Expremiér ešte pred Vianocami na smeráckych snemoch tvrdil, že tandem Fico-Pellegrini funguje perfektne. Presviedčal však zrejme hlavne sám seba. V kuloároch sa čoraz častejšie hovorilo, že v Smere to vrie a dokonca aj Ficovi najbližší spolustraníci ho mali vyzývať, aby už odišiel zo šéfovského kresla. Štvrtková opätovná neúspešná voľba kandidátov na ústavný súd to len vyhrotila, ale aj potvrdila.

V utorok pred prvou voľbou ústavných sudcov v parlamente sa Robert Fico vzdal kandidatúry
V utorok pred prvou voľbou ústavných sudcov v parlamente sa Robert Fico vzdal kandidatúry
Zdroj: Marek Ištók

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár síce rokoval s predsedom SNS Andrejom Dankom a aj sa dohodli na šiestich menách, ale keďže Fico na schôdzke chýbal, po návrate z pohrebu im urobil rýchly škrt cez rozpočet. Dohodu zmietol zo stola a smerácki poslanci voľbu bojkotovali. Vraj aj preto, že im Fico podľa opozičníkov tesne pred momentom „M“ poriadne vyčistil žalúdky. Bugár ešte prilial olej do ohňa, keď povedal, že celé je to chyba Smeru, ktorý má problémy v poslaneckom klube.

Správanie kolegov včera už vytočilo aj premiéra Pellegriniho. „Osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub mojej vlastnej strany, ktorý sa spolupodieľal na tom, že bude Ústavný súd SR nefunkčný a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci tak, ako mu vyplývajú z ústavy. S tým sa ja osobne, aj ako občan, aj ako predseda vlády neviem stotožniť a budem sa k tomu kriticky vyjadrovať,“ vyhlásil Ficov nástupca. Verí tiež, že „všetci, ktorí berú plat za to, aby zodpovedali za funkčnosť všetkých orgánov v tomto štáte nájdu zhodu a zabezpečia, aby bol ÚS SR plne funkčný.”

Premiér Peter Pellegrini kritizoval najmä poslancov vo vlastných radoch
Premiér Peter Pellegrini kritizoval najmä poslancov vo vlastných radoch
Zdroj: TASR

To by bolo vhodné aj podľa politológa Pavla Baboša. Faktom totiž je, že od januára majú poslanci o 1 500 eur vyššie platy. Pravdepodobná je však podľa neho aj ďalšia verzia. „Dá sa to vnímať tak, že premiér Pellegrini sa snaží vymedziť voči Robertovi Ficovi a ukázať, že nebude iba poslúchať to, čo predseda strany povie. To, že nemajú dobrý vzťah je známe už dlhodobo, akurát doteraz bol premiér skôr ticho,“ doplnil Baboš.

Mohlo by vás zaujímať: