Športovec odmalička. Mal iba tri roky, keď sa dal na športovú gymnastiku, pri ktorej zotrval do pätnástich. Keď začal chodiť na strednú školu, objavil karate, ktoré si okamžite zamiloval, hoci podľa vlastných slov „nikdy nepatril medzi špičku, no na domácu ligu to stačilo“. So súťažením skončil v 90. rokoch, pričom malý podiel na tom mala aj jeho manželka.

VIDEO Minister Plavčan: Odborník tvrdí - potrebuje pomoc ako soľ!

VIDEO Tomuto neuveríte! Minister školstva a štátny tajomník si užívali s exotickými tanečnicami

„Posledný zápas v kariére som mal v Trnave a prišiel som domov celý pozošívaný. Nevyzeralo to dobre, no zápas som tuším vyhral. Vtedy sme sa rozhodli, že je čas skončiť,“ povedal v dobrej nálade krátko po príchode na tréning. Úsmev mu však vydržal, iba kým sa cvičenie nezačalo naplno. Úvodný úklon so senseiom (učiteľom, pozn. redakcie) zvládol ešte s gráciou, no nasledovala náročná rozcvička.

Plavčan prekvapil veľkou reformou školstva: Budete učiť svoje deti doma?

Minister si vybojoval až čierny opasok.
Zdroj: Matej Kalina

Miestami bolo poznať, že Plavčan „športovú kariéru už pretransformoval do pracovnej“, keďže po pár minútach mu sensei Ladislav Klementis doprial prestávku a ponúkol uterák, aby si pretrel spotené čelo. A hoci ku Klementisovi, ktorý je jedným zo zakladateľov karate na Slovensku, chodí cvičiť každý týždeň, výkony svojho žiaka nechcel komentovať.

Úsmev mu vydržal iba chvíľu, potom musel riadne zabrať.
Zdroj: Matej Kalina

„Minister má veľa povinností a cvičí, keď môže. Nerobí to pre mňa, ale pre seba,“ uviedol. Keď sa však šéf rezortu školstva, ktorý je držiteľ čierneho opaska a v lete si prevzal čestný 5. dan (majstrovský stupeň, pozn. redakcie), začal sťažovať, že je trochu chorý a nebude môcť tréning absolvovať naplno, hneď ho usmernil. „To sa vybehá,“ rozkázal mu sensei nekompromisne a Plavčan musel predviesť aj ďalšie zostavy.

Plavčana majster vôbec nešetril.
Zdroj: Matej Kalina

Ak by si však niekto myslel, že znalosť bojového umenia by mohla vyvolať u ministra agresívne správanie, tak je na omyle. „Pri cvičení sa z vás stane pacifista. Práve v telocvični totiž človek vidí, ako ľahko sa dá inému ublížiť,“ povedal s tým, že šport si uňho vyžiadal aj svoju daň. „Karate je náročné na kĺby. Už mi operovali oba menisky v kolenách,“ priznal na záver.

Stojku na hlave zvládne málokto.
Zdroj: Matej Kalina

Úroveň karatistu označuje farba opaska, ktorým má zaviazané kimono. Karate pozná deväť základných druhov opaskov, pričom biely predstavuje najnižšiu technickú vyspelosť a čierny najvyššiu. Držitelia čiernych opaskov sa však tiež delia na viacero skupín v závislosti od dosiahnutého danu, ktorých je desať.