Peter Kovařík využíva služobný byt od začiatku októbra, obývať ho podľa zmluvy môže počas vykonávania tejto funkcie. Za byt o veľkosti 51,42 m2 zaplatí mesačne necelých 53 eur. Byt sa pritom nachádza vo vychytenej lokalite neďaleko Račianskeho mýta v Bratislave, ktoré je v pešej vzdialenosti do centra hlavného mesta. 

Tieto služby ministerstva vnútra využíval aj jeho predchodca Milan Lučanský. Služobný byt využíval dva roky od roku 2014 ešte ako 1. viceprezident Policajného zboru. Býval v Rači v dvojizbovom byte o veľkosti 71,07 m2. Za nájom platil 100,92 eur mesačne.  Cena mesačného prenájmu podobne veľkých dvojizbových bytov v Bratislave pritom podľa súčasných ponúk začína od 450 eur mesačne. 

V súčasnosti bývajú v služobných bytoch aj šéf Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian a hovorca prezídia policajného zboru Michal Slivka. Obaja pritom platia za prenájom zhodne, po 20 eur. Ich služobné byty však má vo vlastníctve ministerstvo vnútra. 

Podľa súčasne platnej legislatívy sa služobné byty priraďujú zamestnancom, ktorí takíto byt potrebujú kvôli dochádzaniu do práce. „Zabezpečenie ubytovania je len doplnkové riešenie, keďže rezort vnútra nedisponuje dostatočným množstvom voľných služobných bytov,“napísali nám z tlačového ministerstva vnútra. Konkrétne kritéria pritom určuje interné nariadenie ministerstva. 

Pri bytoch, ktoré zabezpečuje ministerstvo vnútra a nie sú v jeho vlastníctve, je rozhodujúci rok kolaudácie. Ak bola stavba skolaudovaná pred rokom 2001, maximálna cena nájmu sa vypočíta podľa rozlohy obytných a vedľajších miestností bytu. Pri novších bytoch je rozhodujúca obstarávacia cena bytu. Zamestnanci si pritom nemôžu vyberať v akej lokalite budú ubytovaní. „Jedným z najdôležitejších kritérií je význam vykonávanej funkcie žiadateľa o služobný byt a jeho ďalší perspektívny rast v Policajnom zbore,“dodalo ministerstvo s tým, že služobný byt získa iba zamestnanec dosahujú výborné pracovné výsledky.  

Minimum skutočnej ceny prenájmu po medializovaní tejto sumy rozzúrila nielen verejnosť, proti nej protestoval aj bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek. „Po prvé, prezident policajného zboru ani riaditeľ NAKA nie sú „sociálne odkázané osoby“ a ministerstvo vnútra SR nie je zaopatrovací ústav. Po druhé, neexistuje žiadny racionálny dôvod, aby títo vysokopostavení policajní funkcionári s jedným z najvyšších služobných príjmom v polícii, mesačne v tisíckach € museli platiť zlomok zo skutočnej trhovej hodnoty nájmu bytu v Bratislave a preto takýto prístup k ich osobám musí byť pre nich urážkou útočiacou na ich čestnosť a dôstojnosť, keďže z nich robí vysoko privilegované osoby a vyčleňuje ich z „normálu“ (bežnosti). Po tretie, je hanbou ministra Mikulca a ním riadeného ministerstva, že tieto cenové „opatrenia“ kaliňákovského ministerstva už dávno neboli upravené v súlade s reálnym svetom a potrebami rovnosti,“ napísal na sociálnej sieti. 

Mohlo by vás zaujímať: