Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok na summite v Bruseli poďakoval lídrom Európskej únie za podporu Ukrajiny, ktorá už takmer rok bojuje proti ruskej agresii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "Musím sa vám osobne poďakovať na neotrasiteľnú podporu našej krajiny a našich túžob - našich túžob žiť v zjednotenej, slobodnej Európe," povedal 27 lídrom EÚ na summite ako špeciálny hosť.

Zelenskyj lídrov EÚ vyzval, aby posielali Ukrajine zbrane rýchlejšie, skôr než Rusko dokáže zhromaždiť svoje sily na nové útoky. Požiadal o delostrelectvo, muníciu, moderné tanky, stíhačky a rakety dlhého doletu. "Musíme zvýšiť dynamiku našej spolupráce, musíme to robiť rýchlejšie než agresor," uviedol. Prezidenta pred prejavom privítali lídri EÚ potleskom a urobili si s ním skupinovú fotografiu.

Zľava predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predseda Európskej rady Charles Michel počas tlačovej konferencie v rámci mimoriadneho summitu lídrov členských krajín EÚ v Bruseli vo štvrtok 9. februára 2023.
Zdroj: Geert Vanden Wijngaert

Zelenskyj v rámci tretej zastávky na krátkej európskej ceste požiada vedúcich predstaviteľov EÚ o zvýšenie podpory pre svoju vojnou zničenú krajinu. Ukrajinský prezident do belgického sídla EÚ spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom z Paríža. Okrem účasti na summite vystúpi s prejavom k členom Európskeho parlamentu.

"Vitajte doma, vitajte v EÚ," napísal predseda Európskej rady Charles Michel na Twitteri a zverejnil aj fotografiu, na ktorej Zelenského víta pred lietadlom. Na zábere je aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Macron.

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si podáva ruku s prezidentskou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou v Bruseli 9. februára 2023.
Zdroj: Profimedia

"Vitajte v Bruseli. Ukrajinu budeme podporovať na každom kroku na ceste k našej Únii," tvítovala von der Leyenová. Zelenskyj v stredu nečakane pricestoval do Londýna, kde požiadal vládu aj parlament o dodanie stíhačiek pre Ukrajinu. Stretol sa tiež s britským kráľom Karolom III. Ešte v ten istý deň ho v Paríži prijal Macron.

Zelenskyj vycestoval z vlasti iba druhýkrát od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022. Počas prvej zahraničnej návštevy bol v decembri vo Washingtone. Už vtedy avizoval, že sa bude počas vojny zdržiavať na Ukrajine a táto cesta bola výnimkou.

Heger na summite EÚ: Ukrajine musíme pomôcť do najvyššej možnej miery!

Pokračovanie na ďalšej strane >>>