Ján a Martina boli už päť rokov spolu. Nedávno sa odsťahovali z Bratislavy do Veľkej Mače, kde kúpili dom. Na jar plánovali svadbu. Neľútostný vrah navždy zničil ich plány. Vo štvrtok, ako potvrdil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, oboch niekto zastrelil v dome, kde bývali. Našli ich policajti, ktorých privolali príbuzní mladých, keďže sa im už týždeň neozvali. Policajti cez okno videli na zemi telo a zalarmovali hasičov. Tí vylomili dvere a našli mŕtvych.

Polícia bližšie okolnosti tragédie kvôli vyšetrovaniu nekomentuje. Tibor Gašpar prezradil len to, že Martinu zabila guľka do hlavy, Jána strela do hrudníka. Prípad prevzala Národná kriminálna agentúra. Podľa informácií denníka Pravda od vysokopostaveného policajného zdroja stopy z miesta činy ukazujú, že Martina sa snažila ujsť. Páchateľ alebo páchatelia ju chytili a zastrelili.

Mladý pár kúpil dom a plánoval svadbu.
Mladý pár kúpil dom a plánoval svadbu.
facebook

O tom, že vraždy súvisia s prácou Jána Kuciaka, má svedčiť to, že okolo tiel boli poukladané náboje. V prostredí vrážd na objednávku to býva varovanie, aby sa už nik ďalší vo veci neangažoval. Policajný prezident priznal, že s najväčšou pravdepodobnosťou pár zomrel pre investigatívnu žurnalistickú prácu, ktorej sa Ján Kuciak venoval. Začiatkom februára písal o IT firme Anext, ktorá sídli v budove oligarchu Jozefa Brhela.

Podľa Transparency International vyvoláva jej nová akcionárska štruktúra pochybnosti, či ide o skutočných vlastníkov, alebo nastrčené osoby. Posledný text zverejnil Kuciak o Mariánovi Kočnerovi 9. februára. Napísal o podozrivých prevodoch v komplexe Five Star Residence, ktorý začala preverovať polícia po kauze Bašternák. Komplex bol podľa novinára možno centrom daňových podvodov.

Dvojica bola zasnúbená.
Dvojica bola zasnúbená.
facebook

Aktuality.sk našli v budove ďalšie podozrivé obchody medzi piatimi firmami, v ktorých figuroval Marián Kočner. „Janko bol novinár, ktorý sa nedal zastrašiť ani kúpiť,“ tvrdia kolegovia. „Pred rokom som mu poskytla dokumenty, ktoré som zhromaždila k prípadu vratiek DPH a pôvodne zastaveného trestného stíhania Mariána Kočnera. Objavil v nich súvislosti, ktoré som ja prehliadla, a napísal sériu tvrdých textov, ktorými ho vytočil. Až tak, že sa mu Kočner vyhrážal. Janko podal trestné oznámenie na políciu, ale tá mu veľa pozornosti nevenovala,“ napísala včera Zuzana Petková z týždenníka Trend.

Ján Kuciak na Facebooku v októbri 2017 písal, že na Generálnu prokuratúru podal na Kočnera trestné oznámenie za vydieranie. „Ubehlo 44 dní ... a prípad zrejme ešte ani nemá konkrétny policajt,“ posťažoval sa. „Včera telefonoval Marián Kočner nášmu investigatívnemu reportérovi Jánovi Kuciakovi, ktorý pravidelne píše o jeho kontroverzných biznisoch. Oznámil mu, že sa začne zaujímať o jeho rodinu. A že ak zistí ‚akúkoľvek špinu‘, tak ju zverejní,“ citoval v septembri šéfredaktora Aktualít Petra Bárdyho portál omediach.com.

Na mieste sa objavil aj šéf NAKA Peter Hraško (uprostred).
Na mieste sa objavil aj šéf NAKA Peter Hraško (uprostred).
MICHAL SMRČOK

Marián Kočner vyhlásil, že o trestnom oznámení sa dozvedel až z médií. Popiera, že by sa redaktorovi vyhrážal. „Ja som sa pána Kuciaka medzi rečou opýtal, že asi by sa mu nepáčilo, keby som sa ja vŕtal v jeho rodine a hľadal špinu na jeho rodinu, tak ako to robí on a veľká časť novinárov,” reagoval podnikateľ. Podľa viacerých zdrojov Ján Kuciak teraz neriešil Kočnera. „Mal na muške niečo veľké, čo sa týkalo pôsobenia talianskej mafie u nás,“ dozvedeli sme sa.

Kde je Paľo Rýpal?

Ján Kuciak podľa všetkého nie je jediný redaktor, ktorý doplatil na svoju prácu. Od roku 2008, teda už 10 rokov, je nezvestný aj investigatívny novinár Paľo Rýpal. Reportér sa venoval kriminálnym činom, robil príspevky pre Reflex televízie Markíza, Paľbu či Reportérov STV.

Investigatívna práca Jána Kuciaka a témy, ktorým sa venoval

Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde teraz pokračoval v doktorandskom štúdiu. Začínal v Hospodárskych novinách. Od roku 2015 bol člen investigatívneho tímu spravodajského portálu Aktuality.sk. Venoval sa najmä daňovým podvodom a daňovým rajom. Prinášal množstvo článkov o únikoch na DPH.

Asi najviac ich bolo o podnikateľovi Kočnerovi. Informoval aj o podnikaní bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. S kolegami sa venoval bielym koňom z bratislavského Pentagónu, ktorých si najímali pofidérni podnikatelia. Takisto sledoval rôzne štátne tendre, v ktorých sa darilo firmám Miroslava Výboha či Miroslava Bődőra – teda podnikateľom, ktorí majú blízko k Smeru-SD.

Dom, kde sa stala vražda, obsadili vyšetrovatelia.
Dom, kde sa stala vražda, obsadili vyšetrovatelia.
MICHAL SMRČOK
VYHLÁSENIA POLITIKOV K VRAŽDE

Robert Fico, predseda vlády

 Vražda mladých ľudí je ohavným činom za akýchkoľvek okolností a nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Ak by sa ukázalo, že smrť investigatívneho reportéra súvisela s neho novinárskou prácou, išlo by o bezprecedentný útok na slobodu tlače a demokraciu na Slovensku. Je potrebné ju čo najskôr vyšetriť, odhaliť jej páchateľov a potrestať ich.

Andrej Danko, predseda Národnej rady

Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám zavraždeného novinára a jeho priateľky. Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov. Verím, že polícia bude neodkladne konať a nedá šancu páchateľovi. Takéto praktiky sú v našej spoločnosti neprípustné.

Andrej Kiska, prezident republiky

 Chladnokrvná vražda týchto dvoch mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť určite potrestaný. Musíme preto čo najrýchlejšie nájsť tých, ktorí to urobili, a zaistiť bezpečnosť všetkých novinárov. Využitím všetkých prostriedkov, ktoré na to máme.

Maroš Šefčovič, podpredseda EK

„Som hlboko otrasený, že sme svedkami chladnokrvnej vraždy za výkon novinárskeho povolania. Zo srdca vyjadrujem úprimnú sústrasť blízkym týchto dvoch mladých, odvážnych ľudí, Jána aj Martiny. Ich smrť nesmie nikoho z nás nechať ľahostajným, pretože sloboda slova musí byť nedotknuteľná,“ uviedol Šefčovič.

Béla Bugár, podpredseda Národnej rady

Predstavitelia strany Most-Híd ostro odsudzujú vraždu investigatívneho reportéra a vyzývajú orgány činné v trestnom konaní, aby sa prípadu, akému sme na Slovensku doteraz nečelili, venovali s maximálnym nasadením. Vyjadrujú úprimnú sústrasť pozostalým. Bez znalostí motívu odmietame, aby z toho niekto robil politickú kauzu.

Richard Sulík, Sloboda a Solidarita

,,Sme svedkami toho najhrubšieho a najbeštiálnejšieho zastrašovania, a to nielen novinárov, ale aj všetkých občanov Slovenska, ktorí bojujú proti organizovanému zločinu,“ povedal Sulík. Dodal, že je v najvyššom záujme občanov krajiny, aby páchateľ alebo páchatelia boli vypátraní a postavení pred súd.

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti

Nemôžeme byť krajinou, kde vraždia novinárov. Každú vraždu považujem za obrovskú tragédiu, ľudskú aj spoločenskú. O okolnostiach vraždy nič neviem. Sama čakám na prvé slová, ktoré k tomu povie policajný prezident, aby sme sa vôbec dozvedeli viac.

Marek Maďarič, minister kultúry

Slobodné médiá a slobodných novinárov považujem za jeden zo základov demokratickej spoločnosti. Preto okrem vyšetrenia vraždy spoločnosť potrebuje uistenie, že novinári nebudú zastrašovaní a že okrem vraždy sa patričné orgány budú osobitne venovať všetkým kauzám, o ktorých zavraždený novinár písal.

Prečítajte si tiež: