V obci Jarovnice v okrese Prešov, kde je početná rómska komunita, sú tri volebné okrsky. V dvoch z nich sedia aj poslanci za stranu SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik.

V 2. kole prezidentských volieb už zaznamenali v obci aj niekoľko incidentov. Išlo o problémy s voličmi, ktorí nevedeli čítať ani písať a na pomoc si podľa zákona môžu zobrať poradcu.

Neistá Nicholsonová

„Ja som si nie úplne istá, či zákon pamätá na negramotnosť človeka. Keď niekto nemôže čítať, zákon to vysvetľuje tak, že je slepý, poloslepý alebo má silné dioptrie. Sem však chodia voliť negramotní ľudia, ktorí majú hlasovací hárok hore nohami a k nim príde človek, ktorý im úplne vulgárnym spôsobom ukazuje, kde majú dať krížik. Myslím si, že toto nie je úplne v poriadku, že negramotný chodí s gramotným kontrolórom,“ povedala členka jednej z volebných komisií v obci Lucia Nicholsonová.

O pani, čo vyšla z domu

Podľa nej po voľbách určite otvoria otázku, či človek, ktorý nevie čítať a písať, má rozhodovať o budúcnosti celej krajiny. Nicholsonová upozorňuje na prípad, kde do volebnej miestnosti prišla očividne negramotná žena a manžel jej mimo plenty ukazoval, kde má dať krížik. Voči tomuto konaniu sa ohradila, no bola zahriaknutá ďalšími členmi komisie, že to je normálne, lebo tá pani je negramotná a niekoľko rokov nevyšla z domu.

„Preto sa zamýšľam, akú mala motiváciu práve táto pani, že teraz kvôli voľbám vyšla po niekoľkých rokoch z domu. Klasický kolotoč, ktorý je pri ovplyvňovaní volieb skôr verejným tajomstvom, sme tu však nezaznamenali. Na prázdne obálky si pri sčítavaní hlasov dáme pozor,“ hovorí poslankyňa.

Rozšírila trestné oznámenie

Nicholsonová v sobotu uviedla, že rozšírila trestné oznámenie pre podozrenie z kupovania rómskych hlasov na východnom Slovensku, ktoré podala v piatok (28.3.)

V troch volebných okrskoch v Jarovniciach od rána chodia voliť aj Rómovia. Uviedli, že ich nikto na voľby nenahováral a rozhodli sa sami. Voliť prišli preto, že by chceli najmä amnestiu pre svojich rodinných príslušníkov a prácu.