Ministerstvo práce už rozhodlo a Sociálna poisťovňa to včera potvrdila,  že dôchodkový vek Slovákov sa zvýši o 76 dní, čo je viac ako dva mesiace. Pre bežného človeka to znamená, že na to, aby si zaslúžil penziu, musí pracovať, až kým nebude mať 62 rokov a 76 dní. Predĺžený penzijný vek sa bude týkať ľudí narodených po januári 1955 – no sú aj výnimky.

Pri 76 dňoch sa to však nekončí, tie platia len pre budúci rok. Vek odchodu do penzie sa bude neustále postupne zvyšovať. Rezort práce každoročne najneskôr do 31. októbra určí počet dní, o ktorý sa upraví dôchodkový vek. O koľko dní sa predĺži dôchodkový vek pre rok 2018, nie je dnes jasné. Rátajte však s tým, že vám pridajú ďalších pár desiatok dní, čo bude závisieť od strednej dĺžky života. Takže dnešní tridsiatnici by mali ísť do penzie až vo veku 67 rokov!  

ROZHODNUTÉ: Na dôchodok budeme robiť oveľa dlhšie - ale nie všetci!

Nový výpočet dôchodkového veku: Pri dátume vášho narodenia rozhodne aj jediná minúta!

Je tu nová pasca na chudobných: Pád nebankoviek oživí čiernu úžeru

„Naozaj si neviem predstaviť, že budem musieť robiť dlhšie,“ reagovala Ľudmila (60), ktorá pracuje v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Keďže nemá deti, pre ňu už bude platiť predĺžený dôchodkový vek. „Celých 41 rokov každé ráno vstávam do práce, či sneží, či prší. Už nevládzem,“ dodáva.

Riaditeľ informačného centra z Kechnecu Ladislav (45) má viac optimizmu: „Ťažko predvídať, čo bude o dvadsať rokov, ale myslím si, že by som prácu mohol zvládnuť. Veď dnes robia aj oveľa starší ľudia. Pracovné povinnosti nás nútia minimálne postaviť sa ráno z postele a vyraziť do ulíc. No nemyslím si, že aj fyzicky náročné povolania sa dajú plnohodnotne zvládnuť aj vo veku 65 či 67 rokov.“

Prečo sa vlastne musí dôchodkový vek zvýšiť? Odpoveď je jasná: Slovensko starne, seniorov bude pribúdať, kým počet pracujúcich bude klesať. „Ak by sa dôchodkový vek nepredlžoval, narastajúce výdavky na dôchodky by bez adekvátnych opatrení mohli spôsobiť až bankrot krajiny,“ tvrdí riaditeľ INEKO Peter Goliáš.

Drsná realita: Slováci hrdlačia po nociach, aby sa uživili!

Koho sa nebude týkať predĺžený dôchodkový vek

1. Žien, ktoré sa narodili od 1. 1. 1955 do 31. 12. 1961 a vychovali určitý počet detí.

2. Ľudí, ktorí pracovali vo zvýhodnených pracovných kategóriách, napríklad baníci, letci, potápači, pracovníci pri ťažbe kameňa, v jadrových elektrárňach alebo pri práci s chemickými karcinogénmi.

3. Slovákov, ktorí sa narodili do 31. 12. 1954. Títo ľudia už dosiahli alebo dosiahnu dôchodkový vek v tomto roku.

Pre jedného zabijak, pre iného pohoda!

Zdroj: archív

Vlado (44), Trenčín, stavebný robotník

Pri našej robote budeme do 67-ky robiť asi len ťažko. To bude náš zabijak. Stavbári robia za každého počasia, je to fyzicky ťažká robota. Robotníci sú zodratí už v šesťdesiatke. Takúto robotu robím už 23 rokov.

Sociálna poisťovňa potvrdila verdikt pre pracujúcich Slovákov.
Zdroj: archív

Karol (55), Banská Bystrica, bagrista

Neviem si predstaviť, že tak ako teraz budem robiť ďalších 10 rokov. Zatiaľ vlá-dzem, ale každodenný stres, fyzické a psychické vypätie človeka ubíjajú.

Zdroj: archív

Mariana (46), Lučenec, predavačka

Vydržím pracovať, kým mi zdravie bude slúžiť. Mám obavy, že veľa ľudí sa zaslúženého dôchodku ani nedožije, lebo sa psychicky aj fyzicky zničia. Je smiešne, že starí ľudia musia robiť a mladí prácu nemajú.

Zdroj: archív

Rastislav (51), Dolný Kubín, lekár

Myslím si, že keď si robotu preusporiadam a nesklame ma zdravie, budem pracovať. Práca je pre mňa koníčkom. Je však smutné, že lekári často musia pracovať aj po dôchodkovom veku, aby im prudko neklesol životný štandard.

Zdroj: archív

Kvetoslava (60), Prešov, redaktorka

Nevedela by som si predstaviť pracovať ešte 5 či 7 rokov navyše. Technológie napredujú a starší ľudia nevedia na ne reagovať tak ako mladí. Zvyšuje sa ich stres a tým aj chyby. U starších treba využiť najmä ich skúsenosti.

Zdroj: archív

Ján (58), Bernolákovo, sochár

Súčasťou sochárskej práce je aj odlievanie, napríklad do bronzu. Aj keď je to fyzická práca, tak verím, že aj o niekoľko rokov ju zvládnem. Stále sú tu deti, ktoré môžu prísť pomôcť.

Zdroj: archív