V prioritách sú aj podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability, zníženie vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a systematické riešenie problému dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti, zvýšenie vymožiteľnosti práva a systematická likvidácia korupcie na všetkých stupňoch spoločnosti i konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu.

Strategické ciele

Vláda do prioritných úloh zaradila aj posilnenie spoluzodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ a  zároveň presadzovanie oprávnených záujmov SR v únii, efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti, posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti spoločnosti, založenie dlhodobých tendencií pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života. Napokon kabinet chce byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.

Zmeny vo volebnom systéme

Vláda SR bude iniciovať diskusiu o potrebe zmeny volebného systému pre  jednotlivé druhy volieb a v prípade dohody relevantných politických síl navrhne aj ich úpravu. Uvádza sa to v Programovom vyhlásení vlády SR, ktoré odsúhlasili členovia kabinetu Roberta Fica (Smer-SD).

Financovanie politických strán

Smer-SD chce tiež celospoločenskú diskusiu o prehodnotení financovania politických strán smerom k precíznejším a transparentnejším pravidlám financovania, identifikácie poskytovateľov príspevkov a zverejňovania údajov o financovaní.

Rozvoj ozbrojených síl

Ministerstvo obrany by malo v nasledujúcom období posilniť proces spoločného obstarávania. Spolupracovať má pritom nielen s ostatnými bezpečnostnými zložkami, ale aj so svojimi zahraničnými partnermi. "Takto získané finančné prostriedky prednostne využije na rozvoj Ozbrojených síl SR," konštatuje sa v Programovom vyhlásení vlády SR.

Vláda sa zároveň zaviazala prehodnotiť stav slovenskej armády, jej modernizáciu a ďalší rozvoj. Od ozbrojených síl očakáva schopnosť zabezpečiť obranu domáceho obyvateľstva a účasť Slovenska na  medzinárodných operáciách pod vedením NATO, EÚ a OSN. "Zároveň vláda posilní účasť ozbrojených síl na živelných pohromách a iných udalostiach," uvádza sa v programovom vyhlásení.

Priority v školstve

Vláda chce presadiť nový systém riadenia a financovania regionálneho školstva. „Vláda postupne presadí model financovania za kvalitu na  triedu a nie iba na žiaka, finančnými nástrojmi a kvalitatívnymi kritériami pri prijímaní zreálni počty žiakov do gymnázií,“ avizuje program vlády. Podporiť chce aj štúdium v odborných školách a tiež motivovať súkromný sektor k finančnej participácii na odbornom vzdelávaní.

V snahe zvýšiť záujem žiakov o technické študijné odbory ministerstvo bude klásť dôraz na vyučovanie matematiky a  prírodovedných predmetov. Doriešiť plánuje aj financovanie neštátnych škôl a školských zariadení zo strany územnej samosprávy, vrátane jej kompetencií v oblasti ich zriaďovania a rušenia.

Zásahy do súdnictva

Vláda bude podľa vyhlásenia prehodnocovať zásahy do súdnictva aj prokuratúry, ktoré v rokoch 2010 a 2011 presadila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Nová vláda chce, aby všetky zákony korešpondovali s Ústavou SR a odporúčaniami medzinárodných inštitúcií.

Stop transformácii nemocníc na akciovky

Vláda nebude transformovať štátne zdravotnícke zariadenia na akciové spoločnosti. Stop tiež dáva privatizácii ekonomicky lukratívnych činností nemocníc. Zaviazala sa k tomu vo svojom programovom vyhlásení, ktoré v piatok schválila. Zároveň však avizovala, že zavedie prísnu kontrolu hospodárenia nemocníc, čím sa má zabrániť neúčelnému vynakladaniu finančných prostriedkov a zadlžovaniu nemocníc.

Enviromentálna politika

Medzi základné priority environmentálnej politiky vlády bude podľa jej programového vyhlásenia, ktoré schválil kabinet, patriť realizácia programov na prevenciu klimatických zmien a znižovanie ich následkov v  rámci prijatých opatrení klimaticko-energetického balíčka. Okrem toho majú vzniknúť nové pravidlá ochrany prírody a prehodnotiť sa sieť chránených území v súlade s medzinárodnými záväzkami. Má sa tiež zabezpečiť opätovné vyhlásenie a zonácia chránených území.

Na kultúre sa šetriť nebude

Kultúru nepovažuje vláda za oblasť, na ktorej by sa dalo v nasledujúcich rokoch šetriť. Uvádza sa to v programovom vyhlásení. "Finančná podpora kultúry musí však vychádzať z  reálnych ekonomických možností štátu a súčasne byť aj schopná napĺňať reálne stanovené ciele, priority a očakávania kultúrnej obce," pripomína sa v ňom.

Do pléna Národnej rady (NR) SR sa dostane v stredu 2. mája, kedy budú poslanci hlasovať aj o dôvere súčasnému kabinetu. 

Čo si o plánoch novej vlády Roberta Fica myslíte? Čo by tam podľa vás určite nemalo chýbať?

Formulár otázok a odpovedí

29.04.2012 10:58 Maja:
Sú to len popísané listy bez obsahu ako celá vláda a strana Smer.
27.04.2012 19:25 jaro:
V 40-tých rokoch zoštátňovali, v 60-tých normalizovali, v 90-tých rozkrádali, teraz idú konsolidovať..., to teda dopadne. A čo by tam nemalo chýbať, no určite to čo nasľuboval svojím voličom.
27.04.2012 18:19 Roman:
Slovenský futbalový národný štadión
27.04.2012 18:19 zuzana:
po tom čo sme zažili,že ledva prežívame s platov musí byť opatrná a hlavne razantnejšia by mala byť k zbohatlíkom a tým čo neplatia dane ale vozia sa v milionových autách.
27.04.2012 18:18 kubo:
Co už možno robit po takých zlodejoch.Rozkradli všetko čo sa dalo.Vedeli dobre ,že končia a rozdávali miliony .Verím,že Ficova vláda to skonsoliduje čo bude velmi tažké,ale im verím.
27.04.2012 16:28 Iris:
Plány má dobré, ale všetko je to aj o ľuďoch a stojí to na ľuďoch, ktorí dostanú dôveru vlády. Koľkokrát málo schopný a nezodpovedný človek narobí veľa škody, preto by mali kontrolovať prácu svojich ľudí na riadiacich postoch. Takých malých polobohov je totiž na Slovensku stále dosť, ktorý svoje schopnosti odvodzujú od známostí so správnymi ľuďmi.
27.04.2012 16:27 Katka:
Vyriesit otazku dvojiteho obcianstva
27.04.2012 16:27 jaromir:
Ak chcete zvýšit ľudom životnu uroven-tak zrušte pracovné agentury-to su vykorisťovateľské elementy-ak chcete zvýšiť uroven zdravotnej starostlivosti-zrušte firmy,ktoré v nemocniciach-upratuju,varia,peru,staraju-a ľudia,ktorí pracuju v týchto firmách budu zamestnancami nemocníc-tak sa ušetria miliardy-ak chcete znížiť verejné výdavky-najpr.obmedzte počet krajov na 4,skresajte nezmyselne veľký počet okresov,znížte platy primátorov o 50percent-lenže to neurobíte,lebo to nechcete
27.04.2012 16:27 Krasny:
Zníženie počtu krajov,okresov, počtu vysokých škol,univerzít,štátných inštitúcii.ministerstiev,o polovicu.....
27.04.2012 16:27 Ivan Husar:
Lepši než Radičovej,sdku-ds,rozdali svojim nemale mylioni takzvane UšETRENE,UšETRENE,UšETRENE
27.04.2012 14:15 Renáta Čierniková:
Bola by som rada, aby peniaze, ktoré odvádzam do zdravotného poistenia, tak ako všetci ostatní občania, boli používané výlučne na zveľaďovanie zdravia nás všetkých. Nepáči sa mi, ak takto vyzbierané prostriedky zneužíva ktokoľvek aj napr.: na vytváranie ziskov. Tie peniaze sú len zverené na spravovanie, nesmú byť zadržiavané na iné účely, ani výnosy, úroky z nich. Platová tabuľka zamestnancov poisťovní nesmie presiahnuť platy zdravotníckych zamestnancov, t.j. ani riaditeľ štátnej poisťovne by nemal mať vyšší plat ako riaditeľ tzv. koncovej nemocnice.
Nájdených 11 záznamov.