ONLINE z miesta pekelnej tragédie

Ak sa aj zvyšok pamiatky podarí zachrániť, už nikdy nebude ako predtým.
Zdroj: Profimedia
  • „Nič nás nereprezentuje viac než Notre-Dame. Eiffelovka má len cez sto rokov, katedrála nad nami bdela od roku 1200,“ smútia francúzski historici.
  • Na mieste zasahuje vyše 400 požiarnikov.
  • Jej ikonická slávna veža je už preč, pohltili ju plamene a zrútila sa.
  • Strecha zhorela zhruba do dvoch tretín.
  • Požiar vznikol v podkroví okolo 19:00, odkiaľ sa rozšíril do celej pamiatky.
  • Tragédia zrejme súvisí so 6-miliónovou rekonštrukciou Notre-Dame. Viac o príčine požiaru sa nateraz nevie. Prebieha vyšetrovanie.
  • Na miesto požiaru prišiel aj francúzsky prezident Macron.
  • Pozrite si našu FOTOgalériu z miesta činu.
  • Hasičom sa podarilo zachrániť chrám pred zrútením.

Bezmocnosť...

Len bezmocnosť a žiaľ. Nič iné Francúzom teraz nezostáva.
Zdroj: Facebook CNN

... a smútok.

Obyvatelia Paríža sledujú boj hasičov s plameňmi, ktoré postupne zožierajú pýchu Francúzska.
Zdroj: Twitter

KONIEC ONLINE prenosu

K téme sa vrátime opäť zajtra. Ďakujeme za pozornosť!

23:48 Macron Francúzom sľúbil, že katedrálu dajú opäť do poriadku, a to aj napriek obrovským škodám.

23:33 Prezident Macron bude mať o chvíľu príhovor.

23:32

Požiar Notre-Dam
Zdroj: Twitter
Požiar Notre-Dam
Zdroj: Twitter

23:29 Francúzsky denník Le Parisien hlási, že Notre-Dame je zachránený.

Škody po požiari sú však obrovské.

23:18 Konečne dobré správy! Hasičom sa postupne darí víťaziť nad ohňom

Obe veže katedrály Notre-Dame "sú v bezpečí," povedal Laurent Nunez, francúzsky tajomník ministra vnútra, niekoľko hodín po masívnom požiari, ktorý zvrhol vežu, spálil strechu a ohrozil stáročia staré umenie a architektúru vo vnútri. „Oheň je teraz slabší. Teraz sme v čase ochladzovania, ale obe veže katedrály sú v bezpečí. Stále pracujeme na zachovaní umeleckých diel katedrály.“

23:17 Dve tretiny strechy sú zničené.

Skutočný rozsah škôd po požiari
Zdroj: Twitter

23:17 Požiar Notre-Dame sa, našťastie, obišiel bez straty životov, no jeden z hasičov sa pri krotení plameňov vážnejšie zranil.

23:16

Požiar-Notre Dame
Zdroj: Twitter

23:13 Skaza Notre-Dame

Požiar chrámu Notre-Dam
Zdroj: reprofoto Mail Online

23:10 Hasiči stále bojujú no oheň sa im nedarí poraziť. Symbol Francúzska sa pomali mení na popol. Ľudia v okolí sa modlia a plačú.

23:04 Takto to kedysi vyzeralo vo vnútri chrámu.

23:03 Jedna fotografia vydá za tisíc slov.

Požiar Notre-Dame
Zdroj: Instagram

23:00 V katedrále by sa mali nachádzať aj relikvie ako klinec, ktorý pochádza zo Svätého hrobu, miesta, kde bol Ježiš pochovaný v Jeruzaleme.

22:58 Posledná bohoslužba pred katastrofou v Notre-Dame

22:50 LIVE stream z Paríža

22:49 „Notre Dame je jedným z najväčších pokladov sveta a myslíme na ľudí vo Francúzsku v čase smútku. Je v našej povahe smútiť, keď vidíme stratenú históriu, ale je aj v našej povahe obnoviť svoje sily,“ uviedol americký exprezident Barack Obama.

22:46 Hasiči sa momentálne snažia zachrániť aspoň zadnú časť najnavštevovanejšej historickej pamiatky v Európe.

22:44 Strecha katedrály je nadobro preč.

22:42 Z katedrály sa podarilo zachrániť všetky cenné historické predmety.

22:38 Hasiči nemajú stále dobré správy. Dookola opakujú to isté: Nevieme, či sa nám Notre-Dame podarí zachrániť.

22:30 Infografika BBC - červenou je znázornená oblasť, ktorú zhltli plamene - a ktorá sa nám už nikdy nevráti.

Notre-Dame
Zdroj: BBC

22:29 Horiacu katedrálu obklopili plačúci Francúzi.

22:26 Sociálne siete sú plné nešťastných reakcií. Vyzerá to tak, že katedrála je stratená. Boje s plameňmi však pokračujú, nádej stále existuje.

22:20

Katedrála Notre-Dame v Paríži
Zdroj: Twitter

22:15

Hasiči stále bojujú.
Zdroj: Twitter

22:04 Podľa francúzskych hasičov sa oheň nedarí zastaviť. Zdá sa, že katedrála je stratená.

22:00 Na smutnú udalosť zareagoval už aj Vatikán. "Katedrála je symbolom kresťanstva nie len v Paríži, ale aj na celom svete. Modlíme sa za hasičov a všetkých, ktorí musia čeliť tejto dramatickej situácii."

21:59 Oheň postupuje a hasiči sa snažia z katedrály zachrániť umelecká diela.

21:58 „Moje srdce patrí Parížu. Notre Dame je symbolom ľudstva na zjednotenie sa. Táto katedrála slúžila k vyššiemu účelu spoločnosti. Francúzi, buďte silní," napísala Hillary Clinton na Twitter.

21:56 RT France uvádza, že mohutný požiar sa už rozšíril na vedľajšiu budovu a tamojší hasiči sa obávajú, či sa im požiar vôbec podarí dostať pod kontrolu.

21:55 Notre Dame Fancúzom mizne pred očami.

Notre Dame Francúzom mizne pred očami.
Zdroj: BBC

21:51 „Hasiči používajú všetky možné prostriedky na uhasenie masívneho požiaru. Okrem lietadiel s vodnými vakmi. Tie by mohli vážne narušiť celú konštrukciu a katedrála by sa tak mohla zrútiť," povedal hovorca hasičov.

21:50 Zatiaľ sa, našťastie, pri požiari nikto nezranil.

Najnovšie FOTO zničenej katedrály

Katedrála Notre-Dame v Paríži
Zdroj: Twitter

21:47 Hovorca hasičského zboru v Paríži povedal agentúre Reuters, že ďalšia hodina a pol je „rozhodujúca“. Buď sa im požiar podarí dostať pod kontrolu, alebo nie.

21:47 Niektorí ľudia spočiatku tejto smutnej správe neverili a mysleli si, že je to hoax.

21:46 „Hrozný oheň, ktorý zaplavuje katedrálu Notre-Dame de Paris, je šokujúci a smutný pre nás všetkých, pretože táto katedrála nie je len majestátnym kostolom, ale aj svetovým pokladom,“ uviedol kardinál Daniel DiNardo, prezident Konferencie katolíckych biskupov USA.

21:44 "Moje myšlienky sú dnes večer s obyvateľmi Francúzska a taktiež s pohotovostnými jednotkami, ktoré bojujú proti požiaru," napísala britská premiérka Theresa May na Twitter.

21:42 "Mlčky stojíme na ulici a všade je počuť sirény," píše na Twitter Fred Phelps (72) z Kalifornie. Jeho posledné želanie pred smrťou bolo vidieť katedrálu, ktorá je teraz v plameňoch.

21:40 Hasiči sa nevzdávajú, sú pripravení bojovať s plameňmi pokojne aj celú noc.

21:39 Podľa Sky News sa doposiaľ pri požiari nikto nezranil. Polícia pracuje s verziou, že požiar vznikol náhodou počas rekonštrukcie.

21:36 Kardinál Daniel DiNardo, prezident Konferencie biskupov USA, súcití s Parížom. "Notre Dame je symbolom ľudského ducha. ale aj našej túžby k Bohu."

21:34 Paríž sa ponoril do ticha. Ľudia už mlčia.

Moment, kedy sa Parížanom zastavil dych...
Zdroj: Twitter

21:32 Plamene naďalej devastujú monumentálnu pamiatku. Parížom sa šíri hustý dym.

21:30 Paríž sa ponára do temnej noci, ľudia po celom svete smútia. Pred očami im mizne pamiatka, kultúrne dedičstvo, katedrála, ktorá dáva ľuďom po celom svete nádej a vieru, ktorá bola svedkom desiatok korunovácií.

21:25 Dav ľudí, ktorí sa prizerá skaze, spieva národnú hymnu.

21:19 Oheň sa nedarí dostať ani po niekoľkých hodinách boja s plameňmi pod kontrolu.

Požiar v Notre Dame
Zdroj: Twitter

21:17 Do ulíc vyšli stovky obyvateľov Paríža, aby mlčky sledovali, ako si oheň postupne berie ich národnú pamiatku.

21:15 Prezident Macron mal mať pôvodne v televízii prejav súvisiaci s protestmi tzv. žltých viest, pre tragédiu ho však odložil a osobne prišiel na miesto požiaru.

21:00 Po sociálnych sieťach sa šíria fotky horiacej katedrály Notre-Dame v Paríži. Momentálne s požiarom bojujú hasiči a nedarí sa im ho dostať pod kontrolu.

V parížskej Katedrále Notre-Dame vypukol v pondelok popoludní požiar, ktorý môže súvisieť s prebiehajúcimi renovačnými prácami.
Zdroj: Facebook CNN

20:55 Príčina požiaru je momentálne neznáma. BBC informuje o tom, že to mohlo súvisieť s rekonštrukciou.  Jedna z veží katedrály prechádza nákladnou generálnou rekonštrukciou za 6 miliónov eur, ktorou sa odstraňujú škody spôsobené vekom, počasím i znečistením ovzdušia.

Notre-Dame Paríž
Zdroj: Google Maps

20:50 Okolie katedrály bolo evakuované. Zábery zverejnené na sociálnych sieťach zachytávajú plamene a veľké kúdoly dymu, vychádzajúce zo strechy tohto gotického chrámu v centre Paríža, ktorý je jednou z najnavštevovanejších historických pamiatok v Európe. Parížska starostka Anne Hidalgová opísala požiar ako "hroznú" udalosť.

20: 45 Veža slávnej katedrály sa zrútila, informuje Daily Mail. Momentálne nie je jasné, či sa podarí zachrániť klenbu Notre-Dame, piše denník Le Monde s odvolaním na hovorcu katedrály. Je možné, že katedrála zhorí úplne.

20:35 Parížska polícia prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a "uvoľnili cestu záchranným vozidlám". Podľa agentúry AP zatiaľ v súvislosti s požiarom nie sú hlásené žiadne úmrtia, píše TASR.

20:30

VIDEO: Moment, kedy Paríž prestal dýchať – veža slávnej katedrály sa zrútila!

Ohrozený je aj interiér

Podľa slov hovorcu horí celé drevené zariadenie interiéru a pravdepodobne bude zničené. "Všetko horí, z krovu nič nezostane," uviedol André Finot pre francúzske médiá.  V gotickej katedrále Notre-Dame, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v Európe, sa nachádzajú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty, pripomenula AP.

Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame v Paríži alebo zastarano Chrám Matky Božej v Paríži (po francúzsky Cathédrale Notre-Dame de Paris, hovorovo Notre-Dame) je rímskokatolícky katedrálny chrám Paríža, postavený v gotickom štýle, nachádzajúci sa v centre mesta v île de la Cité.

Pozrite si FOTO z horiaceho pekla, ktoré bývalo slávnou katedrálou

Slávna vežička katedrály je už minulosťou.
Zdroj: Twitter