Slováci počas včerajšieho dňa rozhodli, že zmena ústavy sa konať nateraz nebude. Na otázku „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ prišlo totiž odpovedať málo ľudí. Na neplatnosti referenda nemení nič ani fakt, že na otázku odpovedalo kladne až 97,51 % zúčastnených.

Na situáciu už reagovalo najsilnejšie koaličné hnutie OĽANO, podľa ktorého sú výsledky referenda dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie tak, ako to tvrdil Fico: „Slovensko má nádej, že politika nenávisti, zloby, rozvratu a rozkrádania, ktorú v súčasnosti reprezentujú strany Smer, Hlas a Republika, nebude úspešná ani v blízkej budúcnosti.“ Podľa predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej je neúspešné referendum dokonca ponižujúci debakel pre Fica, ako aj šéfa Hlasu Petra Pellegriniho.

Robert Fico okomentoval výsledok referenda:

Smer berie plnú zodpovednosť za výsledky referenda. Mám ale potrebu povedať niekoľko slov. Napriek tomu, že zo strany prezidentky to bolo odignorované, došlo dosť ľudí. Ak vás príde aj k volebným urnám 1,2 milióna, tak bude nová vláda. Preto je výsledok ohromujúci,“ povedal Fico s tým, že zmenu ústavy bude treba spraviť v parlamente.

17-tisíc ľudí zúčastnených povedalo, že nechcú predčasné voľby. Nebol medzi nimi ani Čaputová, Heger a Kollár. Pýtam sa ich, čoho sa boja?,“ povedal líder Smeru, ktorý tým narážal na to, že všetci traja najvyšší ústavní činitelia deklarovali, že sa referenda nezúčastnia.

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha považuje účasť na referende za výborný výsledok. Podľa neho prišlo kvôli Ficovi až 1,2 milióna ľudí k urnám. Toľko ich vraj kvôli Ficovi neprišlo ani vo voľbách, aby dali Smeru svoj hlas. „Vládna koalícia dostala riadnu facku,“ dodal Blaha.

Fico následne pritvrdil a zopakoval, že za neúspešné referendum môže prezidentka Zuzana Čaputová. Vraj mohla referendum vyhlásiť v čase, kedy boli komunálne voľby. Tie sa konali 29. októbra. Ústavný súd 26. októbra vyhlásil jednu z otázok referenda za protiústavnú. Až po jeho rozhodnutí mohla Čaputová referendum vyhlásiť, čiže možnosť spojiť komunálne voľby a referendum bola nemožná. „Ďalší termín mohol byť 14. februára. Ale prezidentka potrebovala zmariť kampaň. Čaputová spáchala atentát na demokraciu na Slovensku. Ona je nesvojprávna,“ našiel Fico ďalší dôvod ako skritizovať prezidentku.

Prečítajte si tiež: