Otázka však zjavne nebola ministrovi príjemná a začala sa slovná prestrelka priamo na bratislavskom letisku, kde chcel minister predstaviť vládny špeciál, ktorý doletel na Slovensko.

Nový vládny špeciál: Už ho máme v Bratislave!

Minister nevedel odpovedať ani na otázku, ako si vysvetľuje, že suma, ktorú dostal, bola vedená ako splátka, hoci v účtovníctve firma dlhy voči akcionárom nevykazovala. Prepis prestrelky medzi novinárom a ministrom Kaliňákom zverejnil portál Aktuálne.sk.

VIDEO Robert Kaliňák sa bráni: Od Bašternáka som nikdy žiadne peniaze nedostal!

Kaliňák sa okrem iného snažil vyvrátiť aj tvrdenia denníka SME: "Nie som účtovník a konštrukcia SME je v tomto prípade nezmyselná," povedal minister. "Spochybnia aj môj rodný list," zareagoval.

Zároveň povedal, že akýkoľvek dôkaz o tom, že všetky veci, z ktorých ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) opozícia obvinila, sú legálne, je pre  opozíciu nedostatočný.

Podľa neho ide o dlhotrvajúci útok a pomstu od ľudí, ktorí majú "vážne obavy, pretože v  minulosti boli aj usvedčení z toho, že s daňami robili nie veľmi prijateľné veci".

Dodal, že jedinou agendou lídra OĽaNO Igora Matoviča je útok na neho a na vládu. "Snaha o destabilizáciu je pre nich najpodstatnejšia," myslí si šéf rezortu vnútra.

Na otázku, prečo na mimoriadnej schôdzi ku kauze Bašternák nespomenul, že kúpil od neho akcie, Kaliňák odpovedal, že "taká otázka nezaznela". Myslí si, že na všetky otázky, na ktoré odpovedal, odpovedal "správne a pravdivo a dodnes tieto moje slová nikto nevyvrátil".

Kaliňák tvrdí, že opozícii nejde o to, aké sú skutočnosti a aká je pravda, ale ide im o to, aby mohli robiť všetky svoje aktivity, ktoré majú ako cieľ. Podľa Kaliňáka je úplne jedno, čo povedia a urobia, aktivity opozície by pokračovali, aj keby sa k tomu priznal. 

Protesty patria k životu krajiny

Opozícia vyhlásila, že ak Kaliňák neodstúpi alebo ho premiér Fico neodvolá, zvolajú protesty pred komplexom Bonaparte. V tomto bytovom dome si premiér prenajíma byt od Bašternáka. Kaliňák na margo protestov uviedol, že máme demokraciu a protesty patria k životu každej krajiny.

"Je otázka, že ak boli položené otázky a boli relevantne zodpovedané, potom je to snaha o vyvolanie nepokojov alebo vecí, ktoré nesúvisia priamo s problémom, ale vyvolaním negatívnych emócii. Ale hovorí sa, že akou zbraňou narábaš, takou zbraňou schádzaš," dodal minister.

"Je to na  nich, príde určite chvíľa, keď opozícia bude vládnuť a to vládnutie nikdy nie je jednoduché, je vždy spojené s určitými okolnosťami. Slovensku sa dnes ekonomicky veľmi dobre darí, klesá nezamestnanosť, napriek tomu opozícia je mimoriadne agresívna," vyhlásil šéf rezortu vnútra. 

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur.

Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur, pričom to nikto neskúmal a suma bola vyplatená hneď, uviedol poslanec za SaS Jozef Rajtár. Bašternák vraj 12 miliónov eur za byty vyplatil v hotovosti.

Rajtár pripomenul, že Bašternákova firma BL 202 okrem vrátenej DPH v  hodnote dva milióny eur za kúpu siedmich bytov zinkasovala v danom roku na vratkách od štátu ďalších šesť miliónov.