K svojmu životne dôležitému lieku sa nemôžu včas dostať napríklad epileptici, ktorým lekár predpísal Lyricu. „Na tento liek musí u nás pacient čakať až dva týždne. Pracujem tu pol roka a vždy boli s Lyricou takéto problémy,“ potvrdila magistra v lekárni v bratislavskej Dúbravke.

Veľký problém je, že za Lyricu nemáme náhradný liek, ktorý by mohol epileptik užívať. Upozornil na to Vladimír Donáth, prednosta neurologickej kliniky v Banskej Bystrici, ako aj neurologička Jana Múdra z Univerzitnej nemocnice Košice. „Ak sa epileptik, ktorý je nastavený na tento liek, dva týždne k nemu nedostane, hrozí, že dostane epileptické záchvaty,“ varuje. A to sa môže skončiť aj tragédiou!

Už sú na prídel!

V lekárni v Handlovej chýbajú okrem Lyricy aj injekcie Clexane proti krvným zrazeninám a Berodual, ktorý sa užíva pri astme. „Distribútori nám ich dávajú na prídel, teda len v obmedzenom množstve,“ šokuje lekárnička Helena Galbavá.

Raz za mesiac im vraj distribučné firmy dodajú len určitý počet spomínaných liekov – a to ešte musia byť tzv. „dobrá“ lekáreň! „Musíme načas platiť faktúry a spĺňať istý odber,“ vysvetľuje magistra.

Šokujúce odhalenie! Slovenskí pacienti v ohrození

Lieky idú na burzu

Za to, že zdravie mnohých našich pacientov je vážne ohrozené, môže fakt, že lieky máme oveľa lacnejšie ako v iných krajinách – cena tých našich sa vypočítava ako priemer troch najnižších cien v Únii. Preto sa s nimi vo veľkom obchoduje.

„V Dánsku je burza liekov, kde sa zobchodujú, rozvážajú do ďalších krajín. Mňa už riadne hnevá, že naši pacienti musia čakať na svoje lieky aj tri týždne. Pritom podľa zákona by sme liek mali zabezpečiť do 24 hodín,“ prízvukuje magistra Galbavá. Súhlasí s ňou aj majiteľka lekárne v Bratislave Jana Braššanová. Navrhuje: „Pomohol by zákaz vývozu všetkých liekov, nielen niektorých druhov!“

Tieto prípravky chýbajú

 •  Lyrica na liečbu epilepsie, na úzkostnú poruchu, na neurologickú bolesť.
 •  Clexane injekcie proti krvným zrazeninám, pri angíne pectoris - teda, keď sa do srdca nedostáva dostatok krvi, pri žilových trombózach.
 •  Berodual inhalačný sprej na choroby pľúc, napríklad na astmu.

Nie sú za ne náhrady!

 •  Lyrica: náhrada nie je. „Je to originálny liek, ktorý nemá generikum,“ povedal Vladimír Donáth, prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice Banská Bystrica.
 •  Berodual: náhrada nie je. „Tento liek obsahuje dve účinné látky v unikátnej kombinácii,“ vysvetlil Peter Pružinec, hlavný odborník na klinickú imunológiu a alergiológiu.
 •  Clexane: tieto injekcie sa dajú nahradiť inými heparínmi, ale len pri žilových trombózach. „Pri akútnom srdcovom infarkte a nestabilnej angíne pectoris je však liek nezastupiteľný,“ upozornil kardiológ Gabriel Kamenský z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Štát už stopol vývoz 18 liečiv

Právo zakázať vývoz liekov, ktoré by mohli našim pacientom chýbať, má Štátny ústav pre kontrolu liečiv. V tomto roku stopol štyri lieky, vlani až štrnásť. Čo hovoria zodpovední na to, že napriek týmto zásahom dôležité lieky ľuďom chýbajú? Hovorkyňa ústavu Valéria Pernišová sa ku kauze vyjadrila takto:

 • Dostupnosti liekov venuje ústav dlhodobo zvýšenú pozornosť. Podrobne sleduje ich dovoz, spotrebu a plánovaný vývoz.
 • Ústav môže nepovoliť vývoz iba vtedy, ak je daný liek nedostatkový a vývozom by bolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
 • Pokiaľ počet liekov plánovaných na vývoz prevyšuje počet liekov dovezených na Slovensko, je to signál pre ústav, že môžu nastať problémy s dostupnosťou liekov u nás.
 • Ústav sa potom obráti na hlavných odborníkov z daných medicínskych odborností, aby sa vyjadrili, či je možnosť náhrady. Ak nie je náhrada, ústav má právo vydať zákaz vývozu.
 • Podľa ústavu za nedostupnosťou liekov u nás nemusí byť vždy len ich vývoz do zahraničia. Príčinou môžu byť aj logisticko-obchodné vzťahy medzi lekárňami a distribučnými spoločnosťami.
 • Ďalšou príčinou môže byť zníženie dodávok liekov na Slovensko napriek tomu, že počet pacientov narastá. To sa týka lieku Lyrica.
 • Jednou z príčin nedostatku liekov u nás sú však aj samotné lekárne, ktoré sa tiež zapájajú do vývozu.

Aké máte s dostupnosťou liekov skúsenosti vy?

Formulár otázok a odpovedí

04.02.2015 14:45 Marta:
Ja, zatiaľ nemám problém, hoci za lieky doplácam 50 euro mesačne.Ľutujem tých , ktorí potrebné lieky nemajú. Navrhujem väčšiu kontrolu medzi všetkými , ktorí prichádzajú do styku s týmito liekmi. Všetko je len o ľuďoch. Ti , čo chcú zbohatnúť na nešťastí druhého odkazujem. Aj na Vás raz príde a potom Vám nepomôžu žiadne Vaše peniaze,potom si spytujte svedomie a to budú pre Vás tie najťažšie chvíle ,preto spamätajte sa pokiaľ nie je neskoro a neničte ľudí Vašou chamtivosťou. Navrhujem tvrdo potrestať týchto ľuďi a robiť časté kontroly ,aby títo ľudia, ktorí sa zapájajú do takýchto obchodov boli tvrdo potrestaní a u lekárnikov navrhujem zobrať licenciu tak by sa spamätali. Nepatrí toto pre lekárnikov , ktorí sú poctiví ,lebo takých prácu treba oceniť.

04.02.2015 14:45 Vierkaaa3:
Na Lyricu čakám v Revucej aj niekoľko mesiacov, nedostupná je dlhodobo, nakoniec som zohnala v Bratislave.

04.02.2015 14:46 Emília Reffeková:
Od r. 2010 užívam na KT COAPROVEL 300mg/12,5mg, na ktorý som doplácala cca 10 Eur,od januára 2014 som celú sumu za liek / cca 23 Eur, uhrádzala sama.Od januára t.r. tento liek u nás už nie dostupný a náhradný liek nie je. Podotýkam, že u nás dostupné lieky na KT nemôžem užívať pre ich neznášanlivosť. Naozaj dnes neviem ako ďalej. V Rakúsku v lekárňach je dostupný, avšak len na recept, u nich vydaný.Celý život som odvádzala odvody, robila som do 7O rokov a dnes keď od tohoto štátu potrebujem zabezpečiť jediný liek čo užívam a nutne ho potrebujem,tento štát mi nie je schopný zabezpečiť jeho dostupnosť aj za cenu, že si ho uhradím sama.

04.02.2015 14:46 Beata Cholvadova:
Podobne je to s pre mna zivotne dolezitym liekom Salofalk,pri ulceroznej kolitide.

Nájdených 4 záznamov.