Šéf Národnej banky Slovenska má doslova kráľovský plat. Vo svojom majetkovom priznaní, ktoré Makúch odovzdal Národnej rade ako verejný funkcionár, uvádza sumu, ktorú by mu mohol závidieť aj Robert Fico. V roku 2015 zarobil Makúch ako člen Bankovej rady NBS takmer 40-tisíc eur. Za funkciu guvernéra si na účet pripísal v tom istom roku viac ako 187-tisíc eur. Ročne teda Jozef Makúch zarobí takmer 227-tisíc eur, čo znamená, že mesačne ide o sumu takmer 19-tisíc eur.

Významný bankár zarába 5-krát viac ako Fico: Čo všetko vlastní?

Dá sa predpokladať, že približne rovnakú sumu dostáva na svoj účet Makúch aj dnes. Svoje príjmy za uplynulý rok však má Národnej rade ešte len doložiť. Majetkové priznania môžu verejní funkcionári predkladať až do konca marca. Len na porovnanie, predseda vlády uviedol svoj príjem z funkcie v rovnakom roku vo výške 45-tisíc eur plus paušálne náhrady vo výške 13-tisíc eur. Mesačný príjem premiéra je teda asi päťnásobne nižší ako plat guvernéra Národnej banky.

Makúch nezaostáva ani vo vlastníctve nehnuteľností a pozemkov. V majetkovom priznaní sa guvernér priznáva k rodinnému domu v Podhájskej v okrese Nové Zámky, k domu v bratislavskom Lamači a k bytu v rovnakej mestskej časti. V okolí spomínaných nehnuteľností je v katastri na jeho meno zapísaných niekoľko záhrad a nezastavaných plôch. Dom v Podhájskej, odkiaľ Makúch pochádza, nadobudol darovacou zmluvou v roku 2010. Naopak, dom v Lamači si kúpil.

Významný bankár zarába 5-krát viac ako Fico: Čo všetko vlastní?

Všetky nehnuteľnosti má v bezpodielovom spoluvlastníctve so svojou manželkou. Na majetkové pomery a príjem sme sa opýtali aj samotného Makúcha. Cez svoju hovorkyňu Janu Kováčovú nás odkázal na údaje z majetkového priznania na stránke Národnej rady. „Guvernér NBS zverejňuje svoje príjmy v súlade so zákonom a aj informácie o príjmoch,“ uviedla. Zároveň však Makúch zdôraznil, že NBS nie je financovaná z rozpočtu.

Narážal tak najmä na informácie, ktoré náš denník priniesol o kráľovských služobných cestách, kam Makúch cestuje I. triedou. Na ubytovanie má dokonca neobmedzený limit. Prípadom sa bude zaoberať aj parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý v týchto dňoch dostane podnet proti konaniu Makúcha. Predseda výboru Martin Poliačik nám potvrdil, že opísané správanie nejaví známky efektívneho nakladania s verejnými financiami. „To, že je NBS nezávislá centrálna banka, neznamená, že si môže robiť, čo chce,“ dodal Poliačik.

Významný bankár zarába 5-krát viac ako Fico: Čo všetko vlastní?

Aké majetky Jozef Makúch priznal

  • ročný príjem 227 tisíc eur
  • rodinný dom v Lamači
  • rodinný dom v Podhájska Svätuša
  • byt v Lamači s garážovým státim
  • 8-krát zastavané plochy
  • 3-krát záhrady
  • 4-krát ostatné plochy
  • obrazy
  • vklady na účtoch