Viliam Veteška bol športovo založený človek, ktorý dva roky bojoval so zákerným ochorením - až mu 21. apríla 2009 podľahol. Jeho dcéra Denisa Vetešková (38) pre portál puchov.in porozprávala, aký bol Viliam Veteška v súkromí.

K športu viedol aj svoje deti, ktoré sa mu narodili v mladom veku, dcéra Denisa keď mal 22 a syn Viliam o dva roky neskôr. „Či s nami robil úlohy, to si veru nepamätám, ale vždy sa snažil o to, aby sme mali zabezpečenú mimoškolskú činnosť – vozil nás na tréningy, chodil s nami lyžovať,“ spomína dcéra. „Na rodičovské združenia nechodieval, ale na turnajoch nesmel chýbať.“


Do politiky išiel podľa Veteškovej preto, lebo mu liezli na nervy všetky polená, ktoré mu niektorí hádzali pod nohy v súvislosti s projektom Slovenských aerolínií. Začal v politike preto, aby mohol ovplyvniť veci, ktoré považoval za správne a dôležité. „On bol typ človeka, ktorý si všetko najprv do poslednej bodky premyslel a až potom s tým vyšiel von. Takže mohli sme si namýšľať, že sa s nami o tom radí, každopádne už predtým bol o vstupe do politiky pevne rozhodnutý,“ charakterizuje otca Denisa Vetešková. Ponuka prišla z vtedy najsilnejšej strany (HZDS) a ak jeho zámerom bolo ovplyvňovať veci, tak logicky s tou najsilnejšou stranou to išlo najľahšie.


Jeho dcéra si spomenula aj na súboj s Mečiarom v júni 2007. Vtedy sa mal voliť nový predseda HZDS na najbližšie obdobie a Mečiarovým konkurentom bol práve Veteška. Tzv. Veteškovo krídlo viedlo volebnú kampaň v rámci strany, chodili po Slovensku a poslanec bol tým dosť zaneprázdnený. Takže ak sa u neho objavili príznaky choroby, pripisovalo sa to únave a stresu. „Žiaľ, následné vyšetrenia ukázali ten najhorší variant,“ hovorí Vetešková. „My sme naozaj všetci verili, že otec sa dá do poriadku, aj keď nám pán profesor Šteňo, ktorý ho operoval, na rovinu povedal, že keďže ide o štvrté štádium rakoviny, máva to rýchly priebeh. Vrátil sa však ešte počas tých dvoch rokov do parlamentu, ale potom to už malo rýchly progres.“

Jeho hlavným cieľom malo byť vytvorenie ministerstva pre cestovný ruch, lebo Veteška chcel, aby bolo hoteliérstvo a turizmus dostatočne podporované. „Chcel ukázať, čo všetko môže Slovensko cez cestovný ruch ukázať. Bol by v politike dovtedy, kým by to nedosiahol,“ hodnotila Denisa Vetešková.