Bezplatné cestovanie využívajú najviac seniori, žiaci a študenti. „K 31. 10. 2016 má platnú registráciu 990 581 zákazníkov s nárokom na bezplatnú prepravu,“ povedal hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč. Nejde len o Slovákov. Zadarmo vozíme aj 31 456 cudzincov, z toho 26 645 Čechov.

Štátne IC vlaky sa vrátia už pred Vianocami. Okrem dobrej správy je tu aj jedna zlá!

Z údajov ZSSK vyplýva, že v slovenských vlakoch sa zadarmo vozia najmä českí dôchodcovia. Ministerstvo dopravy je s vlakmi zadarmo spokojné a plánuje ich ďalej zachovať.

Za dva roky stúpol počet cestujúcich na železnici.
Zdroj: Matej Jankovič

Za dva roky stúpol počet cestujúcich na železnici.
Foto: Matej Jankovič

Koho odvezú IC vlaky zadarmo? Študenti ani dôchodcovia to nebudú

„Aj v druhom roku od zavedenia bezplatnej dopravy na slovenských železniciach viditeľne rastie záujem cestujúcich o tento druh dopravy, nielen z pohľadu cestovania zadarmo. Sme radi, že zavedenie bezplatného cestovania umožňuje práve vymedzeným skupinám ľudí cestovať aj tam, kde si to napríklad predtým nemohli dovoliť, keďže im odpadá finančné zaťaženie,“ uvádza tlačový odbor.

NOVÉ CENY lístkov na IC vlaky: Odvezú nás lacnejšie ako RegioJet?

Štatistiky ukazujú, že stúpol nielen počet cestujúcich zadarmo, ale aj platiacich ľudí, ktorí dochádzajú vlakom pravidelne do práce. Pozitívny vplyv bezplatného cestovania vidí rezort dopravy aj v predajnosti miesteniek. „Ich predaj na vnútroštátnych linkách sa výrazne zvýšil,“ tvrdí ministerstvo.

Počet predaných miesteniek v septembri 2016 oproti rovnakému mesiacu 2014 narástol až o 153 %. Preplnené vlaky v špičke nútia ľudí kupovať si miestenky, aby mali istotu sedenia. Mnohí si radšej priplatia za 1. triedu.

„Zaznamenávame stovky prípadov, keď cestujúci, ktorý má možnosť cestovať v 2. vozňovej triede zadarmo, cestuje v skutočnosti v 1. triede a je ochotný si zaplatiť doplatok podľa platného cenníka, prípadne si vo zvýšenej miere dokupuje miestenku, aby mal istotu miesta na sedenie,“ uvádza rezort dopravy.

Lístky zadarmo sú obmedzené. Každý vlak má limit na počet bezplatných cestujúcich. Ak sa naplní, aj študenti či dôchodcovia s nárokom cestovať zadarmo musia za lístok zaplatiť. Ministerstvo dopravy hovorí, že vlaky zadarmo nás v prvom roku stáli 14 miliónov eur a na tento rok sa počíta so sumou 13 miliónov.

Odborníci z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo však tvrdia, že skutočné číslo bude oveľa vyššie. Podľa ich odhadu sú za sumou 14 miliónov len tržby Železničnej spoločnosti Slovensko, o ktoré prišla zavedením bezplatného cestovania a ktoré jej štát zaplatí z peňazí daňových poplatníkov.

K tomu treba prirátať zvýšené náklady na prenájom vozňov a ďalšie náklady súvisiace s prevádzkou. „V žiadnom prípade preto nemôžeme hovoriť, že týchto 14 miliónov je konečný účet za bezplatnú prepravu,“ tvrdí inštitút.

Odborník: Vrátili sme sa do minulého storočia

Vlaky zadarmo nie sú podľa Ondreja Mateja z Inštitútu pre dopravu a ekonomiku zadarmo. „Platiaci cestujúci ich zaplatí dvakrát - vo forme daní a vo forme lístka. Po dvoch rokoch vidieť, že v dôsledku vlakov zadarmo sme sa vrátili do 20. storočia. Vlaky sú preplnené, špinavé a meškajú. Rezignovali sme na plne platiaceho cestujúceho, ktorý dnes radšej sadne do auta,“ hovorí Matej.

O. Matej
Zdroj: archív

O. Matej
Foto: archív

Bezplatné cestovanie pre dôchodcov nepovažuje za problém. „Mala by to byť renta k dôchodku, veď títo ľudia vytvorili hodnoty. No pre študentov by cestovanie v žiadnom prípade nemalo byť zadarmo, veď nič nevyprodukovali. Mali by mať zľavu, aj 90 %, ale musia niečo zaplatiť, musia mať pocit, že to niečo stojí. Čokoľvek dáte niekomu zadarmo, nebude si to vážiť. Toto rozhodnutie veľmi negatívne poznačilo hodnoty,“ upozorňuje Matej.

Ako sa zmenilo cestovanie?

Cestujúcich na železničných staniciach po Slovensku sme sa opýtali, či sa za dva roky zmenil ich komfort.

Jakub (22) Košice:

„Prekáža mi špina vo vozňoch. Beriem to však, hoci to vyznieva komicky, že toto sú naše ‚klasické‘ železnice, pre ktoré je typický neporiadok a v závislosti od počasia chlad alebo horúčava vo vozňoch. Bezplatná doprava prispela k tomu, že problémy sú ešte väčšie.“

Jakub (22)
Zdroj: autor

Jakub (22) 
Foto: autor

Peter (68) Salka:

„Tým, že zaviedli vlaky zdarma, sa nič nezmenilo k horšiemu. Stále sú rovnako dobré. Jazdím smer Štúrovo a som spokojný. Len to meškanie.“

Peter (68)
Zdroj: autor

Peter (68)
Foto: autor

Norika (55) Bratislava:

„Cestujem najmä za rodinou. Nepostrehla som žiadne zhoršenie vlakov zdarma. Len na sviatky a víkendy sú vlaky preplnené a teraz práve mešká už 50 minút.“

Norika (55)
Zdroj: autor

Norika (55)
Foto: autor

Viktória (20) Mokroluh:

„Veľmi sa mi to pozdáva, aj mojim rodičom, ktorí pri vysokých nákladoch na moje štúdium mi nemusia platiť ešte aj cestovné.“

Viktória (20)
Zdroj: autor

Viktória (20)
Foto: autor

Mária (25) Košice:

„Pôvodne som cestovala žltými vlakmi zahraničného prepravcu, keď naše železnice zaviedli bezplatnú dopravu, presedlala som k nim. Hygienu a poriadok neriešim, dôležité je, že sa odveziem do cieľa cesty. Rodičia cestujú skôr na kratšie trasy, preto sa nezaťažujú hodnotením kultúry cestovania.“

Mária (25)
Zdroj: autor

Mária (25)
Foto: autor

Dušan (38) Prešov:

„Nemyslím si, že to bol dobrý ťah. Poznám ľudí, ktorí sa prevážajú len tak, aby zabili čas. Mrzí ma, že neraz zaradia vozne, ktoré patria skôr do múzea ako na trať. O kultúre cestovania tu nemôže byť ani reči.“

Dušan (38)
Zdroj: autor

Dušan (38)
Foto: autor