Vláda vyžaduje účasť na plošnom testovaní, zároveň však odporučila ohrozeným skupinám, aby ostali doma. Týka sa to nielen ľudí s autoimunitnými ochoreniami, ale aj seniorov, ktorí presiahli 65 rokov. Medzi takých patrí aj mama líderky strany Progresívne Slovensko Ireny Bihariovej.  

Drsný odkaz kvôli prístupu

"Ach, pán premiér, keby ste vy vedeli, ako mi moja vlastná mama za vás celú jar dohovárky robila! Ako sa vás solidárne zastávala a kárala ma, aby som vás už toľko nekritizovala," napísala na svojom profile na sociálnej sieti. Pritom zdôraznila, že hoci jej mama nikdy OĽaNO nevolila, zastávala sa premiéra práve pre naľahkú situáciu, v akej sa spolu s novou vládou ocitol. Vyzerá to však tak, že tejto podpore odzvonilo.

Ako líderka PS uviedla, mama jej včera volala a bola rozhorčená. Dôvodom bolo práve vylúčenie rizikových skupín z plošného testovania. 

„Povedali, že nezdraví ludé a dochodci chodzit na testy nemosá, že tí sa rovno majú na 10 dní zavret doma. Jak keby bol nezdravý človek alebo dôchodca dobytek, tak s nama jednajú. Ja sa predsa chcem dat testuvat, ale mám dve rakoviny, imunitu slabú, ja tam ozaj nemožem medzi ludmi v šnóre stát. Pred tym vyterom mosí dat človek rúšku dole, aj sa tam vyfŕkať, víš čo bude v tej místnosci vírusu ve vzduchu? A ja sa tam mám ščúl postavit do rady? Ozaj nás može skrz to zavret doma na 10 dní? Šak ja nescem nikomu problémy robit. Tak čo mám robiť? Takto s nama jednat nemóžu?“ citovala svoju mamu Bihariová. 

Zároveň poznamenala,  že takýmto prístupom hodil cez palubu tisícky starých mám a otcov. Podľa Bihariovej vláda zároveň núti rizikové skupiny, aby si testy hradili u súkromníkov. Mnoho z nich si však 70 eurový test nemôže dovoliť.

Čo na to odborník?

Podľa politológa Radoslava Štefančíka je kritika zo strany Ireny Biháriovej na jednej strane oprávnená, ale na druhej strane neponúka žiadne riešenie. "Niekedy mám pocit, že sa k tejto téme vyjadruje každý tak, ako tomu je v prípade majstrovstiev v hokeji. Samozrejme, že na nedostatky treba upozorňovať, ale zároveň by však bolo na mieste poukázať aj na určité riešenie," povedal na margo testovania, ktoré bolo šité horúcou ihlou a sťažnosti starostov a samospráv nepovažuje za vyplakávanie.

Politológ zároveň zdôraznil, že treba dôverovať nielen vláde, ale aj odborníkom, ktorí za testovaním stoja. "Osobne si však myslím, že všetky tieto obmedzenia slobody, pohybu, ale aj slobody vierovyznania sa budú po odznení pandémie ešte dlho riešiť na súdoch," poznamenal pre denník Plus JEDEN DEŇ. 

Anketa
Mala by vláda rizikovým skupinám zabezpečiť náhradné testovanie?

Mohlo by vás zaujímať: