Takmer sedem mesiacov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej protizločinecká jednotka NAKA zadržala vo štvrtok ráno osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Denník Plus JEDEN DEŇ situáciu monitoroval minútu po minúte.

V skorých ranných hodinách začala v Kolárove veľká policajná razia. Protizločinecká jednotka NAKA zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií majú zadržané osoby súvisieť s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa informácii Denníka N polícia zadržala na južnom Slovensku 8 ľudí.

 

Ján Kuciak bol zavraždený vo Veľkej Mači 21. februára 2018.
Ján Kuciak bol zavraždený vo Veľkej Mači 21. februára 2018.
Zdroj: archív

PODOZRIVÍ Z VRAŽDY JÁNA A MARTINY

Dnes v skorých ranných hodinách boli zadržaní podozriví zo spáchania úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Chcel by som k tomu napísať dve stručné poznámky:

1. Vo vyšetrovacom tíme boli a sú aj skúsení vyšetrovatelia a prípad dozorovali dvaja mimoriadne erudovaní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Rozsah vyšetrovania, aj za účasti Europolu a iných zahraničných zložiek, bol bezprecedentný. Viem, že u nás vládne (a často oprávnene) všeobecná skepsa k našim bezpečnostným orgánom, ale chcem Vás požiadať o dôveru k výsledkom tohto vyšetrovania. Aj vďaka verejnému tlaku si už nikto nedovolil do jeho priebehu zasahovať.

2. Vyšetrovanie nie je a nebude skončené dovtedy, kým nebudú identifikovaní, zadržaní a postavení pred súd tí najhorší a najnebezpečnejší - objednávatelia tohto ohavného činu. Tí, ktorí pre zakrytie svojich kriminálnych aktivít neváhali brutálne zavraždiť odvážneho novinára a jeho snúbenicu. Takže - dnes je dôležitý deň, ale zďaleka nie sme na konci!

07:37 - „Polícia zatiaľ nebude uvádzať žiadne ďalšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania, pretože naďalej prebiehajú procesné úkony," uviedli na sociálnej sieti.

07:47- „S potešením som prijal správu o tom, že polícia zatkla podozrivých z vraždy dvoch nevinných mladých ľudí. Zároveň oceňujem profesionálnu prácu vyšetrovateľov a prokuratúry. Vyšetrenie a potrestanie vinníkov tejto vraždy je jednou z priorít mojej vlády a som veľmi rád, že policajné orgány už reálne konajú. Verím, že sa tento brutálny skutok podarí objasniť a odhaliť jeho motív ako aj objednávateľov, aby prestal rozdeľovať našu spoločnosť," píše na svoju sociálnu sieť Peter Pellegrini.

07:52 - Podľa najnovších informácii kukláči zasahovali o 4:00 ráno v Kolárove. Spravodajský portál TV Markíza tvnoviny.sk, zverejnil prvé fotografie zo zásahu v Kolárove.

Policajná razia v Kolárove z 27. septembra 2018, pri ktorej zatkli Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.
Policajná razia v Kolárove z 27. septembra 2018, pri ktorej zatkli Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.
Zdroj: archív

8:43 - K zásahu kukláčov v Kolárove sa pre Plus JEDEN DEŇ vyjadrila Martinina mama Zlatica Kušnírova (52): „Viem o tom. Ráno mi volal advokát. Zatiaľ nemám bližšie informácie, len dúfam, že sú už konečne na správnej stope, a že z toho niečo bude."

Nešťastná matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica.
Nešťastná matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica.
Zdroj: archív

8:54 - „Myslím si, že policajný zbor je vo veľkom rozklade už viac rokov, napriek tomu mám zatiaľ pocit, že vyšetrovateľ, ktorý vedie vyšetrovanie, je po profesionálnej a ľudskej stránke v poriadku, takže jeho postupom dôverujem," uviedol právny zástupca Zlatice Kušnírovej, Roman Kvasnica pre Denník N.

9:19 - Ministerka vnútra Denisa Saková ďakuje každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. „Približne 200 výsluchov svedkov, desiatky znaleckých posudkov a množstvo ďalších dôkazov vykonala polícia podľa mojich informácií v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vo vyšetrovacom tíme pracuje viac ako 90 ľudí. Hoci nemám konkrétne informácie o vyšetrovaní tohto trestného činu, je teraz už zrejmý výrazný posun v prípade. Ďakujem každému jednému policajtovi, svedkovi a úplne každému človeku, ktorý prispieva k objasneniu tejto brutálnej vraždy dvoch mladých ľudí," píše na svojej Facebookovej stránke.

9:39 - Kukláči už niekoľko hodín prehľadávajú dom Tomáša Sz., ktorý je medzi podozrivými. Podľa našich zistení Tomáš bol niekoľko rokov policajt, pracoval aj v bezpečnostnej agentúre a venoval sa bojovému umeniu. Tomáš Sz. sa momentálne nachádza aj s kukláčmi vo svojom dome.

Zásah v Kolárove z 27. septembra 2018.
Zásah v Kolárove z 27. septembra 2018.
Zdroj: archív

9:48 - „Vrah bol Slovák a profesionál. Mal skúsenosť so zbraňami a narábal s nimi mimoriadne zručne." hovorí právny zástupca rodiny Jána Kuciaka Daniel Lipšic, pre Denník N. Dodal, že ide o veľmi výrazný posun vo vyšetrovaní, pretože boli zadržané osoby, ktoré sa priamo podieľali na úkladnej vražde.

V prípade vraždy zastupuje Daniel Lipšic rodinu Kuciakovcov.
V prípade vraždy zastupuje Daniel Lipšic rodinu Kuciakovcov.
Zdroj: archív

10:26 - V tom istom čase ako kukláči nabehli do domu Tomáša Sz. sa odohrávala ďalšia policajná razia a to v dome jeho bratranca Miroslava na Lesnej ulici v Kolárove. Podľa našich zistení policajti údajne Miroslava zadržali a odviedli.

10:50 - Otec Jána Kuciaka pre portál Aktuality.sk povedal, že dnešný zásah NAKA pre neho nebol veľkým prekvapením. „To, že sa niečo chystá, sme tušili. Nevedeli sme, že to bude práve dnes. Mali sme isté signály." 

10:57- Podľa českého Respektu pri zadržaní podozrivých pomohli zábery z družice, ktorá sa zhodou okolností pohybovala nad miestom v čase vraždy. Analýza pohybu osôb a áut mala pomôcť k odhaleniu podozrivých.

11:02- „Verím, že sa polícii podarilo zadržať skutočných vykonávateľov popravy a že rovnako vypátra aj objednávateľov vraždy,“ uviedol predseda parlamentu Andrej Danko, zároveň dodal, že zásah v Kolárove ukazuje, že Slovensko nie je nefunkčná diera.

Andrej Danko sa veril, že sa vypátra aj objednávateľ vraždy.
Andrej Danko sa veril, že sa vypátra aj objednávateľ vraždy.
Zdroj: archív

11:07 - Policajná razia sa odohrala aj v treťom dome na ulici Laca Novomeského. V dome podľa našich zistení bývajú rodičia zadržaného Miroslava. Susedia pre Plus JEDEN ĎEŇ povedali, že od štvrtej ráno počuli vrtuľník a petardy.

11:27 - „Prokuratúra sa nebude bližšie vyjadrovať k aktuálnym procesným úkonom. Generálny prokurátor rovnako žiada zástupcov poškodených, aby sa vyjadrovali zdržanlivo. Akonáhle to dôkazná situácia dovolí, bude prokuratúra informovať verejnosť.“

11:36 - Tomáš Sz. údajne robil ozbrojenú ochranu na námorných lodiach, tvrdia to jeho známi pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Tomáš Szabó doteraz svoju účasť na vražde popiera.
Tomáš Szabó doteraz svoju účasť na vražde popiera.
Zdroj: archív

12:01 - Podľa Aktualit polícia okrem podozrivých Tomáša Sz. a Miroslava M. zadržala aj ďalšie osoby s iniciálami: K. J., R. M., T. A.. Bližšia totožnosť zadržaných zatiaľ nie je jasná.

12:32 - Podľa zdroja TV JOJ vyšetrovateľom pri identifikácii podozrivých pomohli informácie z analýzy IP adries počítačov, ktoré použili pri vyhľadávaní domu Jána Kuciaka službu street view.

12:54 - Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar v Slovenskom rozhlase hovorí, že dnešok je dôkazom, že sa nič nezametalo pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Robia to tí istí ľudia ako vtedy, keď som bol ešte policajný prezident. Je to dôkaz, že vyšetrovanie prebieha nezávisle,“povedal a pridal otázku dokedy chceme políciu spochybňovať a vytvárať obraz nedôvery.

13:02 - V Kolárove sa stále prebieha policajný zásah. Podľa informácií, ktoré priniesol portál Aktuality do domu pustili staršiu ženu - zrejme matku zadržaného.

13:03- „Vzhľadom na čerstvosť celej udalosti nemôžeme dať nejaké informácie, lebo nie sme ani nemôžeme byť úplne informovaní. Držim palce a želám veľa úspechov vyšetrovaciemu týmu, aby sa im podarilo potvrdiť alebo vyvrátiť domnienky,“ uviedol Peter Pellegrini. Ministerka vnútra Denisa Saková dodala, že na prípade pracuje približne 90 špičkových policajtov.

13:21 - Aktuality zverejnili informáciu o tom, že Tomáš Sz. a Miroslav M. sú v Kolárove známi ako „vybavovači problémov, vo veľkých veciach nelietali, skôr pracovali ako zaklopkávači.” Túto informáciu im poskytol miestny obyvateľ, ktorý dodáva aj to, že mali kontakty Veľkom Mederi aj v Dunajskej Strede, avšak pracovali skôr samostatne.

Policajná razia v Kolárove sa uskutočnila 27. septembra 2018.
Policajná razia v Kolárove sa uskutočnila 27. septembra 2018.
Zdroj: archív

13:54 - Policajný zásah stále prebieha. Tomáš Sz. sa nachádza stále v dome.

14:01 - Iniciálky ďalšieho zo zadržaných sa podľa informácií , ktoré priniesla TV Joj zhodujú s menom človeka, ktorý bol v minulosti riaditeľom obvodného oddelenia policajného zboru v Kolárove. Či ide o rovnakú osobu, polícia nepotvrdila.

14:23 - Richard Sulík na tlačovej konferencii SaS povedal, že je možné, že vo vyšetrovaní nastal posun, ale nikto mu neverí. „Robert Fico a Robert Kaliňák podrývali autoritu dosadzovaním svojich ľudí na pozície v polícii. Nikdy nebola mafia tak blízko úradu vlády.“

14:46 - Strana SMER chce vyzdvihnúť prácu policajtov. V ich stanovisku píše, že práca polície je ocenenia hodná najmä preto, že pracovali na komplikovanom prípade pod obrovských mediálnym tlakom, vulgárnymi útokmi opozície a atakov zo strany protestujúceho hnutia Za slušné Slovensko. Zároveň dodá, že dnešným dňom nič nekončí, ale naopak začína sa najťažšia časť ich práce. „Aj preto vyzývame všetkých samozvaných odborníkov a opozičných krikľúňov, aby nechali políciu pracovať, aby dokázala toto vyšetrovanie doviesť do úspešného konca."

Zásah v Kolárove pri ktorom zatkli Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.
Zásah v Kolárove pri ktorom zatkli Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.
Zdroj: archív

15:03 - Na miesto zásahu prišla odťahovacia služba, pravdepodobne pre podozrivého. Polícia postupne z domu odnášajú dôkazy.

15:23 - Predseda parlamentu a koaličnej strany SNS Andrej Danko vyzdvihol prácú polície, medzinárodného tímu, prokurátorov, znalcov a obhajcov, ktorí sa podieľajú na objasnení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dnešný deň považuje za obrovský posun vo vyšetrovaní.

15:45 - Aktuality.sk potvrdili, že meno jedného zo zadržaných a to konkrétne Miroslav M sa zhoduje s menom muža, ktorý slúžil v Ozbrojených silách SR do januára 2013 v hodnosti desiatnik a už viac ako 5 rokov nie je profesionálnym vojakom. Portálu to potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany.

15:47 - Podozrivého pravdepodobne Tomáša Sz. práve presunuli do bielej dodávky. Dodávka, však stále stojí na mieste a kukláči prehľádavajú okolie domu.

16:15 -Polícia práve prehľadáva autá podozrivého Tomáša Sz., ktorý stále sedí v dodávke.

Policajná razia v Kolárove zo dňa 27. septembra 2018.
Policajná razia v Kolárove zo dňa 27. septembra 2018.
Zdroj: archív

16:44 - Na miesto bola privolaná odťahová služba s policajným sprievodom, ktorá odtiahla strieborný pick-up. Podľa dostupných informácii by mohlo toto auto patriť podozrivému Tomášovi Sz. Druhé auto polícia stále prehľadáva.

16:57 -„Ak zadržaní poznajú objednávateľa vraždy, vyšetrovanie by mohlo byť už koncom roka blízko k definitívnehmu objasneniu prípadu. O niečo ťažšie však bude pokročiť z roviny spravodajských informácií k preukázaniu viny. A k trestu,“ vyjadril sa pre aktuality.sk Dag Daniš.

17:15 - Ani hercom SND nie je naša krajina ľahostajná. Preto pozývajú ľudí na ďalší pochod, ktorý sa uskutoční 28.septembra v Bratislave na námestí SNP. „Nie je nám jedno, čo sa v tejto krajine deje. Chcú nás dohnať k apatii a ľahostajnosti, ale my sa nedáme!"

17:21 - Podľa našich informácii je podozrivý Tomáš v hľadáčiku polície aj v súvislosti s brutálnou vraždou 40-ročného podnikateľa v Kolárove, ktorá sa stala v decembri 2016. Muža mali v tom čase zavraždiť dvoma strelami do chrbta a hlavy.

17:45 - Polícia už odviezla z miesta zásahu zadržaného Tomáša Sz. v čiernej dodávke s nemeckou ŠPZ.

Fotografie z noci zo stredy na štvrtok pár minút pred začiatkom mimoriadneho zásahu v Kolárove.
Fotografie z noci zo stredy na štvrtok pár minút pred začiatkom mimoriadneho zásahu v Kolárove.
Zdroj: Polícia SR

17:52 - Na mieste boli po celý čas desiatky obyvateľov Kolárova, ktorí so záujmom sledujú dianie na Harcsovej ulici. Všetci oslovení skonštatovali, že ich policajný zásah, a hlavne jeho rozsah poriadne prekvapil. Viacerí z obyvateľov Kolárova Tomáša Sz. poznali minimálne z videnia, niektorí spomenuli údajne jeho pochybnú minulosť, podľa iných išlo zasa o tichého človeka, ktorý sa na verejnosti príliš neprejavoval, informovalo TASR.

18:17 - Prezident SR Andrej Kiska je rád, že sa podarilo zadržať podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Upozornil však, že je to len prvý krok k vráteniu dôvery ľudí v štát. Kiska to vyhlásil počas návštevy Chicaga, kde je na pracovnej ceste. „Chcel by som aj zablahoželať, ale hlavne poďakovať všetkým tým, ktorí pracovali na tom, že sa podarilo zadržať ľudí, ktorí sú podozriví z úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí. Od začiatku po tejto vražde som viackrát verejnosti povedal a ubezpečil ju, že som presvedčený ako prezident, že sme na vyšetrovanie nasadili tých najlepších ľudí."

18:25 - ONLINE PRESNOS bol ukočený. Ďakujeme za Vašu pozornosť, ďalšie aktuálne informácie nájdete v spravodajstve pluska.sk.

Čo sa vlastne stalo?Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili večer 23. februára 2018. Polícia ich telá objavila až v nedeľu večer, keď ich začala hľadať ich rodina. Matka Martiny Kušnírovej povedala, že mali byť na náboženskej náuke, keďže v máji plánovali svadbou. Preto ich rodina nehľadala skôr. Kuciaka vrah zabil dvomi ranami do hrude, Kušnírovú strelou do hlavy. Po vražde sa po celom Slovensku konali veľké protesty, kde desiatky tisíc ľudí žiadali pád vlády.