V prístave v Strede nad Bodrogom sme sa nalodili na jedinú výletnú loď Artur, na ktorej sa kedysi plavil bývalý maďarský prezident János Kádar. Kapitán Béla zatrúbil a plavba lenivým Bodrogom sa začala. Je to jediná rieka, ktorá nemá prameň, preto je unikátom v Európe. Vznikla sútokom Latorice a Ondavy. Zo 65 kilometrov je 16 kilometrov na Slovensku. Voda pokojne oblizovala brehy Východoslovenskej nížiny, priam si vychutnala niektoré malebné zákutia. Lemovali ju rybári, ktorí tam chodia na kapry. „Po Záhorí je to druhé najväčšie chránené územie nížiny u nás. V pôvodných močiaroch hniezdi aj množstvo druhov vtákov. Brehy rieky sú väčšinou tufové, takže voda do nich stáročiami vyhĺbila zaujímavé útvary,“ vysvetlil sprievodca János Bogoly. 

 

 LOĎ: Artur kedysi patrila maďarskému prezidentovi.

 SALÓNIK: Na bývalej prezidentskej lodi to dýcha históriou.


Na plavbe Tokajskou oblasťou nesmelo chýbať ani víno. Chutilo aj to od malých slovenských vinárov, ale aj v tradičnej pivnici tokajského vinára. Tú sme navštívili v cieli našej cesty v maďarskom meste Sárospataky. Fajnšmekri určite konštatujú, že maďarské tokajské vína sa chuťovou trochu odlišujú od našich. Sú o niečo ťažšie. Či sú aj lepšie, to závisí od konzumenta. Koľko ľudí, toľko chutí.

 TOKAJSKÁ PIVNICA: Tu zreje tokajské víno.

 RAJ RYBÁROV: V Bodrogu žijú najmä kapry a sumce.

Na lodi sa vozil János Kádar

Plavba po Bodrogu je plavbou za hranice Slovenska. Stačí nasadnúť na výletnú loď Artur a preplavíte sa do Maďarska. Už samotná loď má zaujímavú históriu. Bola vyrobená ešte v roku 1938, v roku 1992 ju zrekonštruovali a kotvila na Balatone. Kedysi patrila maďarskej vláde a plavil sa na nej najmä prezident János Kádar. Po roku 1992 ju odkúpila firma Lumix Trade a v súčasnosti slúži výletníkom po Bodrogu. Pohybuje sa maximálnou rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu a návštevníci na nej majú plný komfort. Vynovené toalety, spoločenskú miestnosť aj malý bar. Pohodlne môžu sledovať okolitú krajinu a popritom ochutnávať miestne gastronomické špeciality. Kapacita lode je 48 ľudí.


Plavba:

Každú sobotu o 9.00 hodine sa začína zo Stredy nad Bodrogom 
Cena lístka:
dospelí – 12 eur (360 Sk), deti a dôchodcovia – 6 eur (180 Sk) 
Ochutnávka vína v Sarospataky: 
5 druhov vína – 5,70 eura (170 Sk) 10 druhov vína – 17 eur (510 Sk). V cene sú aj malé pochutiny (mik)


Tokajská oblasť

Tokajská oblasť je vinárskou a vinohradníckou oblasťou v povodí rieky Bodrog. Väčšia časť zasahuje do Maďarska, asi tretina je na Slovensku. Je jednou z piatich oblastí na svete, v ktorých možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Podľa historických prameňov je názov odvodený od staroslovanského slova stokaj, čo v preklade znamená sútok dvoch riek. Tam je južná hranica Tokajskej oblasti v Maďarsku. Základné tokajské odrody sú Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Tokajskú oblasť na Slovensku vyše 500 z 900 hektárov uznala Európska únia a aj Maďarsko, ktoré sa tomu spočiatku bránilo. (int)