Poslanci Národnej rady volia kanditátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR po štvrtýkrát.  Zvoliť majú chýbajúcich šiestich kandidátov, vyberajú zo 16 uchádzačov.  Ako prvého poslanci zvolili Radoslava Procházku. Momentálne je jediný, kto vo voľbe prešiel. 

Keďže sa poslancom nepodarilo zvoliť dostatok kandidátov, voľbu si zopakujú. „Čakal by som viac kandidátov. Verím, že v utorok doplníme zostávajúci počet. Rešpektujem tajnosť voľby," uviedol Erik Tomáš ( Smer-SD), píše Denník N. Opakovaná voľba bude v utorok (25. 6.) o 17.00 h.

Ústavný súd v Košiciach.
Ústavný súd v Košiciach.
Zdroj: TASR

Ďalšími kandidátmi na sudcov Ústavného súdu sú Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Ladislav Duditš, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Peter Kubík, Michal Matulník, Peter Melicher, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka a Robert Šorl. Čirč a Kubík sú novými uchádzačmi.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mal prezident SR vymenovať deviatich sudcov. Plný počet kandidátov sa nepodaril dosiaľ zvoliť. Nateraz parlament spolu vybral 12 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte šiesti.  Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov.