Tých by, podľa najnovších odhadov, bolo byť v susednom Česku zhruba 15-tisíc. Tieto kalkulácie sa odrážajú od teórie, ktorou sa v čase najväčšej krízy vo Wu-chane oháňala Čína – že skutočný počet nakazených je 10-násobne vyšší než ukazujú testy. Štúdiu pojednávajúcu o tom, že až 86 % prípadov sa nepodarí zdokumentovať, dokonca tamojší lekári publikovali v prestížnom americkom časopise Science.

Anketa
Myslíte si, že reálny počet nakazených na Slovensku je vyšší než oficiálne údaje?
  • 7%
  • 68%
  • 23%
  • 2%

Pri počte 1497 infikovaných v ČR by tak mal byť reálny počet chorých takmer 15-tisíc, pričom na Slovensku by sa v skutočnosti malo nachádzať až 2160 nakazených. A prečo je to dobrá správa? „Znamená to, že valná väčšina infekcií prebieha so zanedbateľnými príznakmi a ľudia sa z nich vyležia ako pri chrípke,“ tlmočí český denník Blesk zistenia vedcov. Dodáva tiež, že Česi sú na tom, v porovnaní so zvyškom Európy, dobre, pretože majú „len“ šiestich mŕtvych. Na Slovensku zatiaľ zomrela iba jedna osoba nakazená koronavírusom SARS-CoV-2.

VIDE: Spoveď plačúceho lekára: Starším pacientom berieme masky a nechávame ich zomrieť

FOTO: Pozrite sa, ako Česko bojuje s koronavírusom – mali by sme sa inšpirovať! >>

V Česku zavádzajú tzv. rúškomaty s ochrannými pomôckami.
V Česku zavádzajú tzv. rúškomaty s ochrannými pomôckami.
Zdroj: Profimedia

Ani omylom sa teda nemôžeme porovnávať s Talianskom či so Španielskom, kde pandémia rozpútala naozajstné peklo a mŕtvi pribúdajú denne po stovkách. V Taliansku za jediný deň podľahlo nákaze vyše 700 ľudí a v Španielsku je situácia natoľko zúfalá, že zimný štadión využívajú ako márnicu. Už totiž nie je kam dávať nielen chorých, ale ani mŕtvych.

Prečítajte si aj:

Aká je situácia v Česku? O dosť horšia než aktuálne u nás