Portugalská polícia v pondelok večer oznámila, že nové pátranie sa uskutoční "v najbližších dňoch na žiadosť nemeckých úradov" a "za prítomnosti britských policajtov a nemeckých vyšetrovateľov". Cieľom je "úplné objasnenie situácie", dodala polícia.

FOTO z pátrania po Madeleine nájdete v galérii>>

Reportéri AFP boli v utorok na mieste policajnej akcie v oblasti odľahlej vodnej nádrže Barragem do Arade, zhruba 50 kilometrov od letoviska Praia da Luz v regióne Algarve.

Po takmer desiatich rokoch pátra polica opäť v teréne po šestnásť rokov nezvestnej britskej dievčine Madeleine McCannovej. Tá zmizla z portugalského mestečka Praia da Luz v Algarve počas dovolenky s rodičmi. Polícia má podľa najnovších zistení nové stopy, ktoré by konečne mohli celý prípad objasniť.
Zdroj: profimedia

Dievčatko odtiaľ zmizlo z apartmánového komplexu v máji 2007 deň pred svojimi štvrtými narodeninami. Jeho rodičia vtedy večerali v blízkej reštaurácii. Napriek rozsiahlemu medzinárodnému pátraniu sa po dieťati nenašli žiadne stopy a v súvislosti s jeho zmiznutím nebol nikto obvinený.

Reportéri boli svedkami, ako policajti prehľadávajú breh okolo priehrady za pomoci cvičeného psa. Dvaja policajti prehľadávali aj nádrž z paluby člna hasičského zboru.

Nemecká prokuratúra potvrdila, že pátranie už prebieha, ale dodala, že ďalšie podrobnosti neposkytne "z taktických vyšetrovacích dôvodov".

Od zmiznutia Madeleine McCann uplynulo už 16 rokov.
Zdroj: Handout

Hlavný podozrivý je Nemec Christian B., ktorý mal túto priehradu pravidelne navštevovať medzi rokmi 2000 do 2017. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že vtedy len trojročné dievčatko uniesol a zavraždil.

Nemecká prokuratúra v júni 2020 oznámila, že muža v súvislosti s týmto prípadom vyšetruje a má "konkrétne dôkazy", že zabil Madeleine.

Prokuratúra v nemeckom Braunschweigu obžalovala Christiana B. vlani v októbri v troch bodoch zo znásilnenia a dvoch sexuálnych trestných činov voči deťom. Mal sa ich dopustiť medzi 28. decembrom 2000 a 11. júnom 2017 v Portugalsku. Tieto obvinenia však nesúvisia so zmiznutím McCannovej.

Podozrivý si už odpykáva sedemročný trest za znásilnenie 72-ročnej americkej turistky, ktorého sa dopustil v Portugalsku v roku 2005.

Prečítajte si tiež: