V každom demokratickom a právnom štáte sloboda prejavu a sloboda tlače musia mať svoje nezastupiteľné miesto. Uvádza sa to v stanovisku predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej v mene celého súdu.

Ústavný súd SR takisto vyjadril úprimnú sústrasť príbuzným, priateľom, známym a kolegom Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. „Smrť dvoch mladých ľudí je bezprecedentným činom, ktorý nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov,” píše sa tiež v stanovisku, ktoré SITA poskytla Ivana Vilinská z tlačového odboru súdu.

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa zatiaľ dostupných informácií má ísť o úkladnú vraždu, Kuciaka zabili jedným výstrelom do hrude, Kušnírovú do hlavy. Obaja sú pravdepodobne mŕtvi od štvrtka, polícia na základe žiadosti matky jednej z obetí dom prehľadala v noci z nedele na pondelok.

Tlacová konferencia Tibora Gašpara k úkladnej vražde novinára  Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky.
Tlacová konferencia Tibora Gašpara k úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky.
Matej Jankovč

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára. Premiér Robert Fico prisľúbil milión eur každému, kto poskytne relevantnú informáciu o prípade. Podľa ďalších informácií by vraždy mohli súvisieť s talianskou mafiou operujúcou na východe Slovenska. Na druhý prípad vraždy novinára v EÚ za posledných päť mesiacov reagovali aj v zahraničí, tragédia sa dostala na titulky českých novín, ale informovali o nej aj iné médiá ako Reuters, AP, The Washington Post či New York Times. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

Prečítajte si viac k prípadu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej: