Polonahá aktivistka radikálneho feministického hnutia Femen dnes, v prvý deň druhého kola českých prezidentských volieb, demonštrovala pri českom veľvyslanectve v Kyjeve s paličkou v ruke a s nápisom na vlastnom tele, ktorý súčasného českého prezidenta Miloša Zemana označoval za „krývajúcu príšeru“. Pohľadom na krivkajúcu príšeru chcelo hnutie Femen odstrašiť rozumne uvažujúcich Čechov od kandidáta Zemana.

Aktivistka Oleksandra Nemčinovová sa ale najskôr omylom obnažila pred slovenským veľvyslanectvom, pretože si poplietla adresu. Ambasády Česka a Slovenska sa v ukrajinskej metrolope nachádzajú vedľa seba, majú zhodné popisné číslo a adresa sa líši len doplnkovým písmenom. Každopádne sa aktivistka napokon predviedla hore bez pred oboma veľvyslanectvami. Incident sa stal ráno po deviatej hodine. „Zhruba po dvoch minútach sa dotyčná obliekla a odišla. K žiadnemu ďalšiemu incidentu už nedošlo,“ uviedla hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Irena Valentová.

Iná aktivistka Femen – slovami hnutia „sextrémistka“ – protstovala proti Zemanovi aj pred dvoma týždňami pri prvom kole volieb, a to priamo počas prezidentovho hlasovania v Prahe. Kričala pritom, že Zeman je „fľandrou“ ruského prezidenta Vladimira Putina a rovnaký nápis mala aj na svojom obnaženom tele. Súd jej za incident uvalil tri mesiace väzenia s ročnou podmienkou. Okrem toho bola na rok vyhostená z Českej republiky.