Budova Parku kultúry a oddychu patrí mestu, ktoré však predalo investorskej spoločnosti Henbury development pozemok pod ním. Bolo to v roku 2005 za 281 miliónov Sk (9,3 milióna eur). Potom mesto získalo búracie povolenie na PKO, ktoré je platné do 19. apríla. Podľa dohody mali začať búracie práce až potom, ako mesto nájde náhradné priestory na kultúrne podujatia, ktoré sa v ňom konajú. PKO bránia aj občianski aktivisti a snahu o jeho zachovanie ukázalo aj mesto. Spoločnosť Henbury na túto iniciatívu reagovala a poslala mestu ponuku. Pozemky mu predá, ale za podstatne vyššiu cenu, ako ich získala, a to za 24,7 milióna eur (744 miliónov Sk). Rokovania sa ešte neuskutočnili.

Začali búrať PKO!

 BÚRACIE STROJE: Včera ráno sa pustili do PKO.

Začali búrať PKO!

 PETER KORBAČKA: Jeden zo šéfov J&T, ktorého klientom je firma Henbury, sa bol na PKO pozrieť.

Nikoho nepustili dnu

Aj napriek tomu začali včera asi o šiestej hodine ráno stroje investora búrať časť estrádnej sály PKO. Tá je najbližšie k River Parku, ktorý stavia na nábreží J&T. Kúpený pozemok PKO ohradili páskami esbéeskári, ktorí dnu nikoho nepustili. Dokonca ani zamestnancov mesta, ktorí mali vnútri veci, a ani ľudí, ktorí pripravujú tanečnú šou Let’s Dance pre TV Markíza.

Tu si môžete pozrieť video z búrania PKO.

Dali si podmienky

Primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský okamžite zvolal rokovanie so zástupcami Henbury. Tí sa rozhodli búranie zastaviť, ak mesto dnes do 16. h zabezpečí predĺženie búracieho povolenia, ktoré v nedeľu vyprší. 
„Otvára to možnosť rokovať, čo ďalej s PKO,“ povedal Ďurkovský. „Ak našu podmienku splnia, dáme budovu na vlastné náklady do poriadku,“ tvrdila mediálna zástupkyňa investorskej firmy Soňa Pőtheová. 
Do tlačových agentúr zaslala firma správu, že do situácie, ktorej jediným riešením bolo búranie, ich dostali samosprávy. Spôsobili to vraj tým, že nenašli náhradné priestory a nechceli predĺžiť platnosť búracieho povolenia.


PKO je legenda

BRATISLAVA – K PKO sa viažu spomienky celej generácie Bratislavčanov, ktorí sem chodili na koncerty. V budove na nábreží sa odohrávala Bratislavská lýra aj Bratislavské jazzové dni. Mimoriadne zaujímavá je aj výzdoba PKO. Farebné vitráže urobili podľa návrhu Janka Alexyho a monumentálne sochy na priečelí pochádzajú z dielne akademického sochára Tibora Bártfaya.

Začali búrať PKO!

Vyhodili aj Polnišovú

BRATISLAVA – Nacvičovanie tancov na šou Let’s Dance museli včera pre búranie PKO presunúť na iné miesto. Napríklad Ivete Bartošovej vybavili tréning v sále v Karlovej Vsi. Esbéeskári, ktorí strážili pozemok, odmietli do PKO pustiť aj Petru Polnišovú. Údajne ju chceli násilím vyhodiť von. „Veríme, že realizácia projektu Let’s Dance nebude ohrozená. Najbližší vývoj udalostí budeme veľmi pozorne sledovať,“ reagovala PR manažérka TV Markíza Oľga Dúbravská. (jb)

Začali búrať PKO!


Nechcú, aby ho zničili

Mnohí Bratislavčania sa prišli včera dopoludnia pozrieť na búranie PKO. Vôbec sa im však bagre pri zničených oknách estrádnej sály nepáčili. Spýtali sme sa ich preto, čo si o búraní myslia.

Začali búrať PKO!
 
RADANA (27) A MARTIN (25): 
– Je to škoda. Asi je to nejaký strašný podvod. Dozvedeli sme sa o tom od kamarátky, ktorá tu robí a nedostala sa do práce.  
Začali búrať PKO!
WHISKY (40), SPEVÁK SKUPINY SLOBODNÁ EURÓPA: 
– Je to obraz doby, je to smutné. Sú tam veci, ktoré asi nie sú v pohode. Beriem to osobne, pevne verím, že PKO bude zachránené. Búrať takúto budovu v meste, ktoré nemá absolútne žiadne priestory na kultúru, je smutné. PKO už má patinu.
Začali búrať PKO!
JAKUB (26): 
– Je mi to strašne ľúto. Ešte vo štvrtok by tu mal byť Vargov koncert.
Začali búrať PKO!
PETER KUBA – ŠÉF DIVADLA LUDUS 
– Takto sa to nerobí, že nastúpia bagre. V PKO nacvičujeme novú hru a napriek tomu nikoho nevpustili dnu.