Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii Federico Cafiero de Raho je expert s mnohoročnou praxou a na Slovensku rozprával o podsvetí, ktoré tu pôsobilo prostredníctvom Antonina Vadalu. Hoci sa tento muž v našej krajine dlho nezdržal, stihol toho naozaj veľa!

Ocenil prácu vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, spochybnil jeho následné rozpustenie a stretol sa aj so svojím slovenským náprotivkom Jaromírom Čižnárom.

Pravda a spravodlivosť - TRNAVA
Pravda a spravodlivosť - TRNAVA
Zdroj: Tibor SOMOGYI

De Raho naznačil aj to, prečo sa mafii tak dobre darí práve na Slovensku: "Mafia sa snaží etablovať v krajinách, kde boj proti nej nie je taký silný. Zároveň pôsobí v odvetviach, ktoré nie sú výnimočné, no dá sa v nich ľahko investovať a zároveň skryť," konštatoval. Medzinárodnej konferencie pod taktovkou trnavského samosprávneho kraja sa však zúčastnili aj dvaja ďalší veľkí bojovníci proti mafii, ktorých mená pozná celý svet.

Prvým z nich bol Don Luigi Ciotti, rímsko-katolícky kňaz, zakladateľ združenia „Libera contro le mafie“, ktorý je lídrom občianskych protestov proti korupcii v Taliansku a tiež veľkým bojovníkom proti miestnej mafii. “Na Slovensku som sa za dva dni stretol s veľkou ťažobou, ale aj s veľkou hrdosťou Slovákov a verte, že vy máte byť na čo hrdí! Máte nádhernú zem, tak si ju nenechajte ukradnúť bandou kriminálnikov!” povedal don Ciotti v priebehu svojho plamenného prejavu k Slovákom.

Federico Cafiero de Raho a don Luigi Ciotti
Federico Cafiero de Raho a don Luigi Ciotti
Zdroj: Tibor SOMOGYI

Tretím, no o nič menej významným hosťom medzinárodnej konferencie bola novinárka a veľká bojovníčka proti mafii Maria Grazia Mazzola, ktorá písala o prepojeniach Vadala na Slovensku, a ktorá zverejnila fotografie zo sledovania Jána Kuciaka. Mazzola vyjadrila v priebehu svojho príhovoru podporu Slovákom a zároveň zdôraznila, akí dôležití a nápomocní sú v boji proti mafii poctiví novinári, akým bol Ján Kuciak.

Okrem vzácnych návštev zo zahraničia sa konferencie zúčastnili rodičia Jána Kuciaka, pani Kušnírová, ale aj špičkoví slovenskí novinári, ako Adam Valček (Sme), Monika Tódová (Denník N) či Peter Bárdy (Aktuality).

Prečítajte si tiež: