Byť nadstraníckou prezidentkou. To od Zuzany Čaputovej očakávali všetci, preto urobila posledný oficiálny krok, ktorým sa o to pokúsila. Vo svojej reči sa poďakovala bývalým kolegom a pridala aj zopár slov, ktoré sme si dobre pamätali z jej predvolebnej kampane. Nezabudla vyzvať na pokoru a zodpovednosť v politike. „Nesmierne dôležitou hodnotou je pre mňa spravodlivosť a dnes vám chcem sľúbiť, že budem ako prezidentka ku každej politickej strane pristupovať absolútne férovo. Preto som požiadala o zrušenie môjho členstva v Progresívnom Slovensku,“ povedala budúca hlava štátu na sneme.

Zuzana Čaputová sa lúčila s Progresívnym Slovenskom.
Zuzana Čaputová sa lúčila s Progresívnym Slovenskom.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS


Čaputová chce podľa vlastných slov už čoskoro vyzvať národ, aby neodignoroval voľby do Europarlamentu a vyjadril svoj názor. „Slovensko je krajina, ktorej väčšina ľudí nesie proeurópske hodnoty. Myslím si, že je našou občianskou povinnosťou ísť a vyjadriť ich aj vo voľbách,“ dodala budúca prezidentka, ktorá zvyšný „voľný“ čas do inaugurácie plánuje stráviť prípravou na prevzatie funkcie a zahraničné cesty, ktoré ju čakajú. Takisto sa venuje zostaveniu odborného tímu spolupracovníkov.


Na to, či bolo správne sa na sneme v jej prípade objaviť, si posvietil politológ Radoslav Štefančík. Podľa jeho slov bude Čaputová nadstranícka tým, že nebude členkou žiadnej strany, hoci predpokladá, že mentálne určite bude spojená s Progresívnym Slovenskom. „Napokon, prečo by aj nebola, veď zdieľa hodnoty tejto strany, takže nevidím dôvod, aby samu seba mentálne znásilňovala,“ myslí si politólog. Voľby do európskeho parlamentu budúca prezidentka nebude ignorovať. „Vyzvať voličov na účasť na každých voľbách je psou povinnosťou každého ústavného činiteľa. Niekoľko dní nám však ešte ostáva, takže som presvedčený, že to urobí aj budúca prezidentka,“ tvrdí Štefančík.

FOTOGRAFIE ZO SNEMU PROGRESÍVNEHO SLOVENSKA A DOJATÚ ZUZANU ČAPUTOVÚ SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať?