Vyše tri desiatky väzňov utiekli z detenčného centra v libanonskej metropole Bejrút. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na libanonské úrady.

"V nedeľu na úsvite sa podarilo utiecť 31 zadržiavaným osobám. Okamžite boli vydané rozkazy na ich zatknutie a začalo sa vyšetrovanie celej udalosti," uvádza sa vo vyhlásení libanonskej polície.

K hromadnému úteku došlo v zadržiavacom centre, ktoré sa nachádza v bejrútskom okrese Adlíja. Podľa prvých zistení sa väzňom podarilo prepíliť okennú mrežu za pomoci prepašovanej pílky.

Medzi väzňami na úteku sú okrem Libanončanov aj Sýrčania, Palestínčania a ďalší cudzinci.

Podľa organizácií pre ochranu ľudských práv je Adlíja jednou z najhorších väzníc v Libanone. Je tam podľa nich zadržiavaných príliš veľa väzňov, ktorí sú často podvýživení a trpia nedostatkom zdravotnej starostlivosti, hygieny, slnka a čerstvého vzduchu. V minulosti tam dochádzalo k prípadom zlého zaobchádzania so zadržanými sýrskymi utečencami.

Situáciu v libanonských väzniciach ešte zhoršila súčasná bezprecedentná ekonomická kríza, v dôsledku ktorej sa mnoho Libanončanov prepadlo pod hranicu chudoby. V tamojších väzeniach preto opakovane dochádza k vzburám a nepokojom.