Keďže popri pruhu pre MHD ostal ostatným vodičom iba jeden jazdný pruh, zvyčajne je zapchatý a ťažko priechodný. Vodičov trápia i nejednoznačné dopravné značky.

Vodorovné značenie je na viacerých miestach v nesúlade so zvislým, a tak sa vodiči musia neraz v kolónach zaoberať aj dopravnými hádankami. Najviac problémov so značkami je na Štefánikovej ulici. Problémy spôsobujú aj cyklisti jazdiaci v pruhu pre MHD.

„Veľa autobusov musí ísť za nimi rýchlosťou okolo 20 km/h, čo nemožno hodnotiť ako zrýchlenie mestskej dopravy,“ uviedol dopravný analytik Jozef Drahovský. Takže v buspruhu paradoxne jazdia teraz autobusy ešte pomalšie, lebo cyklistov pre kolóny v normálnom pruhu nemôžu obehnúť.

„Je len otázkou času, kedy na Štefánikovej zrazia prvého cyklistu,“ dodáva Drahovský. Na otázku, prečo bratislavský hlavný dopravný inžinier Tibor Schlosser dovolil spustiť experiment, ktorý spôsobil chaos a ohrozuje zdravie účastníkov cestnej premávky, sme odpoveď nedostali. Tibor Schlosser nám od pondelka nie je ochotný odpovedať na otázky.

Magistrát ustúpil

Hovorca mesta Bratislava Ľubomír Andrássy obhajuje experiment nutnosťou vymyslieť fungujúci spôsob prepravy ľudí. „V rannej špičke sme zaznamenali meškanie MHD oproti grafikonu len na úrovni 30 sekúnd až jednej minúty,“ uviedol Andrassy.

No pod tlakom verejnosti a médií magistrát v noci na stredu zrušil časť buspruhu na Staromestskej ulici od Dómu sv. Martina po Hodžovo námestie.

Zvyšné časti buspruhu po Štefánikovej a cez Most SNP do Petržalky však nechajú do konca týždňa. Potom magistrát vyhodnotí, či podobné pruhy pre MHD vyhradí aj v iných častiach Bratislavy.

Posielajte nám vaše tipy na Hlúposť roka, najlepší tip odmeníme 100 €!

Formulár otázok a odpovedí

30.09.2012 12:37 kladivo na blbcov:
typicky zufale riesenie - neexistuje takpovediac trhovy sposob ako dosiahnut tie ich socialisticke kraviny, inak povedane, sluzba do ktorej znasilnuju ludi je zla a nekvalitna, cize trh na nu reaguje tak ako reaguje. No a ked to nevyriesi trh, vyriesi to nasilie a ignoracia prav jednotlivca - namalujeme bus pruhy, nefunkcny nezmysel a postavime ludom do cesty prekazky. Za seba to zhodnotim takto - bus pruhy su super, apson sa v nich autom dostanem extremne rychlo z bodu A do B, policajti nemozu byt vsade a tieto kraviny ignoruje aj KDI.
30.09.2012 12:37 racio:
Hlupaci ste vsetci vy ktori na tie bus pruhy nadavate....co vkuse obhajujete tie vase auta? Aj tak maju vsade v BA prednost auta pred ludmi...tak vam toto zo srdca prajem....nech sa to len este rozsiruju tie bus pruhy kde sa len da...paralyzovana doprava je prave kvoli vam, lebo mate auta..vy sami si tu cestu blokujete hlupaci.....keby ste cestovali autobusom, tak prejdete plynule do mesta bez zdrzania....teraz je to spravodlivo rozdelene, 50% patri ludom co cestuju MHD a 50% autam...Tak su to uzivajte...toto je Bratislava anie Autoslava a toto je prvy krok v boji proti vam!!!!!
30.09.2012 12:40 Antoniaci:
Motoristi môžu jazdiť po tých istých cestách, rozdiel je len v tom, že sa s autami nebudú rozťahovať po celej ceste, ale priestor na ceste bude spravodlivo, rovnou polovicou, rozdelený medzi tých, čo jazdia autami a tých, čo už v súčasnosti cestujú MHD. Ak je takýchto ľudí 50% a jeden anonymný novinár a jemu podobní nedokážu pochopiť, že neplatí rovnica 1 autobus = 1 auto = 1 cyklista, tak majú v hlave, prepytujem, HNOJ!
30.09.2012 12:40 [email protected]:
najvetšia hlúposť roka je zrušenie električiek z hlavanej stanice do centra mesta
30.09.2012 12:41 jeremy:
Spravili bus pruh, ale dodrzovanie nevyriesili, Na moste SNP (Novy most) to niekedy vyzera, ze predcastne strhli vodorovne znacenie. Veselo jazdia v BUS pruhu, potom sa pred zochovou tlacia spat. Vznika kolona. Kto za nu moze ? BUS pruh. V zivote som nevidel (ak nie je havaria na moste) stat autobus medzi Novym mostom a zochovou. Ten bus pruh im fakt bolo treba. Vymyslite nadzemku alebo metro. Nutit soferov presadnut do bus pruhu nevyslo, napriek tomu, ze to bolo zadarmo.
30.09.2012 12:41 stefanik:
zijem na Stefanikovej, chcel by som sa opytat, ci si pani inzinieri vsimli, ze priblizne 15 domov na tejto ulici ma parkovanie vo dvoroch domov, je problem dostat sa do tychto dvorov aj bez nejakych buspruhov, kedze vstupy su uzke a rad by som vediet ako mam prechadzat cez priechody s detmi, ktore neprevysuju auta a nie je ich vidno, ked v jednom pruhu auta stoja a v druhom sa ruti autobus ( zatial som, nevidel autobusy iduce 20 km/h kvoli cyklistovi, vsetky isli rychlo )
27.09.2012 14:09 pavol:
ten hlavny dopravny inzinier by mal v sekunde vyletiet zo zamestnania !!!! Takto paralyzovat sidlisko so 100 000 tisic obyvatelmi moze len neschopny hlupak.
27.09.2012 13:30 realista:
Je to čisto politický projekt. Voliči cyklisti hýbu magistrátom.
27.09.2012 13:29 Mia:
Ja som ešte zvedavá, kto to všetko platí. Ten šialenec by to mal dostať k úhrade. Ak sa tam stane dopravná nehoda "vďaka" jeho výmyslu, aj tá sa má dať zosobniť. My nie sme pokusní králici, je to nehorázna drzosť, čo si už zastupitelia dovoľujú. Asi by mala prísť nejaká defenestrácia - už je čas.
27.09.2012 12:06 [email protected]:
Slovenski novinari - vobec sa nestaraju o situaciu v BA a nie su schopni zanalyzovat zakladne fakty. Ten buspruh je len vrcholom ladovca opatreni, ktore sa v meste robia, aby sa postupne paralyzovala doprava. Nasledne aby sa skupina vyvolenych mohla dostat pod zem a uctovat sialene peniaze danovym poplatnikom. Otvorte oci investigativci.
27.09.2012 11:50 Jozef Levčík:
Hluposť roka: Buspasy v Bratislave: Štefaniková, Most SNP, Staromestska
Nájdených 11 záznamov.