Išlo o zrážku rýchlika Ex 351 Západní expres, ktorý smeroval z Českej Kubice do Prahy, s osobným vlakom z Plzne do Domažlíc, približuje server Novinky.cz. Ako uviedla česká polícia na Twitteri, na mieste zasahujú všetky zložky Integrovaného záchranného systému (IZS) vrátane štyroch vrtuľníkov. Pomáhajú aj záchrnári z Nemecka.

POZRITE SI FOTO Z MIESTA TRAGÉDIE >>>

"Poplach bol vyhlásený pre 11 jednotiek. Miesto zásahu máme rozdelené na dva úseky. Transportujeme osoby z vlaku. Na mieste je niekoľko desiatok zranených," uviedol hovorca hasičov Petr Poncar. Polícia na svojom účte na Twitteri potvrdila, že na mieste prišli o život aj traja ľudia.

Podľa portálu MF DNES zomreli strojvodcovia, pričom jedného z nich ešte stále zo zdemolovanej lokomotívy nevytiahli. Ide o Nemca, ktorý riadil Západní expres. Strojvodca z osobného vlaku bol bývalý výpravca, ktorý mal krátko pred dôchodkom. Tretia obeť je žena, ktorá cestovala vo vlaku.

Päť ľudí je vo vážnom stave, niekoľko je stredne ťažko zranených. Desiatky ľudí utrpeli ľahšie zranenia a sú mimo ohrozenia života. Ide o odreniny, zlomeniny, pomliaždeniny v oblasti brucha a hrudníku, niektorí budú potrebovať aj operácie. 

Obec Milavče vytvořila pre ľahko zranených a nezranených zázemie v kultúrnom dome, poskytli im jedlo aj pitie. Na mieste sú aj záchranári, ktorí ľudí ošetrujú. Podľa starostu Vojtěcha Webera je v kulturnom dome okolo 45 ľudí, niektorí z nich sú cudzinci.

Čo sa tam vlastne stalo?

"Vlak Ex 351 prešiel návestidlom v polohe stáť vo výhybni Radonice v (okrese) Domažlice a zrazil sa s osobným vlakom. Situácia je vážna, ruším akýkoľvek program a som na ceste na miesto nešťastia," uviedol na Twitteri minister dopravy Karel Havlíček. Príčinou nehody je preto zrejme chyba jedného z rušňovodičov, píše portál iDNES.cz.

Reportér ČT24 Jan Beránek o okolnosti nehody uviedol: "O 08.06 h sa mali (vlaky) stretnúť vo výhybni Radonice, čo je len niekoľko kilometrov pred Domažlicami. Západní expres zrejme nepočkal na vykrižovanie v Radoniciach a vyrazil v protismere na jednokoľajnej trati smerom do Plzne a tam sa vlaky zrejme stretli."

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými pri zrážke vlakov v Českej republike mali byť aj občania SR. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor ministerstva. "Na Zastupiteľský úrad SR v Prahe sa v tejto súvislosti doteraz neobrátil žiadny občan SR. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi," konštatoval rezort.