Šéf Smeru nedávno avizoval, že po Veľkej noci má zasadnúť petičný výbor a dohodnúť sa na ďalšom postupe. Fico chce, aby sa podarilo vyzbierať približne 500 000 podpisov. Autori „projektu" sa chcú občanov v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Hoci pravdou je, že na jeho vyhlásenie stačilo „iba" 350 000 podpisov, komplikácie sa vynárajú celkom inde. Tou najväčšou je, že vláda už prešla istou, hoci pre niekoho malou a nedostatočnou rekonštrukciou, a začala fungovať nanovo pod vedením celkom iného premiéra. Politológ Radoslav Štefančík považuje akciu za dobrú, aj keď zbytočnú opozičnú aktivitu. „Dobrá je najmä vtedy, ak nie je pandémia, a politici môžu byť pri zbieraní podpisov prítomní. Nie je nič lepšie, ako kontaktná kampaň v obciach, kde vládni politici doteraz neboli. Stačí ponadávať na vládu a máte nielen podpis, ale aj nového sympatizanta," vysvetľuje politológ s tým, že Ficovmu zámeru vyzbierať čo najviac podpisov rozumie.

Do procesu môže ešte stále vstúpiť prezidentka Zuzana Čaputová (47). „Môže dať otázku referenda preskúmať Ústavnému súdu, či nie je protiústavná. Toto podozrenie je namieste, pretože podľa mňa ľudovým hlasovaním nie je možné meniť ústavu. Prezidentka to môže, ale nemusí urobiť. Potom už len treba skontrolovať petičné hárky a následne vyhlásiť referendum," doplnil Štefančík.

Ďalší politológ Miroslav Řádek však upozorňuje, že úspešný zber podpisov pre petície na zorganizovanie referenda je len jedna časť. „Odpoveď na otázku, či je referendum zbytočné a či je verejnosť spokojná s rekonštrukciou vládneho kabinetu, vyrieknu až občania pri samotnom referende," uzavrel.

Pre úspech referenda je potrebná účasť viac ako 50 % Slovákov, ktorí sa vyslovia za predčasné voľby. A čo ďalej? TO UŽ VYSVETLILA EXPREMIÉRKA IVETA RADIČOVÁ V NEDÁVNOM ROZHOVORE PRE NÁŠ DENNÍK.

JEJ ODPOVEĎ SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII V KOMENTÁRI POD FOTKOU.

Prečítajte si tiež: