Podujatie sprevádzané rozsiahlymi bezpečnostnými opatreniami prebehlo bez konfliktov. Pochodujúcich oddeľovali na väčšine miest policajné kordóny. Sympatizantom a členom strany ĽSNS, ktorí usporiadali protestnú akciu, sa do blízkosti dostať nepodarilo.
EXKLUZÍVNE FOTO Nahého Flašíka: Fedor ukázal na svojej jachte úplne všetko!
Jeden z organizátorov Martin Macko uviedol, že návštevnosť v poradí šiesteho ročníka prekonala tú z roku 2014, keď prišlo zhruba 1500 ľudí. Vlani sa Dúhový Pride v Bratislave neuskutočnil, organizátori to zdôvodnili nepriaznivou atmosférou v spoločnosti po referende o rodine, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu.
V sprievode neoficiálneho protestného zhromaždenia bol aj predstaviteľ ĽSNS Marián Mišún. Novinárom vysvetlil, že ide o spontánnu akciu, ktorú podľa neho nikto neorganizuje. Účastníkom do megafónu oznámil, že prišli na „protest proti pochodu úchylákov a homosexuálov“.
„Práve vďaka ľuďom ako ste vy, ktorí ste sem prišli, budeme môcť ukázať ľuďom v Európe, že tu u nás na Slovensku nebudeme tolerovať žiadne snahy úchylákov a homosexuálov vnucovať nám svoj zvrátený pohľad na život,“ povedal účastníkom protestu.
Autor: Michal Smrčok
Akciu opozičná strana ani nikto iný neohlásil Starému Mestu. Podľa Mišúna je cieľom zbieranie podpisov pod petíciu za vystúpenie Slovenska z Európskej únie a NATO, ktorú ĽSNS organizuje. „Ne petíciu nepotrebujete ani žiadne špeciálne ohlásenie, ani povolenie,“ oznámil účastníkom protestu.
Mišún nevylúčil, že sa pokúsia protestovať proti Dúhovému Pride. „Možno ak sa ľudia spontánne rozhodnú blokovať týchto úchylákov homosexuálnych, možno sa niečo stane. Ja nemôžem garantovať nič,“ vysvetlil novinárom s tým, že v prvom rade však majú záujem využiť ústavou garantované práva a nikoho nechcú napádať.
Autor: Michal Smrčok
Všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na veci, ktoré nás rozdeľujú
Bratislavský dúhový pochod nadväzuje na obdobné akcie v zahraničí. Organizátori ho tento rok prepojili s kampaňou Životné partnerstvo, čo je platforma slovenských mimovládnych organizácií, ktorej cieľom je získať podporu verejnosti pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia a ich rodín. „Hlavná myšlienka je, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na veci, ktoré nás rozdeľujú, medzi ktoré patria sexuálna orientácia a rodová identita,“ vysvetlil Macko.
Podujatie svojou účasťou podporila ombudsmanka Jana Dubovcová, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) či opozičný poslanec Martin Poliačik (SaS). „Smutné je, že najhlučnejší sú tí, ktorí často majú mimomanželské vzťahy, majú nemanželské deti, nepriznávajú základné práva nikomu okrem seba a, žiaľbohu, sedia v parlamente,“ reagovala Flašíková-Beňová na kritikov pochodu.
Europoslankyňa uviedla, že jej strana sa počas minulého volebného obdobia ani neusilovala prijať legislatívu, ktorá by zlepšila podmienky života LGBTI menšín na Slovensku. „Nie je to štandardné pre stranu, ktorá tvrdí, že je sociálno-demokratická,“ poznamenala.
Kritizovala aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), ktorá v piatok (29.7.) uviedla, že ľudia by bez ohľadu na sexuálnu orientáciu mali mať vytvorený taký legislatívny priestor, aby si mohli usporiadať svoj život, súčasná politická klíma však dnes tejto komunite nepraje. „To sú vždy len výhovorky. Je ministerka spravodlivosti, môže prísť s takými návrhmi. Nech to vláda odmietne,“ doplnila.
Dubovcová vysvetlila, že pochod podporila, lebo je ochrankyňou verejných práv. „V mojom záujme je nielen osvetová činnosť ohľadom základných práv a slobôd, ale aj pomoc pri och dodržiavaní,“ ozrejmila s tým, že LGBTI menšina na Slovensku stále ťahá za kratší koniec. Poliačik účastníkom pochodu prisľúbil, že jeho opozičná strana SaS predloží v parlamente ešte do konca roku legislatívne návrhy, ktoré by riešili niektoré otázky LGBTI komunity.
Na bezpečnosť pochodu dohliadala štátna, mestská polícia aj súkromná bezpečnostná služba. Nad hlavami účastníkov krúžil policajný vrtuľník. Hviezdoslavovo námestie oddelili od centra Bratislavy dve úrovne zábran, do vnútra sa účastníci dostali až po policajnej prehliadke. Zakázané boli okrem ostrých predmetov aj plastové fľaše s tekutinou či napríklad parfumy a voňavky.
Fico dúhové vlajky na veľvyslanectve neznesie
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) skritizoval dnes vyvesenie dúhovej vlajky na budove veľvyslanectva SR v Maďarsku počas festivalu LGBT v Budapešti. Podľa neho je Slovenská republika demokratická krajina, ktorá nie je viazaná na žiadnu ideológiu, náboženstvo a ani nepreferuje žiadne skupiny obyvateľov. Premiér preto očakáva, že predstavitelia Slovenskej republiky vrátane veľvyslancov SR v zahraničí budú tento fakt potvrdený Ústavou SR rešpektovať.
"V tejto súvislosti predseda vlády SR Robert Fico považuje za neadekvátne a neprijateľné, aby na budove zastupiteľstva Slovenskej republiky v zahraničí okrem vlajky Slovenskej republiky a Európskej únie boli vyvesené akékoľvek iné vlajky alebo znaky podporujúce ktorúkoľvek ideológiu, náboženstvo alebo minoritné skupiny ľudí, ako tomu bolo v prípade Zastupiteľstva SR v Budapešti, kde veľvyslanec na budovu vyvesil dúhovú vlajku," uviedol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Fico zároveň očakáva od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, že podobným neprijateľným excesom bude predchádzať.
Danko vyjadril rozhorčenie
Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti záštite Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR nad Dúhovým pochodom 2016. Predseda Národnej rady SR a zároveň predseda SNS Andrej Danko požiadal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) o vysvetlenie.
"Súčasne vyjadril hlboké sklamanie nad konaním štátneho tajomníka MZVaEZ SR a splnomocnenca vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivana Korčoka. Podľa informácií webovej stránky organizátorov Dúhového PRIDE Bratislava 2016 sa táto akcia oficiálne koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ," informovala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.
Ako dodala, Danko súčasne vyjadril aj rozhorčenie nad súkromnou iniciatívou veľvyslanca SR v Maďarsku Rastislava Káčera, ktorý počas festivalu LGBTI v Budapešti vyvesil na budove veľvyslanectva dúhovú zástavu. SNS pripomenula, že veľvyslanci sú zástupcami ministerstva zahraničných vecí a akákoľvek takáto iniciatíva je spájaná s oficiálnym postojom ministerstva. "V kontexte oboch po sebe nasledujúcich chýb zástupcov MZVaEZ SR vyzval predseda Slovenskej národnej strany ministra zahraničných vecí o okamžité riešenia a personálne opatrenia a stiahnutie súčasného veľvyslanca SR z Maďarska," dodala Kohútková.