Vládu Roberta Fica čaká zrejme už na budúci rok zásadná zmena. Minister financií Peter Kažimír sa rozhodol vo funkcii skončiť a posunúť sa ďalej. Podpredseda Smeru-SD by sa mal uchádzať o stoličku guvernéra Národnej banky Slovenska. Na svojom odchode z politiky do bankového prostredia sa podľa nášho zdroja už Kažimír viac-menej dohodol aj so svojím straníckym šéfom, expremiérom Ficom.

Národnú banku Slovenska, ktorá dohliada na finančný trh, v súčasnosti riadi Jozef Makúch. Prezident ho do funkcie vymenoval na návrh vlády v roku 2010. O päť rokov neskôr bol vymenovaný opätovne na ďalších šesť rokov. Podľa našich informácií však so súčasným guvernérom nie je spokojnosť a je veľmi pravdepodobné, že v banke skončí ešte pred uplynutím funkčného obdobia.

Na snímke Robert Fico a Peter Kažimír počas hlasovania Národnej rady Slovenskej republiky o vládnom návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2018.
Na snímke Robert Fico a Peter Kažimír počas hlasovania Národnej rady Slovenskej republiky o vládnom návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2018.
MICHAL SMRČOK

V kuloároch sa hovorí, že k zmene by mohlo dôjsť už v tomto roku, najneskôr v roku 2019. Ak by sa tak stalo, Pellegrini by musel hľadať namiesto Kažimíra náhradu ešte pred koncom volebného obdobia. Financmajster sa svojimi plánmi netají už ani medzi vlastnými v strane. V Smere-SD sa o jeho odchode za guvernéra hovorí už otvorene. O stanovisko sme ešte v decembri minulého roka požiadali aj samotného ministra. „Funkčné obdobie súčasného guvernéra NBS sa končí v januári 2021, takže otázky tohto typu sú v tejto chvíli viac ako predčasné,“ zareagoval na naše otázky.

Peter Kažimír prišiel do politiky zo súkromného sektora. V roku 2006 z neho Smer urobil štátneho tajomníka na ministerstve financií, ktoré v tom čase riadil Ján Počiatek. Po voľbách v roku 2012 zasadol na stoličku ministra financií, kde sedí dodnes. Robert Fico mu časom začal natoľko dôverovať, že ho v roku 2010 posunul aj do vedenia strany. Podpredseda Smeru-SD však v súčasnosti údajne patrí do skupiny ľudí, ktorí nesúhlasia so všetkým, čo sa v strane deje. Aj on sa dokonca verejne vyjadril, že strana je zrelá na zmeny. Roberta Fica toto vyhlásenie podľa našich informácií veľmi nahnevalo.

Ekonóm Pavol Karasz: Bude ho veľká škoda

Podľa ekonóma Pavla Karasza je Kažimír dobrá voľba. "Myslím si, že ak to tak bude, tak za ním bude veľká škoda ako za ministrom. Myslím si, že je to najlepší minister financií od roku 1993," tvrdí Karasz. V tom, že je Kažimír aj podpredseda strany Smer-SD, problém nevidí. "Keď je treba, vie sa odosobniť. Poznám jeho prácu a svoju pozíciu ministra vždy chápal ako službu pre Slovensko," myslí si. "Má aj veľmi dobrú reputáciu v Európy," dodáva.

Viac článkov nájdete tu: