V pondelok 18.2. sa uskutočnila predpremiéra dokumentárneho filmu Ján a Martina - vražda, ktorá zmenila Slovensko. Premietanie bolo veľmi emotívne, nikto nedokázal udržať slzy. Film sa snaží o rekonštrukciu zločinu, ukazuje Jánovu prácu a možné prepojenia a motívy páchateľov. Autenticitu filmu zvyšujú rozhovory s ľuďmi, ktorí sú priamo zainteresovaní do vyšetrovania, ako sú policajný riaditeľ Milan Lučanský, advokáti rodín Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a iní. Najviac dojímavé ale boli vyjadrenia rodičov snúbencov.

Premiéra dokumentárneho filmu o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z produkcie TV Markíza.
Zdroj: MATEJ KALINA

Po premietaní sme sa rozprávali s matkou zavraždenej Martiny, Zlaticou Kušnírovej a pýtali sme sa jej, ako hodnotí film a doterajšie vyšetrovanie. Podľa nej je film pravdivý a je tam všetko, čo by chcela povedať ľuďom a národu. No najmä zločincom, ktorí sú za ten ohavný skutok zodpovedný. Podľa Zlatice Kušnírovej je tam všetko, čo by mali vidieť aj mocní.

Zároveň cíti nádej pri otázke na priebeh vyšetrovania, ale po odobratí časti spisu tímu Kuciak pred niekoľkými týždňami jej nádej upadla. „Zobrali časť spisu a všetko, čo sa deje, to všetko má s tým súvis. A oni to stále robia po svojom, tie prieťahy, problémy, aby sa nieslo, nedá sa povedať ku vyšetreniu, ale aby sa nešlo spravodlivo. Tu odbočka, tam odbočka a výsledok nebude zdarný,“ myslí si.

Ešte ráznejšie reagovala na vyhlásenie generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára, ktorý povedal, že prvé žaloby budú v lete. „Ja som čakala skôr, že rozpúta peklo. A chcela by som ho týmto spôsobom vyzvať, nech makajú na tom a teraz osobne aj on, lebo viem o ňom tiež svoje a nemám z neho dobrý pocit, bo keď to nebude on, tak potom ja urobím toto peklo. Mne to je jedno, ja si spôsob nájdem. Mne zabili dve deti, ja im to nedarujem,“ vyhlásila plná emócií. 

Mohlo by vás zaujímať: