Slováci v sobotu (25.5.) volili poslancov do Európskeho parlamentu. Voľby vyhrala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu. V europarlamente by mali sedieť aj poslanci Smeru-SD, ĽSNS, KDH, SaS a OĽaNO. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych odhadov politických strán po sčítaní všetkých okrskov.

Pozrite si, predbežné mená poslancov, ktorí sa do parlamentu dostali.

Štyri mandáty získala koalícia PS a SPOLU

Nový europoslanec Michal Šimečka s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Nový europoslanec Michal Šimečka s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Zdroj: FACEBOOK

Michal Šimečka (35) je spoluzakladateľom Progresívneho Slovenska, v januári 2018 sa stal podpredsedom strany. V minulosti pracoval v Bruseli v Európskom parlamente a v Ústave medzinárodných vzťahov v Prahe. Doktorské a magisterské štúdium absolvoval na University of Oxford.

Vladimír Bilčík (43) vyštudoval v Spojených štátoch a na univerzite v Oxforde. Doktorát si urobil v Bratislave na katedre politológie, kde v súčasnosti pôsobí ako pedagóg. V minulosti bol vedúcim programu Európska únia v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Martin Hojsík (43) vyštudoval genetiku. Pôsobí ako aktivista v oblasti životného prostredia, pracoval aj pre medzinárodnú mimovládku Four Paws, ktorá bojuje za ľudské zaobchádzanie so zvieratami. V minulosti spolupracoval aj s organizáciami ako Sloboda zvierat či Greenpeace.

Michal Wiezik (39) pôsobí ako vedec, ekológ a vysokoškolský pedagóg. V koalícii pôsobí za Spolu.