Prečo ste si vybrali pre svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu Slovensko?

Pretože z môjho bydliska v Kroměříži to mám bližšie do Bratislavy než do Prahy. (smiech) Ale vážně, je to tradícia, ktorú s veľkou radosťou dodržím, pretože mám rád Slovensko. Každá cesta sem je skvelá a zakaždým si odnášam pekné zážitky.

Máte na Slovensko nejaké osobné spomienky alebo zážitky?

Samozrejme, najmä na slovenské hory. V lete sem chodím na túry, v zime zasa lyžovať. My Moraváci máme k Slovákom mentálně blízko. Prial by som si, aby to tak bolo aj vďaka kvalitnej dopravnej infraštruktúre. V Zlínskom kraji sa dokonca snažíme presadiť dokončenie diaľnice D49, ktorá spája východnú Moravu so západným Slovenskom.

Na politický vrchol ste takmer doslovne vystrelili. Napriek tomu, že ste do politiky vstúpili pred piatimi rokmi, dnes ste jedným z najvyšších ústavných činiteľov. Aká bola vaša cesta?

Pred piatimi rokmi som si vôbec nedokázal predstaviť, čo všetko je predo mnou. Kandidoval som vo voľbách, získal som hlasy, stal sa poslacom. Išlo to veľmi rýchlo, udialo sa množstvo vecí. Nikdy som neočakával, žeby som sa mohol stať predsedom Poslaneckej snemovny. Vnímam to ako ocenenie. Je to pre mňa aj záväzok, aby sa veci zlepšili.

Máte nejaký svoj politický vzor?

Vyslovene vzor nie. Ale napríklad Masaryka vnímam ako jednu z najväčších osobností moderných dejín. Mal pevné a jasné názory aj postoje. Vďaka nim Česká a Slovenská republika existujú.

Ako by ste zhodnotili stav českej verejnosti?

Uplynulé parlamentné voľby dosiahli z hľadiska polarizácie spoločnosti takej úrovne, že to podľa mňa historicky nemá obdobu. Pri tom je to zbytočné. Najväčšiu výzvu každého demokrata, ktorý s atak aj chce nazývať, je rešpekt k druhému, a tým pádom aj rešpekt k výsledkom volieb a inému názoru.

___________________________________________________________________________________________________

Radek Vondráček

- Vyštudoval Právnicku fakultu Masarykovej univerzity v Brne.

- Do politiky vstúpil v roku 2013, keď kandidoval do PS ako líder hnutia ANO v Zlínskom kraji.

- Od januára 2017 do októbra 2017 bol prvým miestopredsedom Poslaneckej snemovny.

- V novembri 2017 se stal jej predsedom.

- Iniciatíva Rekonstrukce státu ho v rokoch 2016 a 2017 vyhlásila najaktivnejším poslaneckým bojovníkom proti korupcii.