Shanahan by sa mal stretnúť s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním, ktorého vládny kabinet nebol súčasťou januárových rokovaní medzi Spojenými štátmi a hnutím Taliban. Tie majú podľa zúčastnených strán potenciál ukončiť 17 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane.

Sympatizanti a podporovatelia afganskej vlády vo Washingtone trvajú na tom, že tá by mala byť taktiež súčasťou rokovacieho procesu. Taliban však ústrednú vládu považuje za bábku Spojených štátov a odmieta s ňou komunikovať. Americký minister obrany sa v tomto kontexte pre novinárov ešte počas letu vyjadril, že "je dôležité, aby bola afganská vláda súčasťou rokovaní o Afganistane", pričom "Afganci sami sa musia rozhodnúť, ako bude Afganistan v budúcnosti vyzerať".

Úradujúci americký minister obrany Pat Shanahan (uprostred) prichádza do Kábulu 11. februára 2019.
Úradujúci americký minister obrany Pat Shanahan (uprostred) prichádza do Kábulu 11. februára 2019.
TASR

Ostrakizácia Ghaního vlády sa ešte viac prehĺbila po tom, ako sa minulý týždeň v Moskve Taliban stretol na dvojdňovom rokovaní s predstaviteľmi afganských opozičných strán, pričom výsledky stretnutia označili jeho účastníci za "veľmi úspešné".

Kábul nedávno priznal, že od roku 2014, keď sa z krajiny stiahla medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi, stratil v bojoch s Talibanom viac ako 45.000 príslušníkov ozbrojených síl. Fundamentalisti z Talibanu medzitým ovládli už takmer polovicu územia krajiny.

Americkí činitelia pritom v decembri uviedli, že prezident Spojených štátov Donald Trump hodlá stiahnuť polovicu zo zvyšných 14.000 amerických vojakov umiestnených v Afganistane.