Vláda rokuje o nových opatreniach, ktoré majú pomôcť preťaženým nemocniciam a motivovať k očkovaniu proti COVID-19. V utokrok  viacerí predstavitelia koalície potvrdili predbežnú dohodu z koaličnej rady. Neprezradili však, či pôjde o tvrdý lockdown alebo iba sprísnenie súčasných opatrení. Definitívne rozhodnutie bude zrejmé až po dnešnom rokovaní vlády.

Konzílium odborníkov navrhuje trojtýždňový lockdown pre všetkých na celom Slovensku. Epidemická situácia na Slovensku je podľa nich kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Chorobnosť na ochorenie COVID-19 je podľa nich vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie. Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni ZŠ a v materských školách. 

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) prichádza na rokovanie 43. schôdze vlády SR v Bratislave 24. novembra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer

Včera popoludní zároveň unikli z prostredia vládnej koalície informácie, ktoré hovoria o tom, že by mal byť opätovne vyhlásený núdzový stav! Obmedzenie by sa údajne malo vzťahovať na slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 25. novembra 2021 v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, pričom obmedzenie končí uplynutím 15. decembra 2021. Lockdown by teda trval až tri týždne. Vyhlásenie núdzového stavu pripustil aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Ako vysvetlil, je nevyhnutný pre zavedenie prípadného večerného zákazu vychádzania. Práve o týchto pravidlách dnes rokuje vláda.

"Alternatíva bez lockdownu už reálne neexistuje," uviedol pre novinárov minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). "Ak chceme byť zodpovední, tak máme iba jednu možnosť, všetko ostatné je populizmus," skonštatoval. "Je mi to ľúto, nie som z toho nadšený a nikto z toho nie je nadšený, ale ide o zodpovednosť," uviedol v súvislosti s novými opatreniami. Ako ale dodal, vie si predstaviť nejaké výnimky len pre očkovaných. 

Článok pokračuje na nasledujúcej strane