Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

ZBABELEC či HRDINA? Študent nepodal Pellegrinimu ruku: REAKCIA prezidenta a KRITIKA odborníčky

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ocenený študent odmietol podať prezidentovi Pellegrinimu ruku
    Zdroj: NMH Archív
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Slovenská spoločnosť je opäť rozdelená. Mladík Simon Omaník prevzal ocenenie za úspech na medzinárodnej olympiáde, no prezidentovi ruku nepodal. Zachoval sa správne? Aké reakcie vyvolalo jeho gesto medzi politikmi a odborníčkou na protokol?

    Prezident Peter Pellegrini v pondelok prijal 35 stredoškolských študentov, ktorí získali zlaté, strieborné a bronzové medaily na medzinárodných predmetových olympiádach. Na stretnutí boli prítomní aj 22 učitelia, ktorí žiakom pomáhali s prípravou. Po tejto milej udalosti však zostala nepríjemná pachuť. Jeden zo študentov totiž strhol pozornosť na seba, keď odmietol podať ruku prezidentovi.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ocenený študent odmietol podať prezidentovi Pellegrinimu ruku
      Zdroj: NMH Archív

      Vzniknutá situácia zamrzela najmä šéfa rezortu školstva Tomáša Druckera (Hlas), ktorý všetkých študentov ocenil a motivoval: „Preukázali ste, že vedomosti a schopnosť súťažiť s najlepšími sú u nás stále silné,“ podotkol Drucker a študentov požiadal, aby pri napĺňaní svojich cieľov nezabúdali na rodnú krajinu. V závere sa však oceňovanie študentov podľa ministra školstva spolitizovalo. „Mrzí ma, že sa tento akt stal predmetom politiky, osobne preto, že systematicky a stále bojujem za to, aby školstvo nebolo predmetom politiky,“ vyjadril sa Drucker. „Som presvedčený, že bez ohľadu na to, ako sa cítime, čo si myslíme, bez ohľadu na to, ako veľmi navzájom nesúhlasíme, mali by sme byť schopní aspoň podať si ruku a prejaviť vzájomný rešpekt, osobitne k hlave štátu - najvyššiemu a priamo občanmi zvolenému predstaviteľovi Slovenska. Aj to je vyspelosť národa a spoločnosti,“ apeloval na spoločnosť minister školstva.

      Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

      Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas).

      Gesto mladého študenta neuniklo ani lídrovi strany Hlas Matúšovi Šutajovi Eštokovi. Ten pripomenul, že podanie ruky je symbolom, ktorý už tisícky rokov ľudia vnímajú ako prejav mierumilovnosti. „Dnes je to bežné gesto, no hodnoty, ktoré pôvodne symbolizovalo, v ňom zostali. Nepodanie ruky prezidentovi len preto, že má niekto vlastný politický názor, je smutným odrazom súčasnosti,“ vyjadril sa predseda strany Hlas a minister vnútra. „Ja, naopak, podávam symbolicky ruku všetkým, aj tým, ktorí majú iný politický názor ako ja. Slovensko je krásna a úspešná krajina a nemali by sme si ju kaziť ďalším štvaním a zvyšovaním nenávisti,“ uzavrel Šutaj Eštok svoje vyjadrenie.

      Zdroj: TASR/ Jakub Kotian

      Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

      Za smutnú reprezentáciu slovenskej spoločnosti to považuje aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Demonštratívne odmietnutie podania ruky prezidentovi Slovenskej republiky považujem nielen za smutnú vizitku slovenskej reality, ale najmä za nemiestny a zneucťujúci prejav k autorite a vážnosti prezidenta Slovenskej republiky,“ vyjadril sa Žilinka. Nešlo však o prvý takýto počin študenta. V roku 2009 jeden zo študentov v rámci druhého kola prezidentských volieb odmietol podať ruku kandidátke Ivete Radičovej. Nestotožňoval sa s jej politickými názormi.

      Zdroj: TASR

      Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

      Ako na situáciu zareagoval prezident a ako sa mal študent zachovať podľa protokolu? Hlasujte v ankete na ĎALŠEJ STRANE >>>

      Zatiaľ čo opozícia gesto mladíka podporuje, pochopenie nenašiel u bývalého poradcu premiéra Roberta Fica (Smer) Eduarda Chmelára. Ten vysvetlil, že na pozdrav si podávali ruky už jaskynní ľudia. Pôvodný význam tohto úkonu bolo ukázať, že nie sú ozbrojení. Tým prejavili svoje priateľské úmysly. V starovekom Grécku vyjadrovali podaním ruky uzavretie zmluvy a až do konca 18. storočia to znamenalo aj čestné slovo. Až posledných 200 rokov znamená podanie ruky priateľský pozdrav a prejav zdvorilosti.

      Zdieľať

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Ocenený študent odmietol podať prezidentovi Pellegrinimu ruku
        Zdroj: NMH Archív

        „Nadaný mladý matematik, ktorý dnes pri udelení ceny v Grassalkovičovom paláci odmietol podať ruku prezidentovi republiky, má možno vysoké IQ, ale EQ má na bode mrazu,“ reagoval na incident Chmelár. „Odmietnuť slušné správanie výhovorkou, že Pellegrini je podľa niektorých klamár a podvodník, je v tomto prípade rovnako neprípustné, ako nedokázať si zachovať slušnosť vo vzťahu ku Korčokovi, lebo ten je podľa iných ešte väčší podvodník a navyše prevracač kabátov. Ak by sme si neslušné správanie ospravedlňovali vlastnými subjektívnymi úsudkami, celé Slovensko by sa prestalo zdraviť a podávať si ruky,“ porovnal.

        Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

        Eduard Chmelár, politický analytik.

        Bývalého poradcu premiéra však zarazilo aj to, ako sa k tomu postavila spoločnosť ako taká: „Rozum mi zostáva stáť nie z arogancie nezrelého mladíka, ale z toho, že jeho pochabý čin oslavujú tí, ktorí sú pre mnohých ľudí, žiaľ, vzorom správania. A čo je už vonkoncom odporné: práve tí, ktorí tak radi zneužívajú primitívne propagandistický výmysel ,ačohentizmus´ na potláčanie kritického myslenia, sa dnes vyhovárajú na to, že aj prívrženci koalície vedia byť neslušní. To naozaj týmto si idete ospravedlňovať váš nedostatok taktu a stratu súdnosti?“ zamyslel sa Chmelár, ktorý spomína, že základom slušného správania je pozdraviť, poďakovať, podať ruku či zaklopať.

        Zdroj: FB/ E. Ch.

        Študent odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.

        Podľa odborníčky na protokol Márie Holubovej sa študent nezachoval reprezentatívne. „Podanie ruky je gesto, ktoré v protokole má svoje miesto. Kráľovský protokol napríklad gestá vylučuje,“ vysvetlila Holubová. „V kráľovskom a neskôr diplomatickom protokole fyzický kontakt nebol prípustný. Komfortná zóna je určená na meter a pol. Ten fyzický kontakt zaviedli až Američania do protokolu. Potom sa naši súdruhovia objímali aj bozkávali, ale tento fyzický kontakt sa vylučuje,“ priblížila históriu diplomacie.

        Zdroj: nmh

        Mária Holubová, protokolistka

        A ako sa mal teda študent zachovať podľa protokolu? „Prezident je nadstranícky, nemal by patriť na jednu ani na druhú stranu. Je to predsa len hlava štátu, treba si toto gesto dobre rozmyslieť, či ho urobíme. Buď cenu prijmem, alebo neprijmem. Ak ju prijem, splním všetky náležitosti, ktoré k tomu patria. A ak podal ruku ministrovi školstva, rovnako mal podať aj prezidentovi,“ vyjadrila sa pre náš denník odborníčka na protokol Holubová.

        Anketa

        Zachoval sa študent podľa vás správne?

        Hlasovanie bolo ukončené

        A ako zareagoval na incident samotný prezident? Denník Plus JEDEN DEŇ oslovil priamo Kanceláriu prezidenta. Krátko potom nám však prišla odpoveď, že k situácii sa prezident Peter Pellegrini vyjadrovať nebude.

        Vyberáme pre vás niečo PLUS