"Kubiš odstúpil," povedal pre AFP diplomat, ktorý si želal zostať v anonymite. Túto prekvapujúcu správu potvrdilo niekoľko ďalších diplomatických zdrojov.                        

Žiadny oficiálny dôvod odstúpenia nebol uvedený. V Líbyi sa však o mesiac konajú kľúčové prezidentské voľby, píše AFP. Jeden diplomatický zdroj naznačil, že Kubiš "mal zrejme pocit, že nemá dostatočnú podporu".

Bezpečnostná rada OSN sa nedávno rozdelila v názore na to, či treba zmeniť spôsob vedenia politickej misie OSN v Líbyi - pričom niektorí členovia vyzývali na to, aby sa úrad vyslanca presunul zo Ženevy do Tripolisum pripomína AFP.

Diplomati uviedli, že Kubiš nebol ochotný urobiť takýto krok. Komunikačná služba OSN ešte len má vydať vyhlásenie k odchodu 69-ročného Kubiša. Kubiš, bývalý vyslanec OSN pre Libanon, sa ujal postu vyslanca pre Líbyu v januári tohto roka.

Jeho náhly odchod prichádza deň po tom, čo sa uzavreli nominácie na prezidenta pred líbyjskými voľbami, ktoré sú naplánované na 24. decembra a budú pozorne sledované. Podľa líbyjskej volebnej komisie odovzdalo prihlášku do volieb 98 kandidátov vrátane dvoch žien.

Medzi najvýraznejšími kandidátmi sú Sajf Islám Kaddáfí, syn zabitého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího, a Chalífa Haftar, vojenský vodca východnej časti krajiny a niektorých oblastí juhu.

O prezidentský úrad sa uchádzajú aj dočasný líbyjský premiér Abdal Hamíd Dubajba, ktorého vládu národnej jednoty podporuje OSN, a tiež bývalý minister vnútra Fathí Bášághá.