Máme obavy, strach a bojíme sa o bezpečnosť svojich rodín. Toto sú najčastejšie dôvody, ktoré ľudia uvádzajú, keď si kupujú zbrane. „Začalo sa to už vlani. Našinci sa báli, že kríza na Ukrajine sa rozšíri do Európy. Naša hranica s Ukrajinou je síce dobre strážená, ale rôzni nebezpeční ľudia k nám môžu preniknúť cez Poľsko alebo Maďarsko,“ hovorí Jozef Vránsky, majiteľ obchodu so zbraňami v Petržalke.

Utečenci pomohli biznisu predajcov zbraní: Slováci sa vyzbrojujú

A prečo si zbrane kupujú dnes? Súčasným dôvodom je utečenecká kríza. „Boja sa migrácie a najmä následkov, čo to môže spôsobiť,“ dodáva Vránsky. Rovnako stúpol aj záujem o strelnice, kde sa naučia so zbraňou správne narábať.

„Šokovalo ma, keď sa v septembri kurzy vypredali doslova za pár hodín,“ informuje Juraj Hodul z výcvikového a školiaceho strediska v Bratislave. Celkovo je v našej krajine evidovaných 277 282 zbraní, čo je približne o 30-tisíc viac ako v roku 2013.

Slováci sa boja: Takto nás menia migranti, Ukrajina a teroristi

V domácnostiach nepribúda len zbraní, ale rastie aj počet ľudí so zbrojným preukazom. Zatiaľ čo v roku 2013 ich vydali policajti 5 183, vlani to bolo už o 10-tisíc viac. „O zbrojné preukazy má záujem až 40 % žien,“ prezrádza Juraj Hodul.

Utečenci pomohli biznisu predajcov zbraní: Slováci sa vyzbrojujú

Sociologička Silvia Porubänová pre Hospodárske noviny potvrdila, že za zvýšeným záujmom o vlastnú bezpečnosť sú vojna na Ukrajine a aktuálna utečenecká kríza. „Zaznamenávame dokonca väčší nárast návštev psychiatrov, pretože ľudia majú strach z migrantov,“ dodáva Porubänová.

Ľudia chcú niečo malé pri sebe

Utečenci pomohli biznisu predajcov zbraní: Slováci sa vyzbrojujú

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

O aké zbrane majú Slováci záujem a koľko do nich investujú, hovorí Jozef Vránsky, majiteľ obchodu so zbraňami v Petržalke.

Zaujímajú sa ľudia viac o zbrane?
Áno, je badať zvýšený záujem ľudí o strelné zbrane.

Čomu to pripisujete?
Vlani našincov vystrašila kríza na Ukrajine, dnes je to situácia s migrantmi. Ľudia sa boja migrácie a najmä následkov, čo to môže spôsobiť.

O aké zbrane je najväčší záujem?
Sú to obranné zbrane, to znamená pištole a revolver, napríklad glock, heckler koch, ČZ, skrátka krátke zbrane.

Majú záujem o zbrane aj ženy?
Kupujú ich prevažne muži, ale aj ženy. Väčšinou si kúpia menší revolver, aby mali niečo pri sebe. Sú aj mladé baby, ktoré chodia s partnermi, ktorí im radia.

Aká veková kategória kupuje zbrane najčastejšie?
Je to približne od 25 do 50 rokov.

Koľko ľudia investujú do zbraní?
Od 500 do 2 000 €, ale taký priemer je okolo 600 až 700 €. Okrem toho si kupujú aj puzdra a náboje.