Podľa našich informácií, pred dom v Devínskej Novej Vsi dorazili v nedeľu popoludní dve sanitky.

„Boli tam dosť dlho, potom naložili nosidlá do vozidla rýchlej zdravotníckej pomoci. Zrejme v tej chvíli pán Pišťanek ešte žil, mal odkrytú hlavu. V novembri mu zomrel otec, ktovie, či aj to nejako neovplyvnilo jeho rozhodnutie odísť z tohto sveta,“ povedal nám očitý svedok.

Jeho smrť šokovala

Správa o jeho dobrovoľnom odchode zo sveta je o to šokujúcejšia, že podľa priateľov mal spisovateľ teraz jedno zo svojich skvelých tvorivých období. Kto ho poznal, vedel, že má dušu malého krehkého chlapca a bol veľmi zraniteľný.

Mrazivá správa: Spisovateľ Peter Pišťanek (†54) spáchal samovraždu!

„Po rozvode si našiel priateľku, s ktorou bol veľmi šťastný,“ povedal nám Pišťankov priateľ z literárnej brandže.

Nebola prvá

Podľa našich informácií sa Pišťanek o samovraždu pokúsil už v minulosti, vtedy trpel depresiami, nedarilo sa mu v literárnej činnosti a ani v súkromnom živote. Paradoxne, v čase, keď sa svojim blízkym zdal šťastný, vzal si život. Do nemocnice na Antolskej ulici ho podľa našich informácií priviezli predávkovaného väčším množstvom liekov a lekárom sa ho už nepodarilo zachrániť.

Dado Nagy, publicista

Zomrel spisovateľ Pišťanek: O samovraždu sa pokúsil už v minulosti

„Som šokovaný, hľadám dôvody, prečo sa to stalo. Hoci na pohľad tak nevyzeral, dušou to bol krehký muž. Nedávno sme absolvovali spolu dve dlhé cesty po Slovensku, keď prezentoval svoj román Rukojemník. Je to ťažko pochopiteľné, veď mi rozprával, že teraz má rozpísané minimálne tri nové knihy, tešil sa z práce. Hoci v minulosti mal obdobie, keď trpel depresiami, teraz akoby chytil druhý dych a zdalo sa, že mu všetko ide od ruky.“

Juraj Nvota, režisér

Zomrel spisovateľ Pišťanek: O samovraždu sa pokúsil už v minulosti

Peter Pišťanek († 54) o poruche osobnosti: Necítil som sa dobre v živote

„Je mi to ľúto, nedá sa mi ani veriť, že sa to stalo. Robil som s ním ako režisér na dvoch filmoch. Pokiaľ viem, dokonca si vzal neplatené voľno, aby mohol pracovať na ďalších rukopisoch. Bol to zrelý spisovateľ so svojským pohľadom, určite nenahraditeľný autor. V stredu mal ísť namiesto mňa uviesť film Rukojemník na Febiofest, lebo mám vtedy divadelnú skúšku. Tak to by som naozaj nečakal - takúto správu.“

Taragel je v šoku

Dobrovoľná smrť Petra Pišťaneka šokovala jeho blízkeho priateľa, prozaika, scenáristu a spoluautora jednej z Pišťanekových kníh, Dušana Taragela.

"Neviem, čo vám povedať. Pre mňa je to taký šok, ešte sa s tým neviem vyrovnať, keď prídete o takého kamaráta. Stratil som vlastne posledného kamaráta z detstva, s ktorým sme sa mohli rozprávať na akékoľvek témy, ostane len diera," povedal pre TASR Taragel.

"Pravda je, že on sa stiahol pred rokom alebo dvomi, stratil som s ním kontakt. Pred mesiacom-dvomi prestal prispievať statusmi aj na Facebook, čo bolo prekvapenie aj pre fanúšikov. Podľa mňa to je osobný skrat," poznamenal.

"Nemal totiž tvorivú krízu, odrazu mal chuť písať, tvoriť, plánoval. Bol úspešný a začal na Facebooku uverejňovať ďalšiu knihu. Je to šok," uzavrel.

Bývalý programový riaditeľ Slovenského rozhlasu

Pišťanek v minulosti moderoval reláciu v Slovenskom rozhlase.
"Petra som spoznal niekedy na začiatku 90. rokov, myslím, že na literárnej súťaži Jašíkove Kysuce. Hrali sme dlho do noci biliard. Myslel som si, že je to drsný chlap, akým boli pseudohrdinovia v jeho prózach. Opak bol pravdou," spomína básnik a bývalý programový riaditeľ Slovenského rozhlasu Vladimír Puchala.
"Bol to vnímavý a citlivý človek. Pre našu generáciu kultový spisovateľ. Bonmoty z jeho kníh si dodnes hovoríme a vždy pobavia. Od neho viem, že 'mačka nekvasí'. Neskôr som ho stretol, keď sme dohodovali v Slovenskom rozhlase reláciu, ktorú moderoval so Soňou Müllerovou," poznamenal.
"Vtedy sme sa otvorene rozprávali o jeho vnútri, ktoré si práve dával dokopy. Peter nikdy veľa nepísal o prežívaní a vnútornom svete svojich postáv. Takú fixku vraj nevymysleli, ktorá by popísala ľudskú psychiku, hovorieval. Ľudí zobrazoval cez skutky. Čo prežíval, ťažko povedať. Čo napísal, je však jasné: unikátne dielo. Vďaka jeho knihám začalo mnoho mladých ľudí čítať pôvodnú slovenskú tvorbu," povedal Puchala.

Bol úspešným autorom

Pišťanek bol pritom úspešným spisovateľom, veď jeho knihy patrili k najpredávanejším. Autor románu Rivers of Babylon, súboru noviel Mladý Dônč, zbierky poviedok Skazky o Vladovi, knihy o koňaku Živý oheň z vína napísal aj beletrizované kuchárske recepty a mnoho ďalších kníh.

Pracoval aj ako textár v reklamných agentúrach, zaoberal sa tvorbou webových stránok a pracoval aj v oblasti marketingu. Prednedávnom mal premiéru celovečerný film Rukojemník, ktorý podľa predlohy Pišťankovho románu Rukojemník - Lokomotívy v daždi režíroval Juraj Nvota.