Memorandum maďarskej komunity, ktoré Strana maďarskej komunity (SMK) predložila premiérovi Igorovi Matovičovi, je podľa bývalej šéfky SNS Anny Belousovovej pokusom o vytvorenie územnej autonómie južného Slovenska, ako nástroja na jeho neskoršie pripojenie k Maďarsku. Informovala o tom na sociálnej sieti. 

Cieľom stretnutia, konajúceho sa v období 100. výročia Trianonu, bolo podľa Igora Matoviča snahou vyjadriť rešpekt k najväčšej národnostnej menšine v SR a snahu nevracať sa ku konfliktom v minulosti, ale, naopak, rozvíjať súčasné dobré a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom.

"Je skutočne vrcholom cynizmu, zlomyseľnosti a straty historickej pamäti, že toto memorandum jeho autori v úvode bez hanby prirovnávajú k Memorandu slovenského národa z čias Rakúsko-Uhorska! Memorandum SMK obsahuje všetky nástroje na vytvorenie územnej autonómie a následného pripojenia tohto územia k Maďarsku,"píše rozhorčená Belousovová.

 

Dôkazom sú podľa nej samotné požiadavky memoranda, ktoré žiadajú v preambule nahradiť "My, národ slovenský" slovami "My, občania SR", požiadavka vytvorenia "Maďarského okolia", ktoré by bolo spravované Maďarmi cez volených zástupcov, zavedenie maďarčiny ako úradného jazyka na súdoch a úradoch a uznanie Maďarov žijúcich na Slovensku ako svojbytný, politický národ.

"A Maďarská menšina má byť považovaná za štátotvornú! S právom na vlastnú hymnu, erb a trikolóru,"dodáva Belousovová, podľa ktorej naplnenie týchto požiadaviek sleduje jeden jediný cieľ, a to odrhnutie územia južného Slovenska a jeho pripojenie k Maďarsku.

Matovič memorandum ani nečítal

"Mrzí ma, že niekto to chcel zneužiť, aby v snahe o vlastnú prezentáciu opäť rozdúchaval národnostné vášne a vracal pomery na Slovensku o tridsať rokov dozadu," uviedol premiér Igor Matovič na tému memoranda počas brífingu po zasadnutí krízového štábu.

Povedal, že samotné memorandum, ktoré mu odovzdali členovia SMK, si ani nečítal. "Stačil mi spôsob, akým mi ho chceli doručiť. Je to, akoby ste vy podali ruku a miesto jej prijatia vám na ňu napľujú,"povedal Matovič. "Takto sa so mnou ani so Slovákmi nikto baviť nebude,"upozornil.

Priznal, že incident bude mať dosah aj na vzťahy medzi OĽaNO a SMK. "Zariadime sa," skonštatoval bez ďalších konkrétností.