Čaputová dorazila do areálu trenčianskeho letiska krátko pred dvanástou. V uvoľnenej atmosfére v jednom zo stanov na ňu čakali stovky ľudí, ktorí ju privítali neutíchajúcim potleskom. Ako sama priznala, vníma to ako gesto, ktoré pre ňu vyjadruje nádej a dôveru, ktorú v ľuďoch vzbudila. ,,Verím, že je to spojené s tým, ako ma mali ľudia možnosť spoznať počas môjho doterajšieho pôsobenia, nemyslím iba v kampani, ale aj s tým, čo sa v tej kampani dalo odprezentovať a možno aj v súvislosti s prvými krokmi, ktoré som za tie tri týždne zatiaľ stihla urobiť. Chápem, že to nie je ani tak veľmi o mne, ako o tej túžbe po zmene a tej nádeji, ktorú si ľudia so zmenou spájajú. Beriem to ako silný pozdrav objednávky po zmene a silný záväzok pre mňa," uviedla na začiatok.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas diskusie na festivale Pohoda.
Prezidentka Zuzana Čaputová počas diskusie na festivale Pohoda.
Zdroj: tm

Čaputová je síce vo funkcii hlavy štátu ešte len mesiac, no ako sama priznala - na status prezidentky sa nesnaží si zvyknúť. ,,Uvedomujem si, že sa mi zmenila životná situácia a veľmi sa snažím a zatiaľ to tak cítim, že ja sa nemením. Ja som stále tá istá Zuzana, ktorá bola predtým," dodala.

Okrem toho priznala, že jej nástup do funkcie bol spojený aj s jedným prekvapením. ,,To, čo ma trošku prekvapilo pri tom nástupe do funkcie je, že jednak objektívne, ženy to majú v politike náročnejšie pokiaľ ide o to, ako máme uložené vlasy, ako máme dlhé šaty, prípadne, či sa pokrčili cestou za desať minút v aute," reagovala Čaputová na otázku o tom, ako znáša záujem verejnosti a médii o tom, čo má na sebe. Priznala, že ide podľa nej o tlak navyše a taktiež, že sa tieto veci v istom zmysle preceňujú. Zároveň však spolu s jej tímom túto stránku nepodceňujú, pretože chápu, že ide o jeden zo spôsobov, akým vyštudovaná právnička reprezentuje krajinu.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas diskusie na festivale Pohoda.
Prezidentka Zuzana Čaputová počas diskusie na festivale Pohoda.
Zdroj: tm