Hoci pôvodnú kandidátku strany SaS tvorilo až 5 návrhov, nakoniec delegáti kongresu hlasovali výlučne o návrhu z pera Richarda Sulíka (51). Strana sa tak doslova otriasla v základoch, zo svojich radov navyše vylúčila dlhoročnú tvár Natáliu Blahovú (45). Predsedovi priaznivci však veria, že napriek zemetraseniu je SaS omnoho silnejšia a parlamentné voľby bez ujmy prežije.

Horšie to vyzerá s poslancami okolo Ľubomíra Galka (51). Natálii Blahovej vyčítali, že stranu dlhodobo poškodzuje, v dôsledku čoho by mala byť vylúčená. To všetko sa udialo ešte pred sobotňajším nominačným kongresom SaS v Demänovskej Doline, na ktorom sa spomínané aj stalo realitou. „Predseda Richard Sulík sa stal hrobárom SaS. Mojím vylúčením docielil to, že konečne bude mať v republikovej rade väčšinu, po ktorej celé mesiace túžil. Netušíme, na aké rozhodnutia ju chce využívať. Tým, že bola schválená kandidačná listina bez našich najväčších bojovníkov proti korupcii, bez mnohých poslancov, členov Republikovej rady, bez krajských a okresných predsedov, dal voličom signál o tom, že jeho záujmy nie sú totožné so záujmami slovenských občanov,“ napísala exkluzívne nášmu denníku krátko po svojom vylúčení Blahová.

nominačný snem SaS
Zdroj: Oliver Ondr??

V predstavách predsedu strany navyše je, že ju bude čo najskôr nasledovať napríklad Ľubomír Galko. Podľa Sulíkových slov ho totiž za predsedu zvolilo až 95 percent delegátov snemu, čím dali jasne najavo smerovanie strany. ,,Pred dvoma rokmi sme mali 18 %, pred rokom 16 %, aktuálne 6 % a bude ešte horšie? Povedzte mi, ktorý výrok poškodil SaS viac? To, že ja poviem, že zvažujem kandidatúru na predsedu SaS v roku 2020 alebo to, že si predseda oblečie tričko JBM Alianciu za rodinu? Predseda síce hovorí, že nie je privarený k stoličke a svoju pozíciu aj kdekomu núkal, ale výsledkom je, že napriek tomu, že v minulosti deklaroval, že dve volebné obdobia sú pre predsedu strany optimálne a aj on by sa tým chcel riadiť, dnes už ťahá svoje štvrté volebné obdobie,” vyjadril sa Galko prostredníctvom Facebooku, kde však dodal, že stále si myslí, že patrí spoločne s kolegami na kandidačnú listinu.

Richard Sulík má, pochopiteľne, opačný názor. „Garantujem stabilitu tejto kandidátnej listiny. Je takmer kompletná, máme tam skvelých ľudí. Chcem sa poďakovať členom SaS, ktorí väčšinovo rozhodli o tom, s akou kandidátkou pôjde strana do volieb. Toto je veľmi dôležitý signál pre našich voličov. Od pondelka sa začína naša kampaň,“ povedal v sobotu Sulík pred médiami. Ten na odchod vyzýva aj Jozefa Rajtára, ktorý sa najväčšmi prezentoval ako bojovník proti korupcii a špinavým praktikám v politike.

predseda Richard Sulík
Zdroj: TASR

Sulíkovi na ňom podľa nášho zdroja, ktorý si neželá byť menovaný, prekáža Rajtárova spolupráca s bývalým siskárom Pavlom Forischom. Práve jemu mal dať poslanec niekoľko desiatok tisíc na financovanie informačných zdrojov. S Forischom má problém aj poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Domnievam sa, že bývalý agent Slovenskej informačnej služby (SIS) Forisch stojí za špinavou diskreditačnou kampaňou proti mne, kde sa objavil aj sfalšovaný dokument kanadskej polície,“ tvrdí Nicholsonová s tým, že polícia už Forischa vyšetruje. Podľa Rajtára je však Forisch významným zdrojom cenných informácií.

VIAC SA DOĆÍTATE NA DRUHEJ STRANE