Kauza odpočúvania novinárov a iných osôb vojenským spravodajstvom sa prevalila v roku 2011. Vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka to stálo kreslo. V prípade bolo okamžite začaté aj vyšetrovanie, ktoré sa skončilo obžalobou na príslušníkov tajnej služby na súde. A práve obžaloba z dielne Generálnej prokuratúry odhaľuje absurdnosť celej kauzy. Zdá sa, že ide ešte o väčší škandál, ako to doteraz navonok vyzeralo.

Vojenskí tajní v máji 2011 napichli aj telefón kamionistu Petra Červenku, ktorý náhodou šiel za autom ministra Galka. Ten to mal podľa doteraz medializovaných informácií vyhodnotiť ako prenasledovanie a majiteľa prepravnej služby podľa obžaloby začali monitorovať. Akcia sa konala pod krycím názvom „Jonatan“. Tajní podľa obžaloby požiadali sudcu, aby udelil súhlas na odpočúvanie kamionistu s odôvodnením, že Peter Červenka je podozrivý z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov Slovenska. Ten na základe týchto informácií dal súhlas na monitorovanie. Podľa obžaloby Generálnej prokuratúry tajní sudcu oklamali, keď použili „nepravdivé, predstierané a zámerne vykonštruované skutočnosti.“

Skutočný dôvod na odpočúvanie Červenku mal mať podľa prokuratúry politický motív. „Bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej strane Sloboda a solidarita (SaS),“ píše sa v obžalobe.

„Sú to viac ako dva roky staré informácie. Zároveň je to tvrdenie jednej strany,“ obhajuje sa Galko s tým, že má ísť o smerácku diskreditačnú kampaň. Podotkol pritom, že o vine a nevine môže rozhodnúť len súd a nie nejaké spravodajské hry.

V kauze odpočúvania stoja dnes pred súdom piati príslušníci Vojenského obranného spravodajstva. Obvinení sú zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prečinu poškodzovania cudzích práv, keď účelovo a nezákonne odpočúvali civilistov. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka krátko po začatí vyšetrovania tvrdil, že spravodajcovia konali na pokyn. Či ho vydal minister obrany Galko, sa prokuratúre dodnes nepodarilo preukázať.

Ako sa vyvíjala kauza

21. november 2011

V médiách sa prevalili informácie, že Vojenské obranné spravodajstvo odpočúvalo civilistov, medzi ktorými boli aj novinári či riaditeľ televízie.

22. november 2011

Premiérka Iveta Radičová odvolala ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie a prevzala rezort pod seba.

29. novembra 2011


Generálna prokuratúra začala trestné stíhanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa

29. januára 2016

Generálna prokuratúra podala obžalobu na piatich spravodajcov vrátane vtedajšieho šéfa VOS na súd.

Prečítajte si tiež: