Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák bol hosťom v relácii Conflict zone, ktorej časť niesla názov “Je Slovensko pripravené na predsedníctvo?“. Žurnalista Sebastian ho bombardoval otázkami a neopomenul ani výroky premiéra Fica o tom, že Slovensko nepríjme moslimov na základe povinných kvót.

Opozícia chce poškodiť Slovensko, tvrdí Lajčák: Snaha o odvolanie premiéra ma neprekvapuje

„Je to čistá diskriminácia na základe náboženstva,“ vyhlásil Sebastian. Lajčák na to reagoval vysvetľovaním, že Slovensko nikdy neodmietlo poskytnúť azyl kvôli náboženstvu.


Celý rozhovor s ministrom Miroslavom Lajčákom.
Zdroj: Youtube

Šéf rezortu diplomacie Lajčák: O rodine, utečencoch i terorizme

Novinár sa však nedal odbiť a chcel vedieť o čom Fico hovoril. „Opýtajte sa jeho,“ reagoval Lajčák. Sebastian to nevzdal a opakoval výroky slovenského premiéra z predvolebného obdobia, že islam na Slovensku nemá miesto. „Povedzte mi jeden príklad diskriminácie,“ bránil sa Lajčák, ktorý sa snažil vysvetliť, že ľudia sa cítili pod tlakom európskych inštitúcií a že to treba vnímať v kontexte predvolebnej kampane.

Miroslav Lajčák kandiduje na post šéfa OSN: Ako by jeho zvolenie ovplyvnilo Slovensko?

„V akom kontexte to môže znieť lepšie?“ dobiedzal Sebastian a pripomínal ďalšie Ficove vyhlásenia. „Chodťe a opýtajte sa premiéra na kontext. Ja hrdo hovorím, že v našej krajine nikdy nebola diskriminácia na základe náboženstva alebo iných dôvodov,“ povedal minister.

Po ťažkej téme o migrantoch, pri ktorej sa šéf rezortu zahraničia značne zapotil, prišla reč na predsedu strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu. Sebastian hovoril o ľuďoch ako Kotleba, ktorí nazývajú Rómov parazitmi. „Jasne som povedal, že je nacista,“ vyhlásil Lajčák.

Britský novinár Tim Sebastian je známy rozhovormi s mnohými významnými osobnosťami. Vyspovedal aj amerického prezidenta Billa Clintona či posledného prezidenta sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova.