Peter Šufliarsky je toho názoru, že orgány činné v trestnom konaní majú v tejto veci dostatočne voľné ruky."To, akým spôsobom je možné prerušiť výkon funkcie prokurátora, stanovuje zákon,"povedal. Dočasne pozastaviť výkon funkcie služobnej činnosti prokurátora sa môže, ak je voči nemu vedené disciplinárne konanie za závažné previnenie, alebo je trestne stíhaný pre úmyselný trestný čin, ozrejmil. Šufliarsky deklaroval, že z vecí, ktoré sú obsahom uvedenej nahrávky, ani jedna neprešla jeho rukami.
      
"Obsah nahrávky a ďalšia komunikácia medzi rôznymi osobami, nemôžem špecifikovať akými, obsahujú podozrenie z korupčnej a inej trestnej činnosti. Spracoval som generálnemu prokurátorovi písomný pokyn pre špeciálneho prokurátora, kde budú tieto veci preverené," povedal na dnešnom brífingu Šufliarsky. Dodal, že špeciálny prokurátor má zabezpečiť aj dozor proti úniku informácií a zachovaní objektivity dozoru, keďže boli viacerí prokurátori v rezorte podriadení Trnkovi.

Na símke je prvý namestník generálneho prokuratora Peter Šufliarsky, pocas tlacovky v budove gerálnej prokuratúry.
Na símke je prvý namestník generálneho prokuratora Peter Šufliarsky, pocas tlacovky v budove gerálnej prokuratúry.
Zdroj: PAVOL BARTONEK

Ide podľa neho o podozrenie zo závažnej trestnej činnosti. "Čas a úniky informácií hrajú proti nám," doplnil. Predpokladá, že nahrávkou sa bude zaoberať špecialista na korupčnú trestnú činnosť. S najväčšou pravdepodobnosťou, bude podľa jeho slov prípad vyčlenený na samostatné konanie. 
      
Je potrebné rozlišovať, kedy a kde nahrávka vznikla. Ako sa ďalej vyjadril Šufliarsky, počas maximálne dvoch stretnutí s Mariánom Kočnerom. v kancelárii vtedajšieho generálneho prokurátora Trnku si nevšimol, že by sa k nemu podnikateľ správal, ako k svojmu podriadenému. Povedal to v súvislosti s otázkami ohľadom medializovaných informácií o obsahu nahrávky.
      
Šufliarsky tvrdí, že nevie, kedy nahrávka vznikla, preto nevie posúdiť, aké väzby a vzťahy v tom období boli medzi Mariánom Kočnerom a Trnkom. "Ja som tieto vzťahy, väzby absolútne nepoznal. Ja som bol radový prokurátor. Boli tu iné prokurátorské esá, ktoré tie vzťahy poznali,"uviedol s tým, v súčasnosti nie je možné pestovanie takýchto vzťahov. "Myslím si, že máme dosť silnú integritu na to, aby sme sa vedeli s takýmito vzťahmi v rezorte vysporiadať."

Nahrávkou rozhovoru bývalého generálneho prokurátora Trnku s obvineným podnikateľom Mariánom Kočnerom sa bude zaoberať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). TASR o tom v dnes informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) Andrea Predajňová. "S poukázaním na obsah a analýzu získaných informácií zo zaisteného materiálu bola vec z dôvodu vecnej príslušnosti postúpená na ďalšiu realizáciu na ÚŠP GP SR,"spresnila. V prípade Trnku môže, ako zdôraznila, generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár postupovať iba v intenciách zákona. Zánik služobného pomeru prokurátora, respektíve jeho odvolanie, upravuje paragraf 15 Zbierky zákonov č. 154/2001.

Prečítajte si tiež: