Zhodli sa na tom minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík a prezident finančnej správy Slovenskej republiky (FS SR) Jiří Žežulka na pracovnom stretnutí na východnej hranici v utorok. Ako tiež na stretnutí zaznelo, hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom čaká rozšírenie, hraničiari sa budú tešiť aj z novej techniky.

Cieľom pracovného stretnutia bola kontrola a synchronizácia výkonu hraničných a colných kontrol na hraničných priechodoch na vonkajšej východnej hranici a tiež dohoda o vyššej úrovni spolupráce medzi Prezídiom PZ SR a FS SR.

"Pre odhaľovanie a vyšetrovanie protiprávnej činnosti je mimoriadne dôležité rozvíjať spoluprácu s FS. V tomto roku sa preto uskutoční niekoľko organizačných zmien v rámci služby hraničnej a cudzineckej polície, vďaka ktorým dôjde k zvýšeniu efektivity riadenia a manažovania hraníc," povedal Mikulec.

Ako v tejto súvislosti rezort informoval, od roku 2022 bude na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké a Ubľa pracovať 18 policajtov zo stáleho zboru Frontex, ku ktorým pribudne expert na kradnuté motorové vozidlá.

Spoločným cieľom má tiež byť odstránenie korupcie, zlepšenie boja proti nelegálnej migrácii a pašovaniu tovaru, ako aj posilnenie inšpekčnej činnosti. "Prepojenie PZ a FS je nevyhnutnou súčasťou nielen boja s daňovými deliktami, ale taktiež aj boja s nelegálnou migráciou a trestnou činnosťou, ktorá je so štátnou hranicou spojená," uviedol Kovařík. Podľa Žežulkových slov už mala FS v tejto súvislosti urobiť prvé kroky a ďalšie plánuje. "Plánujeme personálne posilniť hraničný priechod Vyšné Nemecké, ako aj obstarať novú techniku," ozrejmil.

Vo Vyšnom Nemeckom má pribudnúť ďalších deväť vybavovacích miest pre cestujúcich v osobnej doprave, MV SR tu tiež zavedie nový elektronický zaznamenávací systém Entry – Exit. Na hraničných priechodoch majú nainštalovať aj nové kamery a rezort vnútra tiež chce do roku 2022 vybaviť hraničiarov infraprístrojmi, termokamerami, terénnymi motorovými vozidlami, štvorkolkami, dronmi a bezpilotnými zariadeniami potrebnými pre výkon hraničného dozoru.