Vie, ale nepovie. Tak by sa dalo stručne opísať správanie podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý minulý týždeň vyrukoval so závažnými tvrdeniami v súvislosti s osobou Borisa Kollára. Vraj išlo o reakciu na Kollárove krivé obvinenia, že práve on poskytol médiám fotografie z Kuby, na ktorých je Kollár v spoločnosti známych mafiánov piťovcov.

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk

Zdroj: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

„Vôbec neviem, že oni tam boli. Akým spôsobom by som mal k dispozícii tie fotky? Bolo tam desať alebo dvanásť ľudí, ktokoľvek z nich mohol tie fotky zverejniť. Ja určite nie.“

„Ja som desať dní čakal, kedy pán politik Boris Kollár, ktorý ma verejne obvinil a verejne očiernil, a verejne povedal, že som ho vydieral, kedy sa ospravedlní verejne. Keď o mne pred médiami a v parlamente povedal to, čo povedal, tak prepáčte, ale mne to nestačí,“ prehlásil Kočner.


>>VIDEO Kočnerova reakcia na Kollárovu matku: Čo odkazuje čokoládovej kráske?<<


Kollár zatiaľ trestné oznámenie nepodal

Na obvinenia, že pašoval striebro, bil svoju expriateľku a realizoval daňové podvody Kollár reagoval oznámením, že na Kočnera podá žalobu. Dvojica sa v súčasnosti nestretáva, ani spolu neudržiava kontakt. Ak by sa však Kollár chcel stretnúť, neodmietol by ho.

„Ja čakám, že budem zavolaný vyšetrovateľom na podanie vysvetlenia, kde pán Kollár, asi pravdepodobne, vo svojom trestnom oznámení bude tvrdiť, že som ho ohováral,“ povedal pre Pluska.sk Kočner. Okolnosti o údajnom útoku Kollára na jednu z jeho bývalých mileniek vraj pozná, a to vrátane podrobností. Akékoľvek informácie nám však odmietol poskytnúť a zdôvodnil to práve avizovaným trestným oznámením.

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk

Zdroj: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

To ale Boris Kollár zatiaľ nepodal, dozvedeli sme sa priamo z Generálnej prokuratúry. „Podanie, na ktoré sa pýtate, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky k 8. 4. 2016, do 15:00 hodiny, neeviduje,“ napísala nám hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Kočner Kollára prosí, aby ho zažaloval

Ak sa ale šéf Sme rodina napokon odhodlá, Kočner sa prípadného sporu neobáva. Dôkazy vraj má a celú situáciu prirovnal k situácii spred štyroch rokov, kedy na neho poslanci z SaS chceli podať trestné oznámenie. Žiadny to ale, nespravil, tvrdí Kočner. Údajne preto, lebo sa báli prehry a „razítka“.

„Ja čakám, ja sa teším na to, ja ho prosím (Kollára, pozn. red.), aby to trestné oznámenie už išiel podať.“


>>Krištúfkovej príbeh: Dcérka sa o údajnom Kollárovom útoku dočítala v novinách!<<


Kollár bol vraj agresívny k svojej rodine

Údajné fyzické napadnutie v réžii Borisa Kollára ale nie je jediným prejavom agresivity, o ktorej je Kočner presvedčený v súvislosti s opozičným poslancom.

„Bol som svedkom ešte jedného agresívneho správania tohto pána. Niekde inde a pri inej príležitosti. Týka sa to jeho rodiny, ktorú by som rád z toho vynechal,“ zdôvodnil Kočner rozhodnutie bližšie sa k tejto záležitosti nevyjadrovať.

Kočner vie, kto zháňa Kollárove letenky na Kubu

Čo sa týka Kollárovej cesty na Kubu, Kočner vraj nič nevie. To, že zháňa letenky, ktoré v minulosti údajne kúpila Kollárova firma pre samotného Kollára a členov mafiánskej skupiny piťovcov, vrátane samotného Ondrejčáka alias Piťa, odmieta.

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk

Zdroj: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

„Nepovedal som, že tie letenky zháňam. Ja som povedal, že sa zháňajú. To znamená, že osoby, ktoré si myslia, že by bolo potrebné dokázať Slovákom a novinárom, že pán B. Kollár klamal, si povedali, že mu to budú chcieť dokázať. To je všetko.“ Na otázku, či vie, kto ich teda zháňa, odpovedal kladne.

„Viem. Sú to ľudia, ktorí nič iné nechcú, len chcú dokázať, že ak Kollár tvrdí, že do politiky by mali ísť ľudia dostatočne bohatí na to, aby nemuseli kradnúť, dostatočne vzdelaní na to, aby zastávali naše záujmy v parlamente, charakterovo pevní a čistí a bez špinavých rúk. S tým všetkým ja s p. Kollárom súhlasím. Ale Boris Kollár taký nie je, a preto do politiky nepatrí,“ myslí si Kočner.

Identitu ľudí, ktorí inkriminované letenky zháňajú, odmietol prezradiť, no vraj ich pozná a nejde o politikov. Spoluprácu s nimi odmieta.


>>Opálený Kollár je naspäť z dovolenky: Kočnerovi vrátil úder, čaká, kedy príde s lopatou!<<


Na Kočnerovu výzvu o informáciách už niektorí zareagovali

V závere svojej utorkovej tlačovej besedy Kočner ľudí vyzval, že za každú overiteľnú informáciu o Kollárovi ponúka 10 tisíc eur a za Lipšica dokonca sto. Na jeho návrh už dokonca aj niektorí nadšenci zareagovali.

„Štyria,“ spresnil Kočner. „Dvoch tých ľudí som poznal, dvaja sú neznámi, neviem, kto to je. Samozrejme, budem sa snažiť overiť si dôveryhodnosť tých ľudí.  S tými ďalšími sa stretnem, stretnutie mám naplánované.“

„S dvoma som už sedel, jeden mi povedal zaujímavé informácie. Nevedel mi k tomu zatiaľ priniesť písomné doklady, ale nasmeroval niekde, a s jedným som sa zatiaľ bavil nezáväzne a povedal, že prinesie aj písomné dôkazy. Nepoviem vám, či to je na Kollára alebo na Lipšica,“ dodal Kočner.

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk

Zdroj: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

Nespochybniteľný dôkaz

Na tlačovke Kočner Kollára obvinil aj z toho, že ešte za bývalého Československa pašoval z Nemecka striebro a načierno ho predával v Bratislave a Prahe. „A vy si myslíte, že k tomu nemám dôkazy? Ja čakám, kým sa ma niekto spýta, niekto, kto má právo sa na to pýtať. A to bude orgán činný v trestnom konaní. Môžete si byť istí, že po mojej výpovedi ju bez mihnutia oka dám k dispozícii médiám,“ ubezpečil nás podnikateľ.

O tom, akým dôkazom vlastne disponuje, však hovoriť nechcel. Prezradil nám len to, že ide o niečo „nespochybniteľné“. Na otázku, či ide o dokument alebo záznam, odpovedal, že to nemôže povedať predtým, než to do rúk dostane vyšetrovateľ. „Aby ten dôkaz náhodou nezmizol,“ vysvetlil Kočner.


>>Kočner ponúka 10 tisíc za špinu na Kollára: Mlátil tehotnú partnerku a s mafiánmi pašoval zlato!<<


Bez trestného oznámenia nebudú dôkazy

Ak však Kollár nebude iniciovať podnet na GP, Kočner vraj nemá dôvod dôkazy odovzdať polícii. „Poviem vám prečo. Záležitosť pašovania striebra je dávno premlčaná. Je to odvtedy 20  rokov. Nemôžem ísť na políciu s tým, že Kollár pašoval striebro. Povedia mi, že to je premlčané, ďakujem, dovidenia. Ak na mňa podá trestné oznámenie, je to iná situácia. Budem musieť dokazovať, že to, čo som povedal, je pravda.“

O tom, či dôkazy aspoň odovzdá médiám, vraj Kočner bude rozmýšľať.

Informácie od bývalých ľudí Daniela Lipšica

Hoci na tlačovke toho podnikateľ povedal viac než dosť, stále existujú informácie, ktoré neboli zverejnené. Ešte vraj neprišiel ich čas.

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk

Zdroj: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

„Preverujem ´jedna pani povedala´. Ľudia veľa vecí narozprávajú, bývalí policajti, ktorí pracovali za Lipšica a dnes nepracujú. Keď mi niekto niečo povie, ja nie som z tých, ktorí s tým idú na bubon. To robia politici. Niečo vám ukážu a obvinia vás. Ja to nerobím, nemôžem si to dovoliť,“ zastrája sa biznismen.

Odhalil však, že informácie, či skôr podnety, ktoré získal, prišli aj od ľudí, ktorí za čias Daniela Lipšica pracovali na ministerstve vnútra SR. „Mám informácie od ľudí (z vtedajšieho ministerstva vnútra, pozn. red.), ktorí si myslia, že niektoré konania nemuseli byť v súlade so zákonom. To niekto musí posúdiť.“


>>Reakcie opozičných lídrov na Kollárov škandál: Takto zhodnotili Kočnerove obvinenia!<<


Dôkazy si skladá

Spôsob, akým dôkazy získava, Kočner označil za svoje know-how. Využíva však, podľa vlastných tvrdení, legálne zdroje. „Nemyslite si, že sa stretávam s pracovníkmi Slovenskej informačnej služby, vojenského spravodajstva, nebodaj s niekým iným. Nie je to pravda. Je to len o kombinatorike, viete si poskladať veci, vznikne vám celá skladačka.“

Kollár sa vyjadruje len pred ľuďmi, ktorí mu tlieskajú

Kočnerovi tiež prekáža forma, akou sa Kollár prezentuje. Jeho videá označil za facebookové drísty.

Podnikateľ Marián Kočner počas rozhovoru pre portál Pluska.sk
Zdroj: Michal Smrčok

Zdroj: Michal Smrčok

„Nevidel som žiadnu reakciu a žiadnu odpoveď na veci, ktoré som na tlačovke povedal. Videl som jedine reakciu človeka, ktorý sa podľa môjho názoru nechce vyjadrovať k niektorým skutočnostiam alebo nevie, preto odvádza pozornosť spôsobom, s človekom, ktorý je na mafiánskych zoznamoch, sa nebudem baviť, reagovať. Akých mafiánskych zoznamoch? Čo to je?

Policajný prezident Jaroslav Spišiak, za ktorého éry boli mafiánske zoznamy uverejnené v médiách, povedal, že nič také neexistuje, polícia nikdy také zoznamy nevyrábala, že neexistujú. Na aké zoznamy sa pán Kollár odvoláva? Ak zajtra nejaké médium uverejní zoznam mafiánov č. 2, na ktorom bude Krajniak, Lipšic, Pčolinský, Kollár a ďalších desať poslancov NR. Budeme ich považovať za platný dokument?“ rozčuľuje sa Kočner. 


>>Daňové podvody s luxusnými bytmi: Kúpil Kočner 12 bytov za 1 €?<<


„Prečo sa vyjadruje na Facebooku? Prečo sa vyjadruje len pred svojimi priaznivcami, ktorí mu tlieskajú, ktorí mu hovoria, aký je úžasný. Ten, kto bude hovoriť niečo iné, toho zablokuje. Prečo sa ho novinári nemôžu spýtať, nech ukáže daňové priznanie za svoj životný obchod? Ukážete nám, ako ste predali areál v Tatrách? Komu ste ho predali? Ukážete nám kúpnu zmluvu? Boris Kollár je politik, je povinný ukázať tieto veci.“

Kočner, podľa vlastných slov, nerozumie, prečo Kollár v súčasnosti nie je ochotný komunikovať s médiami. „Bol ochotný komunikovať s médiami dlhé roky predtým. O čomkoľvek. Prečo dnes nie je ochotný? Prečo?“ pýta sa.