Situácia v južných krajinách Európy, ktoré sú pre utečencov vstupnou bránou do EÚ, je dlhodobo neudržateľná. Od začiatku roka prišlo do Talianska a Grécka viac ako 100 000 migrantov. Záchytné tábory praskajú vo švíkoch a utečenci často prespávajú na uliciach. Otázka imigrantov sa už druhý deň rieši aj na pôde slovenského parlamentu v rámci 53. schôdze NR SR. 

Vrátime sa do minulosti?

Každý si je vedomý toho, že situáciu treba riešiť. Napríklad europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) upozorňuje na hroziace zavedenie colných kontrol medzi štátmi EÚ. Taliansky premiér Matteo Renzi sa vyjadril, že pokiaľ krajiny EÚ nebudú solidárne, pripravia plán B. “Môžeme očakávať, že to bude znamenať jediné. Migranti, ktorí sú už v Taliansku, dostanú krátkodobé víza a to im zabezpečí voľný pohyb v rámci Schengenského priestoru," povedal.

Slovensko nie je cieľovou krajinou

Odpoveďou na plán B môže byť aj uzatvorenie hraníc.  Na štvrtkovom stretnutí lídrov Európskej rady  sa tak nemusí rozhodovať len o probléme s migrantami, ale aj o tom, ako budeme v budúcnosti po Európe cestovať. Reálne sa môže stať, že opätovne budeme musieť na hraničnom priechode čakať na vybavenie. “Zavedenie kvót pre prijatie migrantov nepovažujem za správne riešenie. Prejavom solidarity je dobrovoľný záväzok Slovenskej republiky prijať určité množstvo utečencov, ktorí sú nám kultúrne blízki ako napríklad kresťania zo Sýrie,” uzavrel Škripek.

Slovensko však nie je podľa mnohých našich politikov cieľová krajina migrantov a preto sa nemusíme obávať zvýšených žiadostí o azyl.

Imigranti rozhádali spoločnosť: Budeme mať ďalšie referendum?

Späť do Afriky

Liberálna strana SaS podľa Ľubomíra Galka, podporuje operáciu EUNAVFOR MED, ktorú schválili ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok. Tá je prvou fázou boja proti nelegálnej migrácii. Zároveň dúfa, že Európska únia čoskoro dostane mandát Organizácie Spojených národov na ďalšiu fázu ochrany južnej hranice. Operácia je však podľa Galka potvrdením toho, že hranica bola strážená zle.

Operácia proti pašerákom migrantov: EÚ začne ich lode potápať

Galko opätovne vyzval na to, aby EÚ v Afrike postavila tábor, v ktorom by migranti čakali na azyl. Myslí si, že ak by Európa migrantov vracala späť do Afriky, masívna vlna migrantov do Európy by sa zastavila.

Skočili si do vlasov

Vystúpenie Galka však skritizoval poslanec Alojz Hlina (klub KDH). Myslí si, že je problémom, ak liberál nie je liberálom, socialista socialistom a konzervatívec konzervatívcom. Uviedol, že keď v televízii videl diskusiu predsedu SaS Richarda Sulíka a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ich slovník mu pripomínal slovník pravicových extrémistov. Galko sa po Hlinovom vystúpení označil za „konzervatívneho liberála“.

Podľa nezaradeného poslanca Mikuláša Hubu Slovensko má právo odmietnuť kvóty na prerozdelenie utečencov do krajín EÚ, ale len vtedy, ak príde s lepším, humánnejším a spravodlivejším riešením. To lepšie riešenie je podľa jeho slov napríklad také, že Slovensko dobrovoľne prijme adekvátny počet utečencov, ktorých si samo vyberie.